Tavo LRT

2018.01.16 15:01

LRT RADIJO lietuviškų dainų konkurse – ir stiprūs nauji kūrėjai

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2018.01.16 15:01

„Vienas iš šio lietuviškų dainų konkurso tikslų buvo atrasti ir naujus vardus, praskleisti duris į plačiąją sceną ir mažiau žinomiems kūrėjams. Labai džiaugiamės, kad konkurse komisija jau tikrai atrado tokių naujų vardų ir galbūt kai ką iš jų deleguosime į aukščiausiąjį [dainų] 10-tuką“, – apie LRT RADIJO organizuojamą lietuviškų dainų konkursą pasakoja šio konkurso ir  LRT RADIJO muzikos redakcijos vyr. redaktorė Birutė Paškevičienė.

B. Paškevičienė pasakoja, kad konkurso tikslas yra „papūrenti“ kūrybinę Lietuvos dainos dirvą, paskatinti autorius kurti gimtąja kalba, kadangi pastaruoju metu šiuolaikinės grupės itin daug kuria anglų ar kitomis užsienio kalbomis, o Lietuvos radijas nori groti ir lietuviškas dainas. Anot B. Paškevičienės, pasitinkant garbingą Lietuvos jubiliejų, buvo nuspręsta LRT RADIJO klausytojams padovanoti naujų, beje, iki šiol niekur neskambėjusių dainų. Konkurse dalyvaujančias dainas galima pasiklausyti čia.

„Vienas iš konkurso [taisyklių] punktų skamba taip: „Daina turi būti nauja, niekur neskambėjusi viso konkurso metu“. Tai yra sudėtingas punktas, mes sutinkame, bet ir jubiliejus, 100-metis, būna tik kartą per 100 metų“, – kalba B. Paškevičienė.

Nuo sausio 15 d. prasideda antrasis konkurso etapas. Pirmajame etape pateikta beveik 200 kūrinių, iš jų atrinkta 41 daina. Konkurso komisijos narys, muzikos prodiuseris ir audiovizualinių menų kūrėjas Žilvinas Žusinas pasakoja, kad kūrėjų pateiktos dainos buvo labai plataus žanro, o ir kompozitorių amžius skirtingas – nuo 18 iki 80 metų, tad ir dainų stiliai įvairūs: nuo elektroninių eksperimentinių kūrinių iki klasikinių ir galbūt šabloninių.

„Vienas iš lietuviškų dainų konkurso tikslų buvo atrasti ir naujus vardus, praskleisti duris į plačiąją sceną ir mažiau žinomiems. Labai džiaugiamės, kad konkurse komisija jau tikrai atrado tokių naujų vardų ir galbūt kai ką iš jų deleguosime į aukščiausiąjį [dainų] 10-tuką“, – apie konkursą taip pat pasakoja B. Paškevičienė.

Konkurso atstovai su šypsena kalba, kad, klausantis pateiktų dainų, taip pat justi, jog praėjusiais metais daug kam trūko saulės, kadangi daugelis dainų yra niūrokos, nors konkurso taisyklėse buvo prierašas, kad prioritetas teikiamas teigiamas emocijas skatinančioms dainoms. B. Paškevičienė sako suprantanti, kodėl kūrėjai renkasi pristatyti dramatiškas dainas.

„Į konkursą einantis muzikantas visada pasirinks dramatiškesnę temą, su ja galima atskleisti savo galimybes. Daugeliui atrodo, kad linksma daina tėra tik priedainis, uždainis ir su ja gali likti nepastebėtas, nes nelabai ką parodys. Beje, kai kurios dainos iš tikrųjų buvo parašytos sudėtingai, pridėta nereikalingų papuošalų“, – pasakoja B. Paškevičienė.

Toliau konkursas keliasi į LRT RADIJO eterį ir į LRT.lt portalą, kuriame galime pasiklausyti 41 konkurso dainą ir balsuoti už labiausiai patinkančią. Dainos taip pat bus grojamos radijo eteryje, taip pat pristatomi autoriai, laukiama klausytojų nuomonės.

„Konkurso finalas – vasario 18 dieną šventinėje radijo laidoje su piniginiais prizais ir padėkomis už tai, kad dalyvavo šitiek daug atlikėjų ir kūrėjų, kad jie nepabūgo to taisyklių punkto, dėl kurio mes ir patys turėjome šiek tiek baimių. Visgi dainų skaičius rodo, kad Lietuvoje muzikuojančių ir kuriančių – labai daug“, – kalba B. Paškevičienė.

Plačiau apie konkursą – vaizdo įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.