Tavo LRT

2017.11.07 16:09

S. Skvernelis: norint nedelsiant pakelti medikų algas, reikia didinti PSD mokestį

Alvyda Bajarūnaitė, Artūras Matusas, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2017.11.07 16:09

Norint nedelsiant 30 proc. ar 50 proc. pakelti atlyginimus, reikėtų padidinti privalomojo sveikatos draudimo mokestį – turbūt niekas nenorėtų su tuo sutikti, LRT RADIJUI sako premjeras Saulius Skvernelis. „Mes negalime kalbėti, kad artimiausiu metu mūsų medikų atlyginimai susilygins su Vakarų Europoje mokamais atlyginimais. Mes prie to turime eiti palaipsniui ir pagal savo valstybės finansines galimybes“, – pabrėžia ministras pirmininkas.

– Išankstiniai duomenys apie emigracijos mastą rodo, kad per pastaruosius devynis mėnesius iš Lietuvos išvyko tiek žmonių, kiek pernai – per visus metus. Ekonomistai mato vienas emigracijos priežastis, psichologai – laimės ekonomikos problemas. Kaip manote, kas dirbs Lietuvoje? Kas mokės mokesčius, jei žmonių šalyje mažėja? Galbūt, kaip sako specialistai, reikėtų lengvinti galimybę užsieniečiams atvykti į Lietuvą ir dirbti čia?

– Pirmiausia mes turime daryti viską, kad kuo daugiau žmonių čia liktų, kurtų čia savo gyvenimą, gimdytų. Tai pagrindiniai dalykai. Emigracijos priežasčių yra įvairių, ne viena, ne dvi ir ne trys. Mes jas matome ir žinome, todėl turime nukreipti savo veiksmus į karščiausius taškus, kas ir daroma.

Kalbant apie žmogiškųjų išteklių trūkumą, su tuo susiduria visa Europa, ypač Vakarų. Tačiau mes tikrai negalime žiūrėti tik per mokesčių mokėtojų prizmę, per žmogiškuosius išteklius, kad kas nori, tas tegul čia važiuoja. Problemos susijusios su tam tikru atlyginimų dempingavimu ir t. t.

Vyriausybė yra patvirtinusi 27 aukštos kvalifikacijos profesijų, būtinų šalies ūkiui, sąrašą ir šiems specialistas yra supaprastintas įvažiavimas į Lietuvą. Jei matysime, kad kažkuriuose sektoriuose susidariusi kritinė situacija dėl aukštos kvalifikacijos specialistų trūkumo, bus galima dar vieną kitą profesiją įtraukti į tą sąrašą. O iš esmės turime spręsti čia, šalies viduje, tiek emigracijos, tiek demografines problemas.

– Sakote, kad reikia kreipti dėmesį į karščiausius taškus. Kas tie karščiausi taškai?

– Aš jau vieną paminėjau. Kalbėdami apie kitus metus, mes pirmiausia turime suteikti didesnę viltį sunkiausiai gyvenantiems žmonėms, tik ne per pašalpas, o per galimybę užsidirbti, dirbti, kurti savo verslą, gauti legalias (pabrėžiu) pajamas. Lygiai taip pat palengvinti senjorų gyvenimą, turi būti pasirūpinta vaikais. Taip pat svarbios kitos priemonės, kurios, kaip minėjau, nukreiptos į šiuo metu labiausiai dėmesio reikalaujančią visuomenės grupę. Šie veiksmai, man atrodo, tikrai turėtų padėti daliai žmonių, kurie šiandien negali oriai, normaliai pragyventi.

– Sekmadienį išplatinta medikų peticija Seimui, Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM), vyriausybei, prezidentei dėl sveikatos apsaugos sistemos ydų. Pirmadienį vakarę ją jau buvo pasirašę apie 19 tūkst. žmonių. Medikai reikalauja nedelsiant padidinti visų sveikatos priežiūros sistemos darbuotojų, įskaitant ir gydytojus rezidentus, atlyginimus 30 proc. Kokios galimybės tai padaryti? Nes medikai sako, kad atlyginimai kyla per lėtai, jie teigia esantys pervargę, reformų nori jau dabar ir užsimena apie streiką.

– Aš tikrai tiek vyriausybei, tiek SAM konstruktyviai pabrėžiu bendradarbiavimą su medikų profesine sąjunga. Yra pasirašyta SAM ir medikų profesinių sąjungų kolektyvinė sutartis, kur numatyti ginčų sprendimo būdai ir įsipareigojimai.

Antra, dabar kažkas sugalvojo kažkokias iniciatyvas. Nežinau, nei kam tie žmonės atstovauja, nei kieno vardu įgalioti kalbėti, bet keliamos problemos tikrai yra žinomos. Man patinka, kad reikalaujama reformų. Tai esminis dalykas. Iš tikrųjų sveikatos priežiūros sistemai, kalbant apie racionalų lėšų panaudojimą, reikalingos reformos. Ir tam galima pritarti, SAM daromi žingsniai nukreipti į opiausias problemas.

[...] Noriu priminti, kad atlyginimai liepos mėnesį buvo kelti vidutiniškai 8 proc., kitais metais vėl numatyta kelti, o tas kėlimas galimas tik iš tam tikro pajamų šaltinio. Šiandien mes kalbame apie privalomąjį sveikatos draudimą (PSD) – prognozuojame surinkti tikrai daugiau. Kai matysime, kiek  mokesčių įkris į PSD biudžetą, tada bus galima kalbėti ir apie didesnį atlyginimų kėlimą. Šiandien kita alternatyva, norint nedelsiant 30 proc. ar 50 proc. pakelti atlyginimus, yra PSD mokesčio didinimas. Turbūt niekas nenorėtų su tuo sutikti.

– Tai 30 proc. nebus greitai pakelta?

– Įvertinę realią situaciją kitais metais, žiūrėsime, kiek bus galima pakelti. Atlyginimai tikrai kils, tai faktas. Kokiu procentiniu dydžiu, šiandien pasakyti negalime.

– Gal ketinate susitikti ir pasikalbėti su peticijos autoriais?

– Mes kalbamės su tomis struktūromis, kurios atstovauja didelei arba tam tikrai atitinkamos bendruomenės grupei. Medikai turi savo profesines sąjungas, su jomis bendraujame. Jeigu šie žmonės susiburs į asociaciją, profesinę sąjungą, be jokios abejonės, su kiekvienu žmogumi, kuris turi idėjų, minčių, mato problemą ir siūlo, kaip ją spręsti, aš tikrai pasiryžęs susitikti, kalbėti, ieškoti sprendimo būdų. Esminis dalykas, kad medikai patys suvokia, kad toliau nieko nekeisti negalima ir siūlo įvairiausius sprendimo būdus.

– Latviai nuo 2018 m. kelia savo medikams atlyginimus 80 proc. Lietuvos medikų atlyginimai skiriasi nuo kitų šalių dešimtimis kartais kartų. Tokia situacija baigsis tuo, kad mūsų studentai, gavę išsilavinimą čia, drąsiai važiuos dirbti į užsienį.

– Pažiūrėkime, kokia Latvijoje sistema. Latviai įveda PSD sistemą, drastiškai kelia kitus mokesčius, kad galėtų pasiekti arba šiek tiek viršyti bent jau pagal atlyginimų vidurkį Lietuvą. Reikia paminėti, ne tik tai, kad kažkas planuoja kelti, bet ir tai, kokiais būdais.

O mes negalime kalbėti, kad artimiausiu metu mūsų medikų atlyginimai susilygins su Vakarų Europoje mokamais atlyginimais. Mes prie to turime eiti palaipsniui ir pagal savo valstybės finansines galimybes.

– Griūva valstybės simboliu tapęs Gedimino kalnas. Prezidentė Dalia Grybauskaitė pirmadienį paragino vyriausybę peržiūrėti kalno tvarkymo planus atsižvelgiant į gausius kritulius. Kas bus daroma?

