Tavo LRT

2018.01.06 23:41

A. Rakauskas: turintys mažiau fantazijos personažus supranta pernelyg tiesiogiai

Gerūta Griniūtė, Darius Užkuraitis, LRT RADIJO laida „Radijo popietė“, LRT.lt2018.01.06 23:41

Nesinorėjo personažui suteikti banalaus vardo, tokio kaip Petras ar Antanas, todėl pravertė vaikystėje matytas animacinis filmas suaugusiems „Gustavo nuotykiai“. Taip LRT RADIJUI sako laidos „Gustavo enciklopedija“ autorius ir kūrėjas Audrius Rakauskas. Anot jo, egzistuoja atskiras „Gustavo enciklopedijai“ pieštų personažų pasaulis, bet kai kuriuos, pavyzdžiui, Žmogėdrų šeimyną, netinkamai supranta mažiau fantazijos turintys žmonės.

– Kada ir kaip atsirado Gustavo personažas?

– Jau nelabai gerai viską prisimenu. Gustavas atsirado prieš daugiau nei 20 metų, gal 1995 ar 1996 m. Laidoje „Labas rytas“ atsirado skyrelis vaikams, kuris vadinosi „Labas rytas suraitytas“. Jį kūrė ir vedė režisierius Raimondas Paškevičius. Jo personažas Profesorius Knyslys buvo pirmas toks Lietuvos televizijoje. Prie šio personažo prisijungė ir maniškis – neva žurnalistas Gustavas.

– Kodėl jo vardas būtent Gustavas?

– Tai susiję su vaikystėje matytu animaciniu filmu suaugusiems – „Gustavo nuotykiai“. Filme buvo personažas – dėdė Gustavas. Kai po daugybės metų pats galvojau apie vardą savo personažui, prisiminiau tą senąjį Gustavą. Nenorėjau personažui suteikti banalaus vardo, kaip Petras ar Antanas. Taip ir tapau Gustavu.

– Kuriate daug personažų. Galima pastebėti, kad labiausiai jums patinka profesorius Kalėdauskas. Kaip gimsta personažai?

– Taip, dalis personažų yra įkūnyti gyvų žmonių. Pačioje pradžioje buvo vienas – Gustavas. Vėliau su režisieriumi Vaidu Lekavičiumi galvojome, kad būtų įdomu, jei atsirastų dar vienas personažas. Taip sukūrėme profesorių Kalėdauską. Jis atsirado kaip švenčių žinovas, prieš pat Kalėdas. Daviau jam vardą Vėlykis Kalėdauskas-Kūčys. Pirmoje laidoje jis pasirodė kaip žmogus, neigęs Kalėdų Senelio egzistavimą.

– Įspūdį palieka ir piešti herojai. Kas juos kuria?

– Tai jau atskiras dalykas. Piešti personažai atsirado per daug metų, kai pradėjome naudoti animaciją. Piešiu juos pats. Per daug metų šių personažų susidarė labai daug, visas kolektyvas pieštų aktorių. Tai ir žmonės, ir gyvūnai.

Piešdavau tuos personažus taip, kaip moku. Piešiu nuo vaikystės, kažkada net svajojau apie animacinių filmų kūrimą. Iš dalies tai ir išsipildė. Dabar be tam tikrų animacinių istorijų neapsieiname nė vienoje laidoje.

Yra tarsi atskiras pieštų personažų pasaulis. Pirmiausia iš jų atsirado vilkas. Man vilkas yra labai gražus žvėris. Vėliau sukurtas lapinas Pilypas, toks gudruolis. Dar buvo Žmogėdrų šeimynėlė, bet dėl jos sulaukdavau net priekaištų. Kai kurie žmonės galbūt turi mažiau fantazijos ir supranta tai tiesiogiai – jei tai žmogėdra, baisus dalykas. Tačiau mano sukurtos Žmogėdros – tik personažų pavardė.

– Pakalbėkime apie kulinariją. Gustavas turi visą kulinarijos enciklopediją. Kaip atsirado tas potraukis?

– Aš pirmiausia ir esu diplomuotas virėjas. Reikia pasakoti istoriją iš senų gūdžių laikų. Man įstojus į universitetą prasidėjo studentų šaukimas į sovietinę kariuomenę. Taigi pasimokęs vieną kursą išėjau į kariuomenę. Joje buvo mokomasis dalinys, pusę metų mokino gaminti valgyti kareiviams. Baigiau tokį pusmečio kursą.

Produktų racionas ten buvo labai siauras, bet kažkaip tekdavo suktis. Taigi gaminau, maitinau, kareiviai buvo patenkinti. Išmokau ir kepti kotletus, ir virti sriubas, ir pjaustyti salotas. Gavau pažymėjimą, kad esu ketvirtos kategorijos virėjas. Dabar jau negaliu pasakyti, ką tai reiškia.

Vėliau baigiau tarnybas, universitetą, pradėjau dirbti Lietuvos televizijoje. Atsirado minėta laida vaikams, ji turėjo būti pažintinė. Vienoje iš laidų vaikams reikėjo paaiškinti, kaip atsiranda pieno produktai, bet ne pats pienas. Buvo nufilmuota, kaip pagaminama varškė, suplakamas sviestas. Tai buvo ir pirmoji kulinarinė pamokėlė. Vėliau pagalvojau, kad kulinarinis skyrelis laidoje gali būti labai populiarus, taip jis ir atsirado.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt