Tavo LRT

2018.06.26 16:43

„Mes nugalėjom“: didžiausias mitingas Lietuvos istorijoje

LRT.lt2018.06.26 16:43

Kaip buvo organizuojamas didžiausias mitingas Lietuvos istorijoje – 1988 m. rugpjūčio 23 d. Vingio parke Sąjūdžio surengtas susibūrimas, skirtas paminėti Molotovo-Ribentropo pakto metinėms? Kas ta moteris, kurią savo nuotraukoje įamžino fotografas Zenonas Nekrošius? Kaip ir kodėl tarp Sąjūdžio ir Lietuvos Laisvės lygos prasidėjo pirmieji nesutarimai? Atsakymus į šiuos klausimus – šeštadienį 15:15 val. LRT TELEVIZIJOS dokumentinėje apybraižoje „Mes nugalėjom“.

Dainuojanti revoliucija Lietuvoje prasidėjo anksčiau nei Sąjūdis. Folkloro ansambliai pradėjo burtis dar septintajame dešimtmetyje. Niekas tuo metu negalėjo paaiškinti, kodėl jaunimui prisireikė klausytis nepopuliarių lietuviškų dainų ir šokti, atrodytų, senamadiškus šokius, kurių net jų tėvai nebemokėjo. Sovietinė sistema buvo bejėgė prieš didelį jaunų žmonių entuziazmą važinėti po senus kaimus, kalbinti senolius, rinkti senas lietuviškas dainas, o po to paslapčia jų mokytis ir vienu balsu traukti. Žygeiviškas jaunimas važinėdavo į Baltarusiją, į senuosius lietuviškus kaimus, vykdavo ekspedicijos. Didžioji dalis jaunų žmonių, susidomėjusių folkloru, sulaukė Atgimimo ir aktyviai įsijungė į Sąjūdžio veiklą.

Vienu skambiausiu šios Dainuojančios revoliucijos akordų būtų galima laikyti didįjį 1988 m. rugpjūčio 23 d. mitingą Vingio parke, į kurį susirinko apie pusantro šimto tūkstančių žmonių. Mitinge buvo ne tik dainuojama, bet ir kalbama apie 1939 m. Stalino ir Hitlerio suokalbį, per kurį tarp dviejų grobuonių buvo pasidalinta Rytų Europa. Istorikai teigia, kad tuo metu Molotovo-Ribentropo pakto slaptieji protokolai dar buvo ta tema, apie kurią žmonės arba nieko nežinojo, arba aptarinėdavo patyliukais namų virtuvėse. Taigi, mitingo metu daugelį žmonių užplūdo nenusakomas jaudulys, jiems staiga tartum atsivėrė akys, lyg trūkstama detalė sudėtingoje šalies istorijos dėlionėje pagaliau būtų suradusi savo vietą.

Šis mitingas žymi ir kitą istorinį įvykį – išryškėjusius nesutarimus tarp nuosaikesnio Sąjūdžio ir radikalesnės Laisvės lygos, kurios atstovai turėjo kalbėti šiame mitinge, bet tribūna jiems nebuvo suteikta…

„Mes nugalėjom“ – šeštadienį 15:15 val. per LRT TELEVIZIJĄ.