– Planai nuolat peržiūrimi kas dvi savaites, specialistai ir viceministras, atsakingas už ekstremalios situacijos suvaldymą, vyriausybės pasitarime pristato situaciją. Darbai, kuriuos reikėjo padaryti iki žiemos sezono pradžios, yra padaryti. Skirtos lėšos, investicijos. Taip pat pasitelkti ekspertai, įrengtos stebėjimo sistemos, laikini lietaus nukreipimo kanalai padaryti.

Vienas iš iššūkių, pačioje pradžioje įvardintų ir specialistų, daryti viską, kad sugebėtume peržiemoti, o kapitalinius darbus nors tame šlaite, kur jie dar buvo nedaromi, atlikti pavasarį. Ten, kur jie daromi, situacija stabilizuota.

Dabar situacija nestandartinė ir trečiadienį vėl bus mūsų vyriausybės narių susitikimas. Specialistai, ekspertai dar kartą paminės, kad reikalingos neatidėliotinos ir skubios priemonės. Tai, ką realiai įmanoma padaryti dar šią žiemą arba šį sezoną iki pavasario, nedelsiant bus daroma. Kaip minėjau, net neina kalba apie finansų trūkumą – kiek reikia, tiek skirta. Svarbiausia, kad būtų galima, esant tokiai klimatinei situacijai, kažką padaryti.

– Nuo metų pradžios buvo kriminalizuotas nedidelio narkotikų kiekio turėjimas be tikslo juos platinti. Nevyriausybinių organizacijų ekspertų koalicija „Galiu gyventi“ dalijasi informacija, kad šiuo metu iki 15 metų kalėjimo gresia žmogui, laikiusiam 10 heroino, ir 15 metų skiriama tam, kuris užmušė žmogų. Taip pat asmeniui gali grėsti kalėjimas iki 8 metų tik todėl, kad jis pasidalijo suktine su draugu. Ar proporcingos bausmės?

– Ta dalis visuomenės, kuri mano, kad šalyje būti legalizuotos narkotinės medžiagos, arba tie, kurie teigia, kad kanapės nėra narkotinė medžiaga, kad nuo jų neatsiranda priklausomybė, tokią nuomonę gali turėti.

– Kalbama ne apie legalizavimą, o apie proporcingumą.

– Kalbama apie tai. Dėl bausmių proporcingumo, tai paskutiniai priimti sprendimai, siejami su bausmėmis už sunkius ir labai sunkius nusikaltimus, pakėlė kartelę. Tikrai nemanau, kad kiekvienu atveju turėtų būti taikomos tokios drastiškos bausmės. Bet turi būti ir yra galimybė teismuose vertinti kiekvieną situaciją individualiai. Tik nesakykime, nesudarykime visuomenei nuomonės, kad narkotinių medžiagų vartojimas yra nekaltas žaidimas.

– Bet Jungtinės Tautos ir Pasaulio sveikatos organizacija vasarą paviešino bendrą pareiškimą, kuriame raginama „peržiūrėti ir panaikinti baudžiamuosius įstatymus, kurie, kaip yra įrodyta, turi neigiamų padarinių“.

– Vėlgi – apie kokias nusikalstamas veikas mes kalbame. Nemanau, kad narkotinių medžiagų disponavimas, platinimas yra lengvi nusikaltimai, mes neturėtume šiandien kalbėti, kad šalyje nėra problemos. Kitaip po kokių 10 metų kalbėsime, ką daryti, kokių priemonių imtis, kad gelbėtume šalį nuo narkomanijos ir narkotikų liūno.

Žinoma, dėl bausmių adekvatumo turi pasisakyti specialistai ir teisėjai, teismas turi teisę vertinti šia nusikalstama veika įtariamą asmenį individualiai, bet su bandymu paneigti (kas dabar daroma), kad narkotikai šalyje nėra problema, nesutinku.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.