Tavo LRT

2017.12.08 16:27

I. Simonaitytės metams – dokumentinė apybraiža „Ėvė“ per LRT

LRT.lt 2017.12.08 16:27

Kaip neturtinga, pavainikė, neįgali mergaitė turėjo tapti žinoma siuvėja, tačiau išgarsėjo kaip... rašytoja. Ieva Simonaitytė ir jos gyvenimo istorija – dokumentinėje apybraižoje „Ėvė. Mažosios Lietuvos rašytoja“, kurią kviečiame žiūrėti pirmadienį, gruodžio 11 d., 22.30 val. per LRT TELEVIZIJĄ.

I. Simonaitytė pirmąkart pavadinama Mažosios Lietuvos metraštininke dar tarpukaryje. Romanas „Aukštujų Šimonių likimas“ atkelia vartus į pripažinimo olimpą. Atkurtoje Lietuvoje I. Simonaitytė yra pirmoji rašytoja, nominuojama Valstybinei literatūros premijai.

„Tačiau sėkmė buvo ne vien talentu grįsta, romanas buvo ir Didžiosios Lietuvos politinė korta, siekiant prisijungti Mažąją Lietuvą. Dėl karjeros I. Simonaitytė raginama atsisakyti Eglaitės slapyvardžio, kuriuo ji atpažįstama Mažosios Lietuvos skaitytojų. Dar daugiau – gimtasis vardas Ėvė keičiamas į Ievą“, – pasakoja apybraižos autorė Ingrida Daraškevičiūtė.

I. Simonaitytę sėkmė lydi ir tarybiniais metais. Lietuvininkų ir „vokietininkų“ konfliktas, Klaipėdos krašto nutautėjimo, vokiečių priespaudos temos tinka ir sovietinei ideologijai. Sovietmetis – rašytojos klestėjimo metas. Butai, vasarnamis, įspūdingi ir avansu mokami honorarai, „be eilės“ gaunami automobiliai „Volga“ – ne be valdžios paramos. Tai liudija gausus rašytojos laiškų ir prašymų archyvas.

„Rašo Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos pirmininkui Justui Paleckiui ir Lietuvos komunistų partijos Centro komiteto I-ajam sekretoriui Antanui Sniečkui. Tiesa, I. Simonaitytė, kaip tarpukariniai jos kolegos – Liudas Gira, Antanas Venclova, taip atvirai su okupacine valdžia nebendradarbiavo ir Stalino saulės nevežė“, – teigia I. Daraškevičiūtė.

Iš kuklios lietuvininkės Ėvė virsta įnoringa ir kaprizinga Lietuvos TSR liaudies rašytoja klasike. Tačiau yra ir kita I. Simonaitytės asmenybės pusė. Pokaryje nuo tremties bandė gelbėti ne vieną kraštietį, apie tai byloja drąsūs rašytojos laiškai sovietų valdžiai. Niekad neapleido ir gimtųjų Vanagų kaimo bažnytėlės, finansavo jos remonto darbus ir vargonų restauravimą.

Dokumentinė apybraiža „Ėvė. Mažosios Lietuvos rašytoja“ – bendras Kultūros ministerijos ir LRT projektas, skirtas I. Simonaitytės metams pažymėti.