Naujienų srautas

Tavo LRT2018.02.13 13:00

LRT radijas naują Lietuvos šimtmetį pradės su nauju himno įrašu

Monika Visockytė, LRT.lt 2018.02.13 13:00

Vasario 16-ąją, valstybės atkūrimo 100-mečio dieną, LRT RADIJAS ir LRT KLASIKA įteiks dovaną klausytojams ir visai Lietuvai. Šventinės dienos rytą, 6 val., per radiją suskambės naujas Lietuvos himno įrašas. Inicijuoti šį įrašą įkvėpė viename interviu Kauno valstybinio choro meno vadovo ir dirigento Petro Bingelio išsakyta mintis, kad reikėtų atnaujinti šiuo metu per radiją skambančią seną himno versiją, sako LRT RADIJO muzikos redakcijos vyr. redaktorė Birutė Paškevičienė. Radijas turės tris naujai skambančio himno versijas: choro, orkestro ir bendrą.

Laukė akimirkos, kai galės groti himną

B. Paškevičienė prisimena, kad nuo Nepriklausomybės atkūrimo iki šių dienų radijas grojo įvairius Lietuvos himno įrašus. 1988 m., kai Persitvarkymo Sąjūdis į mitingus kviesdavo tūkstantines žmonių minias, radijas jau buvo įsigijęs Lietuvos himno įrašą ir laukė progos, kai galės jį paleisti į eterį. Pirmąją kūrinio versiją įrašė Lietuvos radijo ir televizijos choras, kuriam vadovavo Petras Vaičekonis, grojo Filharmonijos simfoninis orkestras, diriguojamas maestro Juozo Domarko.

LRT RADIJO muzikos redakcijos vyr. redaktorės teigimu, artėjant valstybės 100-mečiui, kiekvienas miestas ir miestelis, o gal ir kiekvienas žmogus galvoja, ką gražaus nuveikti, kaip įprasminti šventinę dieną.

„Mintis, kad reikia sukurti naują Lietuvos himno įrašą radijui kirbėjo jau seniai. Žinote, šiais laikais, kai viskas kainuoja labai daug, galvoji, kad tokiam įrašui reikės didelio choro, orkestro, geros salės. Tuomet imi svarstyti, ar tokia mintis tikrai gali virsti realybe, bet nepabandęs nesužinosi“, – tikina B. Paškevičienė.

Atrodo, aplinkybės pačios susidėliojo palankiai. Viename maestro P. Bingelio interviu išgirdusi mintį, kad reikėtų atnaujinti himno versiją, kurią groja LRT RADIJAS ir LRT KLASIKA, B. Paškevičienė nutarė imtis iniciatyvos, tad po kelių dienų nusprendė paskambinti Kauno valstybinio choro vadovui.

„Surinkau asmeninį maestro telefono numerį, pasveikinau su garbingu jubiliejumi, kurį tuo metu minėjo, ir paklausiau, ar nenorėtų gražios minties, pasakytos visai Lietuvai, paversti tikrove. Užklupau jį netikėtai gastrolėse Vokietijoje. P. Bingelis nusijuokė, sakė: „Pagavote mane „ant žodžių“. Patikino, kad, jei jau užsiminė, tai norėtų šį darbą įgyvendinti“, – prisimena B. Paškevičienė.

Naujasis himno įrašas – tai Kauno valstybinio choro, LRT ir Lietuvos nacionalinės filharmonijos, kuri dėl įrašo susitarė su simfoniniu orkestru, pasirūpino pritaikyta sale ir įrašui tinkama data, bendras darbas. Nuspręsta įrašyti ne tik choro ir orkestro versiją, bet ir kiekvieną jų atskirai.

„Turėsime tris himno versijas. Būna progų, kai galėtų skambėti tik instrumentinė versija arba tik chorinis variantas“, – sako B. Paškevičienė.

Kiekvienas muzikos kūrinys turi būti atnaujintas

Kauno valstybinio choro meno vadovo ir dirigento P. Bingelio nuomone, kiekvienas muzikos kūrinys, ypač himnas, reikalauja nuolat būti atnaujintas ir patobulintas.

„Kai pasakiau, kad per radiją skambantį himną galbūt reikėtų atnaujinti, nesitikėjau, kad bus taip greitai sureaguota. Vadinasi, tokį norą turėjau ne aš vienas. Yra daugiau žmonių, norinčių, kad himnas nuolatos būtų „šviežias“, – kalba P. Bingelis.

P. Bingelis/BNS nuotr.

Anot jo, į iniciatyvą jo vadovaujamas Kauno valstybinis choras pažiūrėjo labai mielai ir, kiek galėjo, himną patobulino. Kūrinys įrašytas kartu su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru. Dirigavo maestro Juozas Domarkas.

P. Bingelio teigimu, įrašinėjant naują himno versiją, stengtasi, kad jis skambėtų įtaigiau ir švariau, kad pasiektų klausančiojo sielą.

„Kad kūrinys suskambėtų klausytojo sieloje, turi labai patraukliai skambėti ir orkestruotė, ir dainavimas. [...] Tai, ką darėme šį kartą, nėra atradimas, tiesiog į himną pažiūrėjome nauju šviežiu žvilgsniu“, – pasakoja P. Bingelis.

Premjera – Vasario 16-ąją

Vasario 16-ąją LRT RADIJO ir LRT KLASIKOS klausytojai kviečiami nubusti 6 val. ryte, šiuo laiku pirmą kartą nuskambės naujai įrašytas Lietuvos himnas. Kūrinys taip pat skambės 24 val. Svarstoma, kad naująjį himno variantą kurį laiką bus galima perklausyti ir portale LRT.lt.

„Veikiausiai naujasis himnas radijuje taip pat skambės daug metų. Nebent atsirastų proga įrašyti ir kurį nors kitą chorą. Mintyse esame turėję chorą „Jauna muzika“, „Brevis“ ar „Aidija“. Galbūt ateityje bus ir kitokių himno variantų“, – kalba B. Paškevičienė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą