Naujienų srautas

Tavo LRT2017.09.07 14:52

Buvęs vaikų darželio auklėtojas su išgalvotais personažais ves LRT RADIJO laidą

Iš trijų jauno rašytojo Tomo Dirgėlos knygų Lietuvos vaikams jau pažįstami personažai Domas ir Tomas atkeliauja į LRT RADIJO eterį – su jaunaisiais klausytojais jie sveikinsis šeštadienio rytais. Drauge su savo personažