Naujienų srautas

Tavo LRT2018.01.19 19:48

Klausiate – atsakome. Ar mokytojams privaloma sveikatos patikra turi būti apmokėta?

LRT.lt 2018.01.19 19:48

Nors pagal šiuo metu galiojantį Darbo kodeksą, privalomą sveikatos patikrą darbdavys darbuotojui privalo apmokėti, šią pareigą atlieka ne kiekvienas darbdavys.  

Į LRT.lt portalą kreipėsi skaitytojas, kurio teigimu, už privalomą sveikatos patikrą Vilniaus Naujininkų vidurinėje mokykloje dirbantys mokytojai turi susimokėti patys. Taip, pasak skaitytojo, yra ir dar keliose kitose mokyklose.

Susisiekus su minėtos mokyklos direktoriumi Gediminu Urbonu, jis patvirtino, kad šioje mokykloje iki šiol už privalomąją sveikatos patikrą mokytojams apmokama nebuvo.

„Yra moksleivio krepšelis, kurio lėšos skiriamos mokytojo kvalifikacijai. Kvalifikacija yra susijusi su mokytojo profesija, profesinių pareigų vykdymu. Šiuo atveju sveikatos patikra yra papildomas įpareigojimas prie profesijos“, – tvirtina mokyklos direktorius. Nors G. Urbonas sutinka, kad visiems dirbantiems mokytojams atlyginti už jų sveikatos patikrą nebūtų brangu, tam skirtų lėšų, jo teigimu, mokykla neturi. „Be to poliklinikų įkainiai labai įvairūs: nuo 3 eurų iki 10 eurų, tai čia lygiavos neturėtų būti, o mes privalome pasitikrinti sveikatą. Nėra biudžete tokios eilutės“, - sako jis.

Tačiau tik retos poliklinikos taiko skirtingą privalomosios sveikatos patikros dėl darbo kainodarą: Naujininkų poliklinikoje mokytojui tokia patikra kainuotų 10,70 eurų, tiek pat – ir Centro, bei Antakalnio poliklinikose, jei joms priklausote, jei ne – kiek brangiau. Tuo tarpu Šeškinės poliklinikoje tokios patikros kaina svyruoja nuo 2,43 eur. iki 19,46 eur.

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos direktoriaus pavaduotoja Erika Leiputė-Stundžienė tikina, kad, pagal šiuo metu galiojantį Darbo kodeksą, privalomą sveikatos patikrą darbdavys turi apmokėti ir tai daryti turi kiekviena įstaiga, taigi – ir mokyklos.  

„Priežasčių, dėl kurių įstaiga galėtų atsisakyti apmokėti savo darbuotojui privalomą sveikatos patikrą, nėra. Jokių išimčių Darbo kodekse nenumatoma“, – tikina  švietimo darbuotojų profesinės sąjungos atstovė.

Tačiau Naujininkų mokyklos direktorius tvirtina, kad ateityje privalomąją darbuotojų sveikatos patikrą jis žada apmokėti, o kol kas to daryti neprivalėjo.

„Mokslo metais prasidėjo rugsėjo 1 d. Mokytojas privalo pasitikrinti sveikatą iki mokslo metų, tuo metu kodeksas buvo neįsigaliojęs. Ateinančiais metais, kadangi yra tokia nuoroda, ieškosime lėšų ir apmokėsime“, – žadėjo jis.

Tačiau naujasis Darbo kodeksas įsigaliojo dar liepos 1 d., ir, nepaisant to, apmokėti tokią darbuotojo sveikatos buvo privaloma ir anksčiau.

„Privalomumas visada buvo, įstatymuose aiškiai parašyta, kad tiems asmenims, kuriems yra privalomas kasmetinis sveikatos tikrinimas, jis apmokama iš darbdavio lėšų, taigi privalomumas buvo ir yra“, – tvirtina Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos direktoriaus pavaduotoja.

Darbuotojai, kurie darbe gali būti veikiami profesinės rizikos veiksnių, privalo pasitikrinti sveikatą prieš įsidarbindami, o dirbdami – tikrintis periodiškai, pagal įmonėje patvirtintą darbuotojų sveikatos pasitikrinimų grafiką. Darbuotojų, kurių darbas susijęs su profesine rizika, sveikata tikrinama priimant į darbą, o dirbant ir pakeitus darbą ar darbovietę, tikrinama periodiškai.

Be to, vaikų (iki 18 metų) mokymas, ugdymas ir auklėjimas yra įtraukiamas į sąrašą darbų, kuriuos leidžiama dirbti tik iš anksto pasitikrinus ir vėliau periodiškai besitikrinant, ar neserga užkrečiamomis ligomis.  Taigi pedagogai periodiškai privalo tikrintis sveikatą.

Darbuotojams, kuriems dėl darbo privaloma pasitikrinti sveikatą, už sugaištą tikrinimuisi darbo laiką mokamas jų vidutinis darbo užmokestis. Reikėtų paminėti, kad privalomi sveikatos patikrinimai atliekami darbo laiku ir už šį laiką moka darbdavys.

Kitas klausimas – kas turi apmokėti už pačias sveikatos priežiūros įstaigos paslaugas tikrinantis sveikatą.

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakymu Nr.301 Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose nustatyta, kad periodinių sveikatos tikrinimų išlaidos apmokamos iš darbdavio lėšų.  Darbdavys privalo užtikrinti, kad įmonėje dirbtų tik laiku sveikatą pasitikrinę darbuotojai. Taigi, norėdamas tinkamai įvykdyti savo pareigą, darbdavys turi apmokėti ne tik už darbuotojų sugaištą darbo laiką, bet ir už pačias periodinio sveikatos tikrinimo paslaugas.

Vis dėlto, jei darbdavys tokių darbuotojo išlaidų neatlygina, pašnekovė rekomenduoja rašyti prašymą, kad sveikatos patikra būtų apmokėta ir pateikti privalomosios sveikatos apžiūros apmokėjimo čekį. „Darbdavys privalėtų motyvuoti, kodėl jis nesumoka, o tokių motyvų jis tiesiog neturi“, – įsitikinusi E. Leiputė-Stundžienė.  

Jei darbdavys, šiuo atveju – mokyklos direktorius, vis tiek nesutiktų apmokėti privalomosios sveikatos patikros, darbuotojas gali kreiptis į Darbo ginčų komisiją. Švietimo darbuotojų profesinės sąjungos direktoriaus pavaduotojos teigimu, tokių atvejų nedažnai, bet vis dar pasitaiko. Ji ragina nebijoti kreiptis ir spręsti šį klausimą. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą