Tavo LRT

2018.02.07 17:24

Kaip LRT rodytos Pabaisko vištų lenktynės sudomino Europą

Pasirodo, kasmet rugsėjį vykstančios vištų lenktynės – ne tik Pabaisko reikalas. Lenktynių vaizdus savo auditorijai be LRT rodė dar penki Europos transliuotojų sąjungai – EBU – priklausantys kanalai. Tai nurodo organizacijos statistikai – jie specialiais ženklais pažymi partneriams siūlomą LRT medžiagą ir vėliau pateikia duomenis apie populiariausias naujienas iš LRT. 

2017-aisiais be lenktyniaujančių vištų daug dėmesio sulaukė ir sausio pasakojimas apie skulptūras iš dervos kuriantį skulptorių Tadą Vosylių bei rugpjūtį parengtas pasakojimas apie madą akliesiems kuriančią dizainerę Rugilę Gumuliauskaitę. Ir vieną, ir kitą per savo žinias parodė penki kanalai.

Populiariausia praėjusių metų lietuviška įdomybe tapo gyvūnus iš apačios fotografuojantis Andrius Burba. Jis per LRT mikrofoną prabilo penkiolikai EBU kanalų, o vaizdai įvairiose tų kanalų žiniose iš viso kartoti 66 kartus.

Pernai būta ir ne tokių šviesių EBU dėmesį patraukusių naujienų. Pavyzdžiui, LRT pasakojimas apie savižudybių žaidimo „Mėlynasis banginis“ apraiškas Lietuvoje kovą sudomino 5 kanalus. Taip pat penki kanalai rodė LRT medžiagą apie tai, kad lapkritį po „Paradise Papers“ tyrimo paaiškėjo, jog roko grupės „U2“ narys Bono Lietuvoje slapčia turėjo prekybos centrą. 

7 kanalai vasarį nušvietė skandalą Lietuvos turizmo departamente, kai turistus bandyta vilioti reklamuojant šalį užsienyje darytomis fotografijomis iš pigių fotobankų. 

Devyni kanalai savo žiniose birželį rodė po liūties skęstantį Vilnių, 10 kanalų pranešė apie Lietuvos maisto ir veterinarijos tarnybos tyrimą, rodantį, kad to paties prekės ženklo produktai Lietuvoje yra prastesnės sudėties nei Vokietijoje. Minėti dešimt kanalų šią naujieną įvairiose savo žiniose iš viso kartojo 50 kartų.

Dažnai rodytos LRT naujienos, susijusios su įtampa tarp NATO ir Rusijos. Birželį vykusias sąjungininkų pratybas, per kurias gintas Suvalkų koridorius, rodė 6 EBU kanalai. 

Balandį pristatytą Lietuvos žvalgybos ataskaitą apie Rusijos gebą staigiai pulti Baltijos valstybes 44 kartus įvairiose savo žiniose kartojo aštuoni kanalai. Taip pat 8 kanalai 62 kartus kartojo Lietuvoje liepą dislokuotos amerikiečių priešraketinės gynybos sistemos „Patriot“ vaizdus. 

13 EBU kanalų rodė, kaip birželį Lietuva pradėjo statyti tvorą pasienyje su Kaliningradu, 15 kanalų parodė vokiečių vadovaujamo NATO tarptautinio bataliono sutikimo Rukloje ceremoniją vasarį. 

Daugiausiai – 26 kanalų dėmesio – sulaukė LRT partneriams perduotas interviu su Lietuvos prezidente. Jame rugsėjį prasidėjusias Rusijos ir Baltarusijos pratybas „Zapad“ ji vadina pratybomis, siekiančiomis išgąsdinti.

Užsienyje LRT filmuota medžiaga apie tarptautines aktualijas irgi sulaukė dėmesio. Ypač – pasakojimas apie Donbaso karo savanorius.  Šį siužetą savo žiniose rodė penki kanalai. O medžiagą, filmuotą Vašingtone, – apie ten įsikūrusio „Amerikos balso“ atstovų reakciją į Rusijos įvestus suvaržymus – savo žiniose net 218 kartų kartojo 31 EBU kanalas.

Iš viso per 2017 metus LRT Europos transliuotojų sąjungos nariams naudoti perleido 66 naujienų siužetus. Įvairiuose EBU kanaluose šių siužetų fragmentai transliuoti beveik 900 kartų. Kokie kanalai kokias naujienas transliavo konkrečiai, EBU statistika nedetalizuoja.

Plačiau žiūrėkite Algirdo Acaus reportaže.