Tavo LRT

2017.11.02 10:52

„Šiandien prieš 100 metų“: kokios galimybės atsivėrė Lietuvai Berno konferencijoje?

Vasario 16-osios Nepriklausomybės aktas tapo simboliniu atskaitos tašku, nuo kurio skaičiuojame Lietuvos valstybės metus. Tačiau nepriklausoma ir savarankiška valstybe Lietuva tapo toli gražu ne iš karto po Vasario 16-osios. Kova dėl nepriklausomybės prasidėjo gerokai anksčiau. 

Tautiškai nusiteikę išeivijos lietuviai, užsienyje susikūrę lietuvių politiniai centrai ir daugelyje šalių daugiau mažiau slapta vykę pasitarimai tapo svarbia valstybės kūrimo proceso dalimi. Apie lygiai prieš 100 metų vykusius įvykius Šveicarijoje kalba laidos „Šiandien prieš 100 metų“, kuri per LRT TELEVIZIJĄ bus rodoma lapkričio 2 d., rengėjai.

Kariaujančioje Europoje tautiškai nusiteikusiems lietuviams žiebiasi viltis atkurti nepriklausomą valstybę, tačiau kokia ji bus? Kur bus jos teritorinės ribos? Visa tai – karštų diskusijų objektas.

„Lietuvos gviešiasi ir Vokietija, ir Lenkija, o Rusija apskritai laiko lietuvių gyvenamąsias žemes savo teritorijos dalimi. Šioje sudėtingoje didžiųjų valstybių interesų samplaikoje vėrėsi mažytis galimybių langelis“, – teigia laidos „Šiandien prieš 100 metų“ vedėjas profesorius Liudas Mažylis.

Didelį rūpestį prieš 100 metų vykusios Berno konferencijos dalyviams kelia ne tik tai, kokios taktikos imtis siekiant Lietuvos nepriklausomybės, bet ir santykiai su tautinėmis mažumomis, švietimo reikalai, Vilniaus universiteto atgaivinimas bei lietuvio vyskupo paskyrimas į Vilnių. Diskutuojama ir apie būtinybę sugrąžinti į Lietuvą iš jos pasitraukusius intelektualus: mokytojus, gydytojus, kunigus.

Nors Šveicarija karo metais buvo neutrali, čia aktyviai veikė kariaujančių valstybių žvalgybos agentai, todėl ne kartą į Šveicariją pasitarti suvažiuodavę lietuviai posėdžiaudavo konspiracinėmis sąlygomis.

Taip buvo ir tą kartą. Susitikę 1917 m. lapkričio 2-ąją Lozanoje, konferencijos dalyviai persikelia į Berną, viešbutį „National“, kur patvirtina net 13 rezoliucijų. Galiausiai ir pati konferencija į istoriją įrašoma Antrosios lietuvių Berno konferencijos vardu.

„Šiandien prieš 100 metų“ žiūrėkite lapkričio 2 d. 21 val. per LRT TELEVIZIJĄ