Tavo LRT

2017.09.26 21:26

S. Balandis: pokario tragediją išgyveno visa mano šeima

Miglė Dauskurdienė, LRT.lt2017.09.26 21:26

„Mano tėvukas buvo represuojamas, išsiųstas į nikelio kasyklas, mirė, kai man buvo keturiolika. Teta ištremta, tėvuko dėdė kunigas buvo ištremtas ir negrįžo, mano uošvienė ir visa giminė taip pat išsiųsta. Įsivaizduokite, ką jauti palietęs šitą temą, – begalinę atsakomybę prieš visus žmones“, – taip antradienio vakarą kalbėjo režisierius Saulius Balandis, pristatydamas daugiaserijinio istorinio filmo „Laisvės kaina. Savanoriai“ tęsinį – „Laisvės kaina. Partizanai“. Jį LRT TELEVIZIJOS žiūrovai išvys jau spalio 1 d.

Net septynis mėnesius intensyviai prie daugiaserijinio filmo tęsinio dirbęs S. Balandis įsitikinęs, jog 12-os serijų, kurias netrukus išvys LRT TELEVIZIJOS žiūrovai, tokioms jautrioms temoms papasakoti nepakanka.

„Gaila, kad šios 12 serijų yra šuoliavimas per istoriją, 1940–1953 m. Galbūt tai buvo galima padaryti kiek kitaip, ne taip šuoliuoti per istoriją. Dėkoju visiems aktoriams, iš jų nesulaukiau nei vieno atsakymo „ne“. Visa komanda dirbo neskaičiuodama valandų. Privalėjome tai padaryti. O ką padarėme, jums teisti“, – atviravo režisierius.

Anot S. Balandžio, visas veiksmas prasidės nuo ką tik grįžusių deputatų, parvežusių Stalino saulę iš Maskvos. Šis įvykis paskelbiamas per radiją, ir į tai reaguoja kiti personažai, gyvenantys tiek miestuose, tiek kaimuose.

Istorikas Bernardas Gailius įsitikinęs, jog Lietuvos partizanų karas Lietuvoje yra bent bendrais bruožais gerai žinoma istorija, tačiau yra keli akcentai, į ką LRT TELEVIZIJOS žiūrovams reikėtų atkreipti dėmesį žiūrint šį serialą.

„Pirma, to karo istoriją reikėtų matyti mažų mažiausiai Antrojo pasaulinio karo kontekste. Tai tikrai buvo kova už Lietuvą kaip už europietišką valstybę, tą aiškiai sakė ir patys partizanai. Partizanų karas tapo savotišku Europos valstybių pamatu“, – svarsto istorikas.

B. Gailiaus teigimu, sujungti partizanų ir savanorių istorijas, padaryti vieną kitos tęsiniu – sveikintinas sprendimas.

„Labai dažnai partizanai buvo kilę iš savanorių šeimų, buvo jų vaikai. Įdomu, kad būtent šie žmonės buvo mažiausiai pastebėti sovietų: represijos visų pirma nukreiptos prieš valstybės tarnautojus, stambiausius ūkininkus, ir tokiu būdu didelė dalis kitų kaimo žmonių buvo nepastebėti ir sukūrė partizanų judėjimą. Į šias mintis reikėtų atkreipti dėmesį žiūrint serialą“, – teigia istorikas.

„Laisvės kaina. Partizanai“ – jau nuo spalio 1 d. per LRT TELEVIZIJĄ!