Naujienų srautas

Tavo LRT2017.10.19 20:05

Susitaikykite – greitai pamatysite pirmąsias snaiges

Tiesiog reikia susitaikyti – sniegas po spalio 20 d. Lietuvoje yra normalus reiškinys. Taip LRT RADIJUI sako sinoptikė Izolda Marcinonienė. Anot jos, pirmoji šlapdriba turėtų pasirodyti jau kitą savaitę, o šią savaitę šalį pirmiausia aplankys vėsesni orai ir šalnos.

– Trečiadienį ryte Lietuvoje pakėlus galvą į dangų buvo galima pamatyti neįprastai raudoną saulę. Rašoma apie įvairias šio reiškinio priežastis. Viena iš jų – esą tai yra užterštos mūsų gamtos padarinys. Kaip jūs paaiškintumėte, kodėl ta saulė buvo tokia?

– Kaip sinoptikai, mes iš karto sakome – viskas mūsų Žemės rutulyje susiję. Portugalijoje dega miškai. Palydovo nuotraukose labai gerai tai matėsi, estai apskritai matė ryškiai oranžinę saulę. Mums, vilniečiams, kliuvo nedaug tokios keistokos saulės šviesos. Kiti galvojo, kad tai mėnulis.

Tropinis ciklonas Ofelija atkeliavo didžiulį atstumą nuo pusiaujo pro Azorų salas, pagriebė Portugalijos gaisrų dūmų, prigriebė Sacharos dulkių (pernaša buvo iš pietvakarių) ir pasuko į rytus, link Baltijos šalių. Ir štai, saulė per tą užterštumą pas mus pasimatė tokia neįprasta spalva.

– Spalis, ruduo, jau persirito į antrą pusę. Praėjusios dienos iš tiesų palepino. Gal jau sulaukėme bobų vasaros?

– Tikrai dienos palepino. Pagal sinoptinę situaciją, sekmadienį ir pirmadienį turėjome trumpą bobų vasarą.

Rugsėjo pabaigoje ir spalio pradžioje turėjome gražių dienų. Tą vieną savaitėlę buvo giedras dangus, bet buvo vėsu, šalnos. Dieną oras nesušildavo daugiau 13 laipsnių. Dabar oras tikrai drumstas, bet šiltas, ir naktys šiltos – iki 13–14 laipsnių šilumos buvo.

Pirmadienio diena buvo fantastiška. Kybartuose temperatūra siekė 20 laipsnių. Kaune – 19,3. Kaunas net sumušė tos dienos rekordą.

[...] Pereiname į rudens antrąją pusę. Panašu, kad ketvirtadienį ir penktadienį dar pasidžiaugsime saule, ypač prošvaistėmis džiaugsimės ketvirtadienį. Penktadienį jau bus daugiau debesų, ypač pietvakariniuose, vakariniuose rajonuose. Dieną ten gali ir palynoti, o iki tol lietaus tikimybė maža.

A. Wing/Unsplash.com nuotr.

Svarbiausia – šalnos. Vis dėlto dar ir gėlės kai kur žydi. Nors lietus jas jau suplakė, bet dar nenušaldė žiedų. Ketvirtadienio rytas šiauriniuose rajonuose jau kai kur pabalino žemę, bet ir penktadienio naktį bei rytą jau gali būti 0–5 laipsniai šalčio dirvos paviršiuje. Ore irgi gali būti neigiama temperatūra. Taip kad penktadienio rytas jau bus daug gaivesnis nei ketvirtadienio. [...] Penktadienį jau bus 8–12 laipsnių šilumos, pietiniuose Lietuvos rajonuose, kur mažiau apsiniaukę, galbūt kils iki 13.

Gaila, bet atrodo, kad nuo šeštadienio būsime to didžiulio ciklono, kuris artėja prie Britanijos, įtakoje. Jau turbūt girdėjote, kad jį pakrikštijo Bryanu. Tai aktyvus vėjuotas ciklonas. Mus palies tik pakraštėlis, bet lietaus užteks.

Šeštadienio ir sekmadienio naktimis gal šiek tiek mažiau lis, bet dieną vėl bus lietaus, pradedant vakariniais rajonais. Naktis iš šeštadienio į sekmadienį jau turėtų būti be šalnos. Diena bus apsiniaukusi ir lietinga. Vėjai dar nestiprūs, o dienos palaipsniui vės. Šeštadienį sušils gal iki 11–12 laipsnių, sekmadienį – tik iki 10.

Panašu, kad pirmadienį vienas ciklonas jau pakeis kitą, jie apsijungs, vėjai atsisuks iš rytų, nes šiaurės rytų. Ką tai reiškia? Rytuose nusileidęs šaltis, prasiskverbęs iš šiaurinių platumų. Lietų keis šlapdriba, bet jau pats metas tokiu laiku.

S. Swinnen/Unsplash.com nuotr.

– Jau yra taip buvę? Ar tai tipiškas spalis?

– Taip, pagal tas temperatūras, tai iš tiesų paprastai po spalio 20 d. pirmą sniegą Lietuvoje pamatome.

– Tai norite pasakyti, kad tai yra normalu? Pradės snigti ir snigs iki pat pavasario?

– Žinoma, mes norėtume pratęsti tą laikotarpį ir jį turėti dar šiltesnį, nenorime tų sniegų ir mišrių kritulių, bet panašu, kad kitos savaitės pradžioje tą pirmąją šlapdribą pirmiausia šiauriniai rajonai, o antradienį, trečiadienį gal ir didesnė Lietuvos dalis.

Žinoma, paprastai šlapdriba trumpalaikė, tas sniegas ištirpsta. Nors 1992 m. buvo labai didelė šlapdriba, buvo iškritę pusė metro sniego. Tai jau tikrai ekstremalūs reiškiniai. O taip kad pirmoji šlapdriba po spalio 20 d. tai yra tikrai normalu. Tiesiog reikia susitaikyti.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą