Naujienų srautas

Tavo LRT2017.09.19 19:15

Nors konservatoriai ir socialdemokratai šildymo lengvatą palaiko, dėl jos taikymo nesutaria

Geriausia būtų šildymo lengvatą įvesti neribotam laikui, o, esant reikalui, prie šio klausimo ateityje sugrįžti, LRT RADIJUI sako Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis. Socialdemokratų frakcijos Seime nėra Rasa Budbergytė taip pat viliasi, kad lengvata bus taikoma ir kitais metais, tačiau tvirtina, kad čia svarbiausia ją pritaikyti ne tik besinaudojantiems centrinio šildymo sistema.

Antradienį po svarstymo Seimas nusprendė, kad 9 proc. mokesčio tarifas šildymui bus taikomas nuo spalio 1 d. iki gruodžio 31 d.

G. Landsbergis tvirtina, kad sprendimas pridėtinio vertės mokesčio (PVM) lengvatą taikyti tik iki kitų metų į nepatogią padėti pastato šalies gyventojus. Kaip teigia G. Landsbergis, garbinga būtų pasielgti kitaip.

„Pirmiausia reikia suprasti, kokioje situacijoje atsidurs žmonės, kuriems taikoma ši lengvata. Jie turi laukti vidurio šildymo sezono, kad sužinotų, ar Seimas pritars kainos padidinimui [...]. Tikrai absurdiška situacija. Bent jau turėtume padaryti garbingą žingsnį ir tą lengvatą įvesti neribotam laikui. Jeigu ateityje būtų prielaidų kažką pergalvoti, galėtume lengvai, palengva, tam pasiruošę, informavę žmones, grįžti prie to klausimo“, – įsitikinęs G. Landsbergis.

Vis dėlto R. Budbergytė prieštarauja – argumentas, kad gyventojai nežinos, kiek mokės už šildymą, nėra rimtas. Jos nuomone, svarbiausia sudaryti vienodas sąlygas visiems gyventojams. Todėl, tvirtina R. Budbergytė, šildymo lengvatos turėtų būti taikomos ne tik besinaudojantiems centriniu šildymu.

„Žmonės, kurie šildosi kitokiu būdu nei centrinis šildymas, turi galimybę tikėtis, kad jų atžvilgiu tas principas irgi turėtų būti įtvirtintas. Tai mano, taip pat ir socialdemokratų frakcijos, nuomonė. Todėl įregistravome įstatymo projektą, kuriuo siūlome pratęsti 9 proc. PVM šildymo lengvatą, tačiau taikyti ją ne tik centriniam šildymui daugiabučiuose, bet taip pat ir kitomis kuro rūšimis besinaudojantiems gyventojams“, – sako R. Budbergytė.

Ji priduria – socialdemokratai sieks, kad 9 proc. PVM tarifas būtų taikomas ir kitais metais: „Konservatorių argumentas man nesuprantamas – esą svarbu, ar žmonės žinos, ar nežinos. Būtų labai smagu, kad visi žinotume, kas mūsų laukia rytoj, bet yra tokia situacija. Kad ir kaip bebūtų, kai prasidės biudžeto svarstymas, bus siekiama įvairių politinių sutarimų. Manau, kad mes, socialdemokratai, nuosekliai ginsime savo poziciją, kad ir kitais metais 9 proc. PVM tarifo šildymui lengvata bus taikoma.“

G. Landsbergis oponuoja esą susidaro įspūdis, kad socialdemokratai už siūlymą lengvatą taikyti neribotą laiką nepasisako vien dėl to, kad tai nėra pačių socialdemokratų pasiūlymas: „Atrodo – jei ne pagal mus, tai nebus visai. Atrodo, kad, jei negalima išplėsti [lengvatos taikymo], tai nebus palaikoma apskritai. Antras dalykas, tiesą sakant, socialdemokratų minima nuosekli pozicija išties labai keistas dalykas. Noriu priminti, kad, Finansų ministerijai vadovaujant gerbiamai Budbergytei, ta lengvata apskritai ir buvo panaikinta.“

Ar palaikytų socialdemokratų siūlymą šildymo lengvatą taikyti ne tik gyventojams, besinaudojantiems centriniu šildymu, G. Landsbergis neatsakė. Anot jo, viskas priklauso nuo biudžeto paskaičiavimų: „Niekada nepasisakėme už deficito didinimą. [...] Kiek kainuotų lengvatos išplėtimas kietą kurą naudojantiems, kiek kainuotų išplėtimas privatiems namams? Tai šiaip teisingi sprendimai, prie jų nuosekliai galima prieiti ir reikia prieiti. Klausimas – per kiek laiko.“

R. Budbergytės aiškinimu, lengvatos taikymas nuosavų namų gyventojams kainuotų dvigubai tiek, kiek kainuoja lengvata centriniam šildymui ir karštam vandeniui: „Kažkokius skaičiavimus iš tiesų preliminariai žinome. Tiesiog nereikia tos lengvatos padaryti įkaite ir sakyti, kad socialdemokratai nepritaria, nes konservatoriai siūlo. Toli gražu. Gal vienas ar kitas socialdemokratas jums taip ir pasakė kur nors Seimo užkulisiuose, bet socialdemokratai palaiko savo projektą ir tai, ką teikia šiuo metu vyriausybė“, – tikina R. Budbergytė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą