Naujienų srautas

Tavo LRT2017.10.18 15:30

E. Jakilaitis atskleidė, kada laidoje „Dėmesio centre“ jautėsi lyg laimėjęs loterijoje

„Tą pirmą vakarą [suradus Vasario 16-osios aktą] mes „Dėmesio centre“ kalbėjome telefonu su profesoriumi Liudu Mažyliu, esančiu Vokietijoje. Studijoje buvo keletas istorikų. Nežinau, ar labai rišliai tada visi kalbėjome. Tarsi kiekvienas būtų laimėjęs „Teleloto“, – sako žurnalistas Edmundas Jakilaitis LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“. Kartu su profesoriumi L. Mažyliu jis pristatė šį vakarą prasidėsiantį valstybės šimtmečiui skirtą projektą „Šiandien prieš 100 metų“.

Žurnalistas E. Jakilaitis sako, kad naujajame projekte pati svarbiausia data yra Vasario 16-oji, nuo kurios skaičiuojamas modernios valstybės gimimas, bet šalia šios datos yra ir kitų nemažiau svarbių įvykių.

„Projekto idėja – pasakoti apie datas-šimtmečius, kurios [tokios yra] jau dabar. Šimtmetis Vilniaus konferencijos, Stokholmo ir Berno konferencijų. Vėliau bus filmai apie gruodžio 11-osios Nepriklausomybės deklaraciją, įvairūs kiti filmai, prikeliausime iki Vasario 16-osios. Po to – nauji šimtmečiai ir taip iki pat kitų metų pabaigos arba dar toliau, iki Steigiamojo Seimo“, – projekto planus pristatė E. Jakilaitis.

L. Mažylis, paklaustas, ar kurdamas šį projektą nesijautė lyg dalyvautų detektyve, sakė, kad išties tokia nuojauta buvo dėl nežinios, ką dirbdamas atrasi.

„Mūsų maršrutuose yra archyvų, bibliotekų, yra pastatų, kurie keitėsi ar nesikeitė. Jeigu kalbame apie laidą Šveicarijoje, [ten yra] vietovių, susijusių ir su politikos procesais, ir ne tik su jais, bet ir su Maironiu, o Stokholme – su Vaižgantu. Tai džiuginantis, informacijos ir netikėtų atsivėrimų pilnas kelias. Truputį kitaip nei tuomet, kai žygiuoji kaip paprastas turistas, nes žygiuoji su kūrybine profesionalų komanda“, – kalba L. Mažylis.

E. Jakilaitis pasakoja, kad L. Mažylis puikiai susidoroja su jam patikėta projekto vedėjo užduotimi. Jo teigimu, kūrybinė grupė su profesoriumi išsamiai bendrauja pieš keliones, kurios skirtos realizuoti sukurtam laidos scenarijui. Žurnalisto manymu, mitas, kad darbas televizijoje yra kažkas labai sudėtingo.

Tačiau profesorius juokauja, kad neretai tekdavo išgirsti frazę „Puiku, profesoriau, dabar [pakartokite] tą patį, tik su ugnele“. L. Mažylio teigimu, jėgų pareikalaudavo tokios situacijos, kai, pavyzdžiui, iš eilės reikia išvardinti 7 pavardes su visais vardais.

E. Jakilaičio teigimu, sėkmė lėmė, kad atsirado profesorius L. Mažylis, kuris ir ves projektą „Šiandien prieš 100 metų“. O L. Mažylis prisiminė, kad šio projekto užuomazga gimė dar pirmojo pokalbio su E. Jakilaičiu metu.

„Tą pirmą vakarą [suradus Vasario 16-osios aktą] mes „Dėmesio centre“ kalbėjome telefonu su profesoriumi L. Mažyliu, esančiu Vokietijoje. Studijoje buvo keletas istorikų. Nežinau, ar labai rišliai tada visi kalbėjome. Tarsi kiekvienas būtų laimėjęs „Teleloto“, – prisimena E. Jakilaitis.

„Šiandien prieš 100 metų“ premjerą žiūrėkite jau šį trečiadienį, spalio 18 dieną, 21 val.

Daugiau apie naująjį projektą – vaizdo įraše.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą