Naujienų srautas

Tavo LRT2017.11.13 15:23

„Idėja Lietuvai“: ko galime pasimokyti iš Mindaugo ir Gedimino laikų?

LRT.lt 2017.11.13 15:23

Ko dabartiniai Lietuvos politikai galėtų pasimokyti iš Mindaugo ir Gedimino laikų? Kokios idėjos vienija šias epochas? Ką apie tai mano Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto dekanas profesorius Rimvydas Petrauskas? Kaip Lietuvoje atsirado... runkeliai? Kaip tarpukaryje gyvenę žmonės pasisaldindavo gyvenimą? Atsakymai į šiuos intriguojančius klausimus Jūsų laukia antradienį LRT TELEVIZIJOS laidoje „Istorijos detektyvai“.

„Istorijos detektyvai“ jungiasi prie nacionalinės iniciatyvos „Idėja Lietuvai“ ir savo žiūrovams parengė reportažų ciklą apie idėjas, kurios padarė Lietuvą didžia. Reportažuose bus nagrinėjama tai, kaip iš pelkių XIII a. pakilę lietuviai XVI a. tapo savo regiono lyderiais, kurie aplinkines valstybes pranoko ne tik karyba, bet ir kūrybiniu potencialu. Kokios idėjos vedė į tai? Kaip Lietuvai pavyko pasiekti tokias aukštumas? Apie tai bus kalbama su Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto dekanu R. Petrausku.

Pirmojo pokalbio tema – Mindaugo ir Gedimino laikai, XIII-XIV a. Lietuva. Kaip lietuviams pavyko konsoliduoti valstybę, suvienyti jėgas ir sustiprėti Mindaugo laikais? Ką davė atvirumas pasauliui Gedimino laikais? Kaip XIII-XIV a. sukurta Lietuvos didvalstybė tapo pagrindu XV a. Vytautui ir Jogailai imtis reformų, kurios XVI a. Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę padarė dominuojančia valstybe?

Kita įdomi šios laidos tema – runkelis. Kaip Lietuvoje atsirado cukriniai runkeliai? Kaip lietuviai apsirūpindavo cukrumi, kaip pasisaldindavo gyvenimą? Kodėl Marijampolės burmistras konfliktavo su pirmojo cukraus fabriko savininkais? Apie tai papasakos puikus Marijampolės krašto istorikas Benjaminas Mašalaitis. Anot jo, runkeliai į Lietuvą pateko labai originaliu keliu – juos atnešė Napoleono armijoje tarnavę lietuviai kariai...

Atsakymai į intriguojančius klausimus, idėjos Lietuvai ir kitos istorinės minklės Jūsų laukia antradienį 22:30 val per LRT TELEVIZIJĄ – „Istorijos detektyvuose“ su Virginijumi Savukynu.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi