Tavo LRT

2013.06.25 18:10

Kodėl prastų lakūnų – grambuolių – pilnas pajūris?

Pajūrį užplūdę grambuolių spiečiai savaitgalį stebino ir į neviltį varė tiek vietinius gyventojus, tiek poilsiautojus. Karkvabaliai ne tik gausiais būriais sklandė ore – negyvais vabzdžiais buvo nusėti jūros krantai. Biologas Saulius Karalius sako, kad įprastai pajūryje grambuolių pasitaiko mažiau nei kitose Lietuvos vietose. Kodėl šiemet jų tiek daug?

Pajūrį užplūdę grambuolių spiečiai savaitgalį stebino ir į neviltį varė tiek vietinius gyventojus, tiek poilsiautojus. Karkvabaliai ne tik gausiais būriais sklandė ore – negyvais vabzdžiais buvo nusėti jūros krantai. Biologas Saulius Karalius sako, kad įprastai pajūryje grambuolių pasitaiko mažiau nei kitose Lietuvos vietose. Kodėl šiemet jų tiek daug?

Kodėl šiemet pastebima tiek daug karkvabalių spiečių? Kas nutiko?

Šįmet toks reiškinys, kai pajūrio regione matome tiek paprastųjų grambuolių, gana unikalus. Tai jau tam tikra invazija ir pajūriui ji nelabai būdinga. Taip dažniau būna miškingose vietose, kur smėlingas dirvožemis, pušynai, t. y. pietų, rytų Lietuvoje.

Paprastųjų grambuolių invazija vyksta maždaug kas ketverius metus. Tačiau tokio ryškaus pagausėjimo nebuvo net prieš ketverius metus, o pajūrio regione paprastųjų grambuolių buvo mažiau nei kitose Lietuvos vietose. Šie metai, matyt, grambuoliams buvo labai palankūs, o invazijos visada būna nevienodos.

O kodėl būtent prie jūros?

Prie jūros išsirito daug paprastųjų grambuolių. Jie nėra labai geri lakūnai, nes yra sunkūs, tačiau nuskrenda didelį atstumą, daug skraido naktį ir pavakariais. Kai grambuolių daug, vėjas juos gali nunešti į jūrą. Jie iš ten, be abejo, į Švediją nenuskris.

Tokiu atveju ta gausybė grambuolių, matoma toliau nuo kranto, nuskrenda į jūrą, o jūra juos grąžina arba negyvus, arba pusiau prigėrusius. Pastarieji dar sugeba ropoti paplūdimiu ir sukelia žmonėms nepatogumų. Beje, šįmet grambuoliai ypač puola mėgstamus medžius – drebules, jaunus ąžuoliukus, blindes ir kitus, kurių lapais minta.

Koks gyvis yra grambuolys? Kuo jis naudingas ar kaip gali kenkti?

Grambuoliai gamtai reikalingi – paukščiai ir kiti žinduoliai juos labai mėgsta, nes jie yra mėsingi, stambūs vabalai. Žmonėms, ypač miškininkams, jie nėra „patogūs“, nes apgraužia augalų šaknis, kenkia pušelėms ir pan. Todėl žmonės kiek keiksnoja šiuos vabalus. Vis dėlto gamtai tai tikrai labai svarbus gyvis.

Mūsų paukščiai, suskridę į pajūrį, dabar galėtų gerai atsipenėti, nes iš ten utilizuoti vežamos tonos grambuolių. Minėjote, kad grambuolių atsiranda kas ketverius metus. Kodėl ciklą sudaro ketveri metai?

Kiekvienas vabzdys turi savo gyvenimo ciklą, o grambuolio lerva dirvožemyje, dažniausiai po velėna, vystosi ketverius metus, todėl jie ir išskrenda kas ketverius metus.

Ar tai reiškia, kad visą vasarą pajūryje matysime grambuolių kilimus, ar tai laikinas birželio reiškinys?

Kiekvieno vabzdžio gyvenimas trumpas. Yra vienadienių vabzdžių, tokių kaip mašalai, kurie net neminta, nes neturi virškinimo organų. Jų paskirtis – tik pasidauginti, sudėti kiaušinėlius, o tada jie žūva. Grambuoliai gyvena kiek ilgiau, bet irgi mėnesį ar pusantro, todėl daugiausia jų būna nuo gegužės pabaigos iki birželio pradžios. Dabar jų jau mažėja, nes patelės, sudėjusios kiaušinius į dirvožemį, žūva, tad liepą grambuolių lieka vienas kitas.

Pone Karaliau, šįmet labai daug ne tik grambuolių, bet ir įvairiausių musių, muselių, uodų, kraujasiurbių vabalų. Ar šie metai išskirtiniai?

Ir aš, kaip biologas, gamtoje pastebiu ne tik grambuolių. Čia, pajūryje, kaip jau kalbėta ir rašyta, vyko įspūdinga keturtaškės skėtės, stambaus vabzdžio, migracija. Be to, sulaukiau skambučių, kad užpulti vaismedžiai, apgraužti pušaičių spygliai, daugybė vikšrų, taigi vabalų tikrai išsirita daugiau negu paprastai. Matyt, tai susiję su tuo, kad žiema buvo švelni, pavasaris šaltas ir dėl to vabzdžiai išsirito vėliau.

Taigi siejate su orais?

Ne vien su orais – tai tik vienas iš veiksnių. Tačiau orai gali lemti vabzdžių ar net ligų buvimą arba nebuvimą.

Įdomiausias ir svarbiausias žinias sekite ir LRT „Facebook“ paskyroje!