Tavo LRT

2018.02.24 17:36

Klausiate – atsakome. Koks yra paslaugų mokestis už banke paimtus grynuosius pinigus?

LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2018.02.24 17:36

„Gryninimui naudojant ne banko kortelę, o atėjus pas banko darbuotoją, ši paslauga yra įkainota. Minimalus pinigų išgryninimo mokestis yra 3 eurai arba 1 proc. nuo gryninamos sumos“, – sako „Swedbank“ atstovas spaudai Saulius Abraškevičius.

LRT RADIJO klausytoja Birutė iš Vilkaviškio teiraujasi, kas nustato bankinių paslaugų įkainius.

„Iš Valstybinės mokesčių inspekcijos gavau laišką, kad į „Swedbank“ sąskaitą man pravesta 7 eurų mokesčių permoka. Nueinu į banką ir noriu pasiimti 7 eurus. Mano sąskaitoje nebuvo nė vieno euro, ji tuščia. Žinojau, kad už sąskaitą reikia mokėti mėnesinį mokestį. Už du mėnesius man priskaičiavo 1 eurą 40 centų. Už tai, kad man atidavė 2 eurus 60 centų, paėmė 3 eurų mokestį. Norėčiau sužinoti, kas nustato tokius tarifus?“ – teiraujasi moteris.

S. Abraškevičius teigia, kad pagal turimą informaciją sudėtinga spręsti, kodėl klientė priėmė sprendimą nusigryninti kelis eurus naudodamasi banko darbuotojo paslaugomis.

„Gryninimui naudojant ne banko kortelę, o atėjus pas banko darbuotoją, ši paslauga yra įkainota. Minimalus pinigų išgryninimo mokestis yra 3 eurai arba 1 proc. nuo gryninamos sumos. Todėl patartume kitą kartą apsvarstyti galimybę tą pinigų sumą pervesti į kitą sąskaitą, pavyzdžiui, į kurią žmogus gauna pensiją, socialines išmokas. Taip pinigai būtų panaudojami racionaliau“, – sako S. Abraškevičius.

Specialisto teigimu, pastebima tendencija, kad grynųjų pinigų operacijų apimtis mažėja. Dėl to šių operacijų palaikymas brangsta.

„Grynųjų pinigų operacijos nėra pigios dėl to, kad jomis praktiškai niekas nebesinaudoja. [...] Šiuo metu matome labai aiškią tendenciją, kad atsiskaitydami žmonės vis dažniau naudojasi banko kortelėmis, pinigus išsigrynina taip pat banko kortele, interneto bankas yra populiarus atliekant pavedimus ir panašius mokėjimus“, – kalba S. Abraškevičius.

Jis sako, kad komercinių bankų paslaugų įkainiai yra nustatomi pačių bankų, atsižvelgiant į kelis svarbius dalykus: paslaugų prieinamumą, konkurencinę aplinką ir kuriamą pridėtinę vertę. Tad šiuo atveju galima sakyti, kad bankų įkainiai yra panašūs, nes bankai yra vienoje rinkoje, juos veikia panaši konkurencinė aplinka.

S. Abraškevičius atkreipė dėmesį, kad senjorai gali dalyvauti jiems skirtoje programoje, kurios dalyviai daug paslaugų gauna nemokamai, įskaitant sąskaitų administravimą, mokėjimą už pavedimą, [pinigų] įskaitymą į sąskaitą, mokėjimo kortelę ir panašius dalykus.