Naujienų srautas

Tavo LRT2017.12.22 09:00

„Idėja Lietuvai“: iš pasiūlytų idėjų kiekvienas gali išsirinkti vieną Kalėdoms

Nors tolimesniam iniciatyvos „Idėja Lietuvai“ etapui buvo atrinkta 30 idėjų, likusios idėjos, kurių daugiau kaip 1300, nėra padedamos į stalčių, LRT RADIJUI sako iniciatyvos koordinatorius Ignas Rusilas. Anot jo, tarp pasiūlyti idėjų yra ir tokių, kaip paprasčiausiai dagiau šypsotis, todėl kiekvienas, apsilankęs internetinėje svetainėje idejalietuvai.lt netgi gali išsirinkti idėją, kurią įgyvendins per Kalėdas.

– Iš 1400 idėjų atrinktos 30. Koks buvo tas atrinkimo kelias?

– Tas kelias buvo be galo sudėtingas ir intensyvus, nes rasti būdą, kaip teisingiausiai, geriausiai atrinkti iš 1400 idėjų 30 buvo be galo sudėtinga. Čia turėjome ne vieną susitikimą ir ne vieną praleistą valandą kalbantis su apklausų, tyrimų agentūromis, kaip rasti tą teisingą būdą.

Galiausiai išskyrėme tris kriterijus, kaip padaryti taip, kad tos idėjos būtų skirtingos skirtingose kategorijose. Pirmasis kriterijus buvo idėjų persidengimo, nes norėjosi pamatyti, link ko linksta tos idėjos, link kokių temų. Kiekvienai idėjai mūsų redaktoriai skyrė po penkias atskiras žymes, pagal kurias pradėjome matyti, kaip tos idėjos persidengia tarpusavyje, ne tik pagal sritis, kurias galima matyti idejalietuvai.lt.

Kitas dalykas buvo idėjų skaitomumas, žiūrimumas ir t. t. Kadangi iniciatyvą organizuoja susivienijusi žiniasklaida, mums tai buvo vienas iš svarbesnių kriterijų – apie ką patys žurnalistai galvoja, kad reikia kalbėti šiandien Lietuvoje, kas yra aktualu ir t. t.

Trečias dalykas, visi galėjo spausti „verta įgyvendinti“ mygtuką ant idėjų internetinėje svetainėje idejalietuvai.lt. Tai buvo trečiasis kriterijus, kuris galiausiai nulemdavo, ar idėja turi keliauti toliau, ar neturi.

– Iš tikrųjų labai daug darbo atlikote, viskas labai sudėtinga.

– Netgi tokiame, atrodo, kūrybiniame idėjų generavimo darbe, pasirodo, galima turėti labai daug matematikos, kai iš tikrųjų gali išskaičiuoti, kokios idėjos turi keliauti toliau.

Organizatorių nuotr.

– Sąrašo pirmoje vietoje atsidūrė kanapių naudojimo rekreacijai įteisinimas. Antroje – idėja pritraukti į Lietuvos šaulių sąjungą 50 tūkst. narių, suteikiant jiems teisę ginklą laikyti namuose. Trečioje – siūlymas įteisinti tos pačios lyties santuokas. Ar šios idėjos sudėliotos atsitiktine tvarka?

– Jos sudėliotos pagal populiarumą, bet iš esmės šiame etape mes nebeišskiriame tų paspaudimų „verta įgyvendinti“ skaičiaus. Idėjos yra lygiavertės. Toliau jas atiduodame visuomenės ir profesionalų apklausoms, kurias ir įgyvendins „Spinter“ ir „Reitingai“, kad šios apklausos būtų reprezentatyvios, kad mes iš tikrųjų matytume tiek plačią visuomenės nuomonę, tiek ekspertų požiūrį, kuri idėja turėtų būti įgyvendinta greičiausiai.

Tos 30 idėjų suskirstytos dar po 10 atskirai. Praktiškai iniciatyvos pradžioje jau pradėjome pastebėti, kad išsiskyrė trys blokai. Labai išryškėjo ekonomika, švietimas. Sveikatos srityje idėjų pradėjo daugėti iniciatyvos viduryje, todėl išskyrėme tokią temą „bendras gėris“. Tai blokas, kuris yra apie viską, kas padėtų mums kiekvieną dieną padaryti šiek tiek gražesnę, geresnę, mums padarytu vieningesnius.

– Gal galite paminėti keletą įdomesnių?

– Man atrodo, kad visos idėjos be galo stiprios. Ir minėtas vienos lyties santuokos įteisinimas, dvigubos pilietybės įteisinimas, siūlymas išimti „h“ raidę iš angliško Lietuvos pavadinimo „Lithuania“ – padaryti „Lituania“.

Lygiai taip pat išsiskiria idėjos švietimo srityje – mokykla be namų darbų, apie ką jau ir dabar šneka švietimo ministrė. Su sveikata susijusi idėja – visuomenė nori virtualaus gydytojo, kad galėtų internetu pasikonsultuoti, kas šiais laikais tikriausiai ypač aktualu. Ekonomikos srityje yra pačių įvairiausių idėjų nuo „jaunoms šeimoms padėti įsigyti būstus“ iki „kaip greičiau nukeliauti nuo Vilniaus iki Klaipėdos“.

Man atrodo, kad pavyko išskirti tas be galo skirtingas idėjas. Tuo pačiu mes sakome, kad likusios daugiau kaip 1300 idėjų nėra padedamos į stalčių. Tai yra, mano nuomone, labai graži idėjų bazė, kur kiekvienas galime kad ir dabar atsidaryti svetainę idejalietuvai.lt ir sau išsirinkti idėją Kalėdoms. Yra tokių idėjų, kaip nusišypsoti ir t. t.

Lygiai taip pat bus galima daryti ir po iniciatyvos. Tiesiog dabar mes manome, kad reikėtų išsirinkti tris, įgyvendinti jas, o tada žingsniuokime toliau. Manau, kad iniciatyva tęsis ir toliau.

Organizatorių nuotr.

– Tas 1400 idėjų bankas niekur nedings? Jas bus galima visada pasižiūrėti?

– Taip, visada galima ateiti. Aš, kaip žmogus, atėjęs iš nevyriausybinio sektoriaus, įsivaizduoju, kad, turint savo organizaciją, bendruomenę, įmonę, tai yra geriausia vieta – tu gali atsidaryti svetainę, išsirinkti idėją ir iš to gali išaugti dar viena graži iniciatyva.

– Kai tos trys idėjos bus atrinktos, kas bus atsakingas už tai arba kas bent jau įsipareigos jas bandyti įgyvendinti?

– Visų pirma didžiausia stiprybė yra ta, kad sugebėjome visus suvienyti, mes visi sugebėjome susivienyti, pradedant žiniasklaida, valstybės vadovais, profesionalais, ekonomistais, baigiant visuomene, kuri teikė idėjas.

Norėčiau ir turiu tokį tikslą, kad atrinkus tris idėjas, mes išliktume tokie pat vieningi ir sutartume, kad dabar turime jas įgyvendinti. Tikiuosi, kad lygiai taip pat prisijungtų Seimas, vyriausybė, kad turėtume prezidentūros palaikymą, kad įsijungtų visuomenė, suprasdama, jog dabar įgyvendinsime šias idėjas ir keliausime toliau įgyvendinti dar kitų. Lygiai taip pat profesionalai padėtų išgvildenti geriausius būdus, kaip tai turime padaryti. Vienybė, išrinkus tris idėjas, bus ypač svarbi. Ją jau dabar turime. Tuo tik džiaugiuosi.

Organizatorių nuotr.

– Idėjas galima siūlyti ir toliau. Iki šiol vyko daug diskusijų tiek didesniuose, tiek mažesniuose miestuose. Ar žmonės į tas diskusijas įsijungdavo?

– Diskusijose tiek Vilniuje, tiek regionuose žmonių tikrai susirinkdavo daug. Skirtingai, žinoma, kiekviename mieste, bet aš džiaugiuosi, kad visuose miestuose auditorija įsijungė į diskusiją su ekspertais ir profesionalais. Čia tikriausiai yra vienas iš įrodymų, kad mums visiems rūpi mūsų valstybės ateitis ir diskusija „Idėja Lietuvai“ kontekste tikrai intensyviai vyksta. [...]

– Vasario 1 d. – didžioji idėjų konferencija. Kas joje vyks?

– Didžiojoje idėjų konferencijoje mes paskelbsime tris idėjas. Kiek įmanoma per tą dieną stengsimės jas aptarti, pamatyti, kokie yra būdai, kaip tas tris idėjas įgyvendinti. Faktas, kad ir po to dar turėsime diskusijų etapą, kuriame vėl šnekėsimės su profesionalais, kaip mums tas idėjas įgyvendinti.

Iš viso pasaulio susirinks garsiausi pranešėjai, kurie pasakos apie kitų šalių patirtis, kaip kitos šalys augo, vystėsi ir kurios buvo tos esminės idėjos jų augimui.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą