Tavo LRT

2013.06.17 11:19

Kurių sinoptikų informacija patikimesnė – Lietuvos ar užsienio?

Gabija Narušytė, Saulius Liauksminas, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2013.06.17 11:19

Skirtingos žiniasklaidos priemonės naudoja skirtingų šaltinių informaciją apie orus, todėl mus gali pasiekti žinios apie vienokią temperatūrą, o patirsime visai kitokią.  Taip teigia Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos sinoptikė Alva Nagelytė.

Skirtingos žiniasklaidos priemonės naudoja skirtingų šaltinių informaciją apie orus, todėl mus gali pasiekti žinios apie vienokią temperatūrą, o patirsime visai kitokią.  Taip teigia Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos sinoptikė Alva Nagelytė.

Kaip matuojama oro temperatūra ir kur ji yra matuojama?

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos meteorologinių stebėjimų tinklas įrengtas taip, kad registruojamos orų charakteristikos labiausiai atspindėtų tai vietovei būdingus bruožus. Iš tokių daugiamečių stebėjimų įvertinami atskirų regionų klimato skirtumai, vėjo kaita.

Miestams augant į aukštį ir į plotį, juose didėja miesto mikroklimato skirtumai. Tai – savotiškos šilumos salos. Čia temperatūra nuo miesto apylinkių vidutiniškai gali skirtis 2–3 laipsniais. Mūsų tarnybos stotys yra įrengtos miestų pakraščiuose ar jų apylinkėse, tad miesto mikroklimato nefiksuoja.

Stebėjimai vykdomi standartinėje, gerai ventiliuojamoje aikštelėje. Oro temperatūra matuojama 2 m aukštyje. Termometrai arba elektroniniai jutikliai įrengti nuo tiesioginių saulės spindulių apsaugotuose narveliuose.

Kaip pajūryje išdėstytos stotelės, iš kurių gaunama informacija?

Kaip jau minėjau, jos turėtų atspindėti tos apylinkės klimatą. Pajūryje yra įrengtos trys meteorologinės stotys – Palangos, Klaipėdos ir Nidos. Jos kaip tik ir atspindi tos teritorijos orų bruožus.

Palangos meteorologijos stotis yra įrengta daugiau kaip 500 m nuo jūros, o Klaipėdos stotis įrengta visai prie pat jūros kranto. Nidos meteorologijos stotis yra įrengta Kuršių marių pakrantėje. Ir čia taip pat fiksuojami temperatūros skirtumai.

Ar ta informacija nuolat plaukia pas jus?

Anksčiau oro temperatūra buvo fiksuojami kas 3 valandas, stebėjimus vykdė žmogus. Automatizavus meteorologinius stebėjimus, duomenys hidrometeorologijos tarnyboje surenkami kas vieną valandą.

Kol kas visuomenei duomenys skelbiami tik kas 3 valandas, taip pat ir mus mūsų svetainėje atnaujinami kas 3 valandas. Tačiau ateityje mūsų tarnybos interneto svetainė bus pertvarkoma ir tikimasi visuomenei pateikti duomenis kas valandą.

Kaip atsitinka, kad per radiją girdima informacija apie oro temperatūrą visiškai neatitinka tikrovės?

Ne visos radijo stotys ima informaciją iš hidrometeorologijos tarnybos, taigi galbūt ta skelbiama informacija nėra visai tiksli. Ir aš dažnai girdžiu, kad, remiantis įvairiais interneto puslapiais, šiuo metu esą yra tokia ir tokia temperatūra. O kartais ji iš tiesų neatitinka tikrovės. [...]

Didelių skirtumų neturėtų būti. Nebent gali būti skelbiama, kad šiuo metu yra tokia temperatūra, o ta temperatūra buvo matuota, tarkim, prieš dvi valandas, o per tą laiką ji galėjo staigiai keistis. Pajūryje birželio pradžioje buvo labai dideli ir labai staigūs temperatūros šuoliai.

Ar sunku prognozuoti orą?

Tai yra sudėtingas procesas. Bet turėčiau pasakyti, kad pateikiama prognozė atkeliauja net ir į pagrindines televizijas iš įvairių šaltinių ir nebūtinai tai yra hidrometeorologijos tarnybos sinoptikų produktas.

Taip, daug kas naudojasi rusų tinklapio Gismeteo.lt informacija.

Bet mes matome didžiulius skirtumus. Tarkime, TV3 naudoja švedų informaciją, o į Lietuvos televiziją informacija atkeliauja iš hidrometeorologijos tarnybos.

Ar dideli tie prognozių skirtumai?

Kartais išties nemaži.

Įdomiausias ir svarbiausias žinias sekite ir LRT „Facebook“ paskyroje! 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.