Tavo LRT

2017.10.30 11:43

V. Savukynas – apie tai, kodėl B. Dylanui ar Belgijos karalienei būtų įdomu apsilankyti Lietuvoje

Monika Visockytė, LRT.lt 2017.10.30 11:43

Dainininko Bobo Dylano senelis kilęs iš Lietuvos. Lietuva turi ryšių ir su dabartine Belgijos karaliene Mathilde. Žurnalisto, LRT TELEVIZIJOS laidų kūrėjo Virginijaus Savukyno teigimu, švęsdami valstybės 100-metį, galėtume pakviesti Lietuvoje pasisvečiuoti garsius užsienyje gyvenančius žmones, turinčius sąsajų su mūsų šalimi. Tai – viena iš žurnalisto idėjų, galinčių padėti garsinti mūsų šalies vardą pasaulyje.

Žurnalisto pastebėjimu, šiuo metu idėjų Lietuvai pasiūlyta jau labai daug. Tačiau V. Savukynas pritaria Vytauto Landsbergio minčiai, kad visos idėjos bus beprasmės, jeigu nebus pačios Lietuvos idėjos.

„Savo idėją formuoju galvodamas apie lietuvybę ir mūsų tapatybę – kas mes esame? Tai pagrindinis klausimas ir prie jo tinka gausybė idėjų“, – teigia V. Savukynas.

LRT TELEVIZIJOS laidų vedėjas klausia: kiek apie Lietuvą žino pasaulis? Anot jo, dabar visi informacijos ieško internete, o kalba, kuria žmonės ieško informacijos, patinka mums tai ar ne, yra anglų. V. Savukynas pateikia idėją, kad mokiniai, padedami mokytojų, anglų ar kitomis kalbomis žymiai plačiau ir išsamiau galėtų pildyti „Vikipedijos“ straipsnius apie Lietuvos istoriją ar kultūrą.

„Angliška „Vikipedija“ apie Lietuvą yra vargana – kelios eilutės ir tuo viskas pasibaigia. Mokiniai galėtų angliškai surinkti informacijos, pavyzdžiui, apie Vytautą Didįjį, ir taip apie jį atsirastų ne 20, bet 200 eilučių anglų kalba. Taip pat „Vikipedijoje“ galėtume pateikti daugiau informacijos apie žmones, kurie garsina Lietuvą pasaulyje“, – teigia V. Savukynas.

Dar viena žurnalisto idėja susijusi su užsienyje gyvenančiais ir lietuviškų šaknų turinčiais garsiais žmonėmis.

„Netrukus švęsime Lietuvos 100-metį, tad kodėl apsilankyti Lietuvoje negalėtume pakviesti užsienyje gyvenančių žmonių, kurių seneliai, pavyzdžiui, gimę Lietuvoje“, – siūlo žurnalistas.

Pakviesti galėtume aktorių Seaną Penną, kurio senelis gimė Merkinėje. Lietuva taip pat turi ryšių su dabartine Belgijos karaliene Mathilde.

„Kodėl negalėtume pakviesti jos [į Lietuvą]? Vien jau kvietimas, ir, jeigu apie jį sužinotų pasaulis, būtų įdomu ir sulauktų atgarsio. Tikrai manau, kad daugelis tų žmonių atvyktų į Lietuvą“, – sako V. Savukynas.

Žurnalistas įvardija, kad ir atlikėjos Pink senelis arba senelė yra litvakė, Lietuvos žydė. Dainininko B. Dylano senelis, man atrodo, kilęs iš Kauno, o Baracko Obamos netikro brolio močiutė ir senelis gimę Vilniuje.

V. Savukyno manymu, stiprinant lietuvišką tapatybę, labai svarbu prisiminti ir su kitais pasidalinti istorija, tuo, kuo galime didžiuotis. Nors neretai sakoma, kad neturime kuo didžiuotis, tai netiesa, turime, tik galbūt to nežinome arba nesureikšminame.

„Yra gausybė žmonių, kilusių iš Lietuvos, bet mes jų nelabai žinome. Yra gausybė istorijų, kuriomis tikrai galime didžiuotis, bet jas kažkodėl užmirštame ir neįmažiname“, – teigia V. Savukynas.

Dar viena žurnalisto mintis – įpareigoti, kad lietuviškų knygų, kurios gauna valstybės paramą, santraukose atsirastų daugiau informacijos apie Lietuvą ir mūsų šalyje atliekamus darbus anglų kalba. Jo pastebėjimu, greičiausiai tai daugiau būtų akademinės knygos.

„Duomenų bazėse šias knygas galėtų atrasti tuo besidomintys žmonės. Labai svarbu, kad Europos akademinis sluoksnis daugiau sužinotų apie mūsų kultūrą, socialinį gyvenimą, kad mus pamatytų. Tai labai paprasti dalykai, bet, juos įgyvendinus, informacijos apie Lietuvą gali sparčiai padaugėti“, – sako V. Savukynas.