Tavo LRT

2017.09.23 11:16

Gyventojų apklausoje apie Lietuvos politikus – netikėtumas

Ilgą laiką reitingų lentelės antroje vietoje buvęs Saulius Skvernelis dabar yra trečias ir nebesurenka 50 proc. teigiamų vertinimų, LRT RADIJUI sako visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ vadovas Vladas Gaidys. „Antroje vietoje (tai netikėtumas) – Kauno meras Visvaldas Matijošaitis. Šiuo metu jį teigiamai vertina daugiau nei 50 proc. Lietuvos gyventojų“, – teigia sociologas.

– Kaip šį mėnesį visuomenė vertina politines partijas?

– Skirtumų nėra daug arba jie nėra žymūs, palyginus su liepos pradžia. Pirmoje vietoje – Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, nuo visų gyventojų jie turi apie 14 proc. Antroje vietoje – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga su 13,5 proc. nuo visų gyventojų.

Žiūrint į procentus, nuo visų balsuojančiųjų, skaičiai beveik dvigubėja. Tėvynės sąjunga – 24,6 proc., „valstiečiai“ – 23,6 proc. Skirtumas – tik vienas procentas, labai nedaug, faktiškai paklaidos ribose. Todėl negalima pasakyti, kas pirmas, kas antras, bet formaliai Tėvynės sąjunga prisivijo „valstiečius“ ir jau antrą mėnesį užima pirmą vietą.

Trečioje vietoje – socialdemokratai. Jų dinamika taip pat nežymi. Toliau eina visos kitos partijos – „Tvarka ir teisingumas“, Liberalų sąjūdis, Lietuvos centro partija, Darbo partija. Šios partijos įveikia 5 proc. barjerą nuo balsuojančiųjų, tačiau jų reitingas gerokai mažesnis nei lyderiaujančių partijų.

– Kaip šį mėnesį žmonės vertina valstybės vadovus, politikus?

– Kaip ir ankstesniais mėnesiais, pirmoje vietoje – Dalia Grybauskaitė. 60 proc. gyventojų ją vertina palankiai. Antroje vietoje (tai netikėtumas, naujovė) – Kauno meras V. Matijošaitis. Šiuo metu jį teigiamai vertina daugiau nei 50 proc. Lietuvos gyventojų. Liepos pradžioje V. Matijošaičio vertinimas buvo 44 proc., taigi prieaugis – 7 proc.

Ilgą laiką antroje vietoje buvęs S. Skvernelis dabar trečioje. Jis jau nebesurenka 50 proc. teigiamų vertinimų. Visgi jo reitingas stabilizavosi. Kelis mėnesius tiek „valstiečių“ partijos, tiek S. Skvernelio reitingai smuko žemyn, tačiau dabar tiek vienų, tiek kitų reitingai stabilizavosi.

Kalbant apie kitus palankiai vertinamus politikus, ketvirtoje vietoje – Linas Linkevičius, penktoje – Viktoras Pranckietis. Tokie teigiami vertinimai.

Galima atkreipti dėmesį į tai, kad trijų pagrindinių ir daugiausia balsų surenkančių partijų lyderių reitingas yra neigiamas. Gabrielius Landsbergis yra populiarus tarp savo elektorato, bet tarp visų gyventojų jis gauna daugiau neigiamų nei teigiamų vertinimų. Ramūnas Karbauskis ir Gintautas Paluckas taip pat turi daugiau neigiamų nei teigiamų vertinimų.

Norint būti prezidentu visgi reikėtų, kad dauguma žmonių vieną ar kitą politiką vertintų teigiamai. Tik tada galima užsitikrinti pakankamą prezidentinį reitingą.

– Ar rugsėjo mėnesį pasikeitė Lietuvos gyventojų požiūris į institucijas?

– Beveik nepasikeitė, viskas gana stabilu. Per vasarą nebuvo daug įvykių, dar neatsirado naujų. Kaip visada, ugniagesiai turi 90 proc. teigiamų vertinimų. Policija pasitiki 60 proc., Bažnyčia – 54 proc., kariuomene – 53 proc., prezidentu – 53 proc. Šios institucijos tradiciškai vertinamos teigiamai.

Institucijos, kuriomis nepasitikinčių yra daugiau nei pasitikinčių, – partijos, Seimas ir vyriausybė. Jos turi neigiamą vertinimų balansą, bet tai ne naujiena. Taip buvo ir praėjusiais metais, ir šių metų pradžioje, ir praėjusį mėnesį.

Apklausa parengta dienraščio „Lietuvos rytas“ užsakymu.