Tavo LRT

2018.02.11 13:23

„Žmonės, kurie sukūrė Lietuvą“ – apie asmenybę, kurios dėka moterims suteikta teisė balsuoti

LRT.lt 2018.02.11 13:23

Artėjant Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui svarbu prisiminti ne tik kodėl esame laisvi, bet ir kam už tai turime dėkoti. Apie žmones, kurie prisidėjo prie laisvos ir demokratiškos Lietuvos sukūrimo, televizijos žiūrovams kiekvieną sekmadienį ir toliau primena LRT atkuriamosios dokumentikos filmų ciklas „Žmonės, kurie sukūrė Lietuvą“. 

Šeštojoje ciklo dalyje – rašytojos, publicistės, visuomenės, bei politinės veikėjos Gabrielės Petkevičaitės-Bitės, kurios dėka moterys gavo teisę dalyvauti demokratijos procese ir balsuoti, istorija.

Nors Lietuvos Nepriklausomybės akto signatarų sąraše nėra nė vienos moters, tai nereiškia, kad tuo metu iniciatyvių ir stiprių moterų, kūrusių Lietuvos istoriją, nebuvo – ne viena jų liko istorijos puslapių paraštėse. 

Gabrielė Petkevičaitė-Bitė – viena tokių. Pasak istorikų, ji buvo stipri ir altruistiška asmenybė, viena moterų judėjimo Lietuvoje pradininkių, kurios dėka šiandien Lietuvos moterys turi balsavimo teisę, o Lietuva gali vadintis demokratiška valstybe.

Būti moterimi XIX a. pabaigoje – XX a. pradžioje nebuvo lengva. Su šio laikotarpio sunkumais teko susidurti ir G. Petkevičaitei. Ankstyva motinos netektis, brolių bei seserų priežiūros našta, perėmus mamos pareigas, nesutrukdė siekti išsilavinimo. Negana to, rašytoja visą gyvenimą buvo silpnos sveikatos, tačiau jai tai tapo paskata saviugdai.

Priešingai nei daugelis to meto moterų, G. Petkevičaitė buvo išsilavinusi, stipri moteris, kurios gyvenimo, atrodo, nepaveikė joks už jos stovintis vyras. Dar savo politinės karjeros pradžioje rašytoja pasisakė už lyčių lygybę ir lygiateisiškumą. Būtent jos dėka šiandien Lietuvoje moterys gali didžiuotis turėdamos teisę balsuoti.

„Laisvoje Lietuvoje Seimas renkamas lygiateisiu pagrindu, abiems lytims slaptai balsuojant. Čia yra didelis Gabrielės indėlis parengiant, įtikinant, nes moterų buvo vos saujelė“, – filme pasakos profesorė Virginija Jurėnienė.

Istorijos žinovus G. Petkevičaitės-Bitės asmenybė žavi ne tik darbais, bet ir aštriu protu, puikiu humoro jausmu. Viename suvažiavimų žymioji rašytoja juokavo, kad labiausiai gailisi esanti moteris ir senmergė. 

„Taiklumu ir kandumu, savotiška saviironija, ji fantastiškai nuginkluoja visus esančius salėje“, – pastebėjimais dokumentiniame filme dalinsis ilgametė Panevėžio Gabrielės Petkevičaitės-Bitės bibliotekininkė Albina Saladūnaitė.

Dokumentinių filmų ciklo „Žmonės, kurie sukūrė Lietuvą“ šeštojoje dalyje bus pasakojama kaip G. Petkevičaitė-Bitė davė pradžią Lietuvos moterų politiniam lygiateisiškumui. Kas sutrukdė jai tapti pirmąja Lietuvos prezidente? Kodėl nei G. Petkevičaitė, nei jokia kita moteris nebuvo įtraukta į Vasario 16-osios akto signatarų sąrašą? Laidos kūrėjai pasistengė žymiosios rašytojos nuopelnus atskleisti naujoje šviesoje ir pateikti dar negirdėtų faktų apie jos veiklą, gyvenimą ir asmenybę.

„Žmonės, kurie sukūrė Lietuvą“ – sekmadieniais 21 val. per LRT TELEVIZIJĄ.