Tavo LRT

2017.09.14 11:31

Prezidentė: situacija, kad turėtų reaguoti mūsų kariuomenė, labai mažai tikėtina

Rūta Kupetytė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2017.09.14 11:31

Į bet kokius smulkius incidentus vykstant „Zapad“ pratyboms turi reaguoti tik vidaus reikalų sistemos struktūros, o kariuomenė reaguotų tik tada, jei kitos šalies kariuomenė peržengtų Lietuvos sieną. Taip LRT RADIJUI sako prezidentė Dalia Grybauskaitė. „Noriu pasakyti, kad jei tokia situacija įvyktų, pirmuoju lėktuvu [iš Jungtinių Tautų] grįžtu į Lietuvą [...]. Bet esu įsitikinusi, kad tokia situacija labai mažai tikėtina, o į smulkius incidentus reaguosime adekvačiai“, – teigia šalies vadovė.

– Prasideda Rusijos ir Baltarusijos karinės pratybos „Zapad“. Kokią situaciją matote dabar? Ar yra ko bijoti?

– Pirmiausia noriu pasakyti, kad pratybos „Zapad“ jau vyksta gerą mėnesį, matėme, kaip koncentruojama vis daugiau kariuomenės, kaip vyksta pasiruošimas. Taigi koncentruotis tik į 14–20 d. tikrai neverta, nes tai – ne vadinamoji aktyvioji fazė, o „vipinė“ dalis, kai atvažiuoja svečiai, vyksta parodomosios pratybos. Taigi ir prieš šią datą, ir po jos aktyvumas bus didesnis.

Bet noriu pasidžiaugti, kad mes esame gerokai geriau pasirengę negu per „Zapad“ pratybas 2009 m. ir 2013 m. Dabar mes ir patys esame pasirengę geriau, savo teritorijoje turime daugiau atgrasymo ir gynybinių instrumentų, mūsų partneriai ir draugai iš NATO mums padeda daugiau matyti, daugiau girdėti ir daugiau žinoti.

Todėl pasirengimo atžvilgiu mūsų padėtis tikrai geresnė, negu galėjome įsivaizduoti. Tai žino ir tie, kurie už sienos mėgina mus gąsdinti. Taigi nei gąsdintis, nei perdėtai reaguoti negalime – esame kaip niekad pasirengę ir žinome, kas vyksta už mūsų sienos.

– Jūs pati kažkuriuo pratybų metu išvyksite į Jungtines Tautas (JT). Kas pavaduos jus tuo metu Lietuvoje?

– Tiksliau – išvykstu tik įpusėjus pratyboms ir tik trims dienoms. Noriu paminėti, kad vyksta visų penkių valstybių prezidentai – Latvijos, Estijos, Lenkijos, Ukrainos ir aš, nes turime visi kartu kalbėti, kaip vertiname tokias pratybas, kaip esame pasirengę, ir atkreipti pasaulio dėmesį į tai, kas vyksta mūsų pasieniuose.

Be jokios abejonės, Lietuvoje lieka ir Seimo pirmininkas, ir premjeras, ir kariuomenės vadas. Tik noriu dar kartą priminti, kad į bet kokius smulkius incidentus (matėme, kaip vienas girtas žmogus pasienyje perplaukė upelį) turi reaguoti tik vidaus reikalų sistemos struktūros, o kariuomenė gali reaguoti tik tokiu atveju, jei kitos šalies kariuomenė peržengia Lietuvos sieną.

Tuomet jau įsijungiu aš (kad ir kur būčiau, esu pasiekiama 24 valandas per parą) ir duodu komandą įsijungti kariuomenei. Bet noriu pasakyti, kad jei tokia situacija įvyktų, pirmuoju lėktuvu grįžtu į Lietuvą – tai turi būti visiškai aišku visiems. Bet esu įsitikinusi, kad tokia situacija labai mažai tikėtina, o į smulkius incidentus reaguosime adekvačiai.

– Matyt, „Zapad“ klausimo nebus išvengta ir JT? Turbūt kalbėsite apie tai?

– Taip, iš tiesų vykstu į sutrumpintą kelionę, nes šiaip JT vyksta visą savaitę, o aš būsiu tik tris dienas. Čia jau pirmą susitikimą gavome su JT generaliniu sekretoriumi, kas yra labai gerai. Tai bus pirmas toks grynai dvišalis susitikimas Niujorke per mano aštuonerius metus, kai užimu šias pareigas, kalbėsime ir apie mūsų regiono saugumo klausimus, ir apie kitus JT dabar diskutuojamus klausimus.

Taip pat esame sutarę su Lenkijos prezidentu Andrzejumi Duda susitikti pasikalbėti, nes yra daug klausimų – tiek saugumo, tiek dvišalių reikalų.

Žinoma, kalbėsiu ir sakysiu kalbą JT Generalinėje Asamblėjoje – tai puiki galimybė kreiptis į visą pasaulį ir atkreipti dėmesį į mūsų regiono situaciją, tuo labiau kad dabar matome įtampą Šiaurės Korėjoje ir visų dėmesys nukreiptas ten. Mes turime priminti, kad ne ką geriau elgiasi mūsų kaimynai, kurie mėgina gąsdinti, palaužti, agresyviai elgiasi mūsų pasienyje, kas labai mažai skiriasi nuo to, kaip agresoriai elgiasi kai kur kitur, kituose pasaulio taškuose. Tai trys pagrindiniai dalykai.

Taip pat susitiksiu su dar dviem Pentagono pareigūnais, apdovanotais už mūsų saugumo ir gynybos stiprinimą, ir įteiksiu jiems valstybinius apdovanojimus. Taip pat prisijungsime prie JAV prezidento Donaldo Trumpo deklaracijos, kuria išsakoma parama ir JT reformai užtikrinant skaidrų ir efektyvų jos funkcionavimą.

Taigi darbų bus daug ir, kaip minėjau, džiaugiuosi, kad visi mūsų regiono prezidentai vyksta kartu. Ten turbūt turėsime progą susitikti, dar kartą apsitarti ir parodyti, kad nebijome, kad mūsų išgąsdinti negalima ir kad mes visi kartu būsime ta jėga, tas balsas, kurio negalima užgožti ir kurį tikrai girdės pasaulis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.