Tavo LRT

2018.01.30 19:13

Klausiate – atsakome. Ar žiemą reikia mokėti gyvatuko mokestį?

Vadinamasis gyvatuko mokestis sukelia daug aistrų vien dėl to, kad tai yra neteisingai įvardintas apmokėjimas, sako Lietuvos respublikinių būsto valdymo ir priežiūros rūmų vadovas Juozas Antanaitis.

Įsibėgėjus šildymo sezonui, gyventojams kyla klausimų apie vadinamojo gyvatuko, t. y., cirkuliacijos mokestį bei šilumos kainų nustatymo metodiką. „Sąskaitoje matau daug eilučių: šiluma karštam vandeniui paruošti, šiluma karšto vandens temperatūrai palaikyti, šilumos kiekis vonių šildytuvams... Bet gyvatukuose – tas pats vanduo, jo atskirai nešildo, šildo tik vasarą. Ar galite paaiškinti, kodėl žiemą reikia susimokėti už gyvatuko šildymą?“ – teiraujasi LRT RADIJO klausytoja.

Anot respublikinių būsto rūmų vadovo, gyvatuko mokestis sukelia daug painiavos vien dėl neaiškaus apmokėjimo įvardijimo sąskaitoje. „Tai nėra mokestis. Tai – apmokėjimas už suvartotą šildymą karšto vandens sistemoje reikiamos temperatūros palaikymui.

Pvz., užkaitiname arbatinuką, užsipilame arbatos, ir jį paliekame ant viryklės. Jis greitai atvėsta. Kad ir kiti šeimos nariai galėtų naudotis karštu vandeniu, turime truputį jį visą laiką pašildyti. Bet juk šiluma kainuoja. Lygiai taip pat ir su gyvatuku“, – aiškina specialistas.

J. Antanaitis mano, jog neaiškus apmokėjimų išvardijimas sąskaitoje klaidina gyventojus. „Tačiau reikėtų atminti: kad ir kaip pavadinsime tuos išskaidomus mokėjimo vektorius, vis vien daugiau nesumokame, nei suvartota tame name. Įstatymas numato, kad visa šiluma, suvartota name, yra išdalinama buto savininkams pagal atitinkamus metodus. Tad nieko nepermokame, bet sutinku, kad šilumos tiekėjas turi tiksliai nurodyti, už ką ir kiek yra mokama“, – tvirtina specialistas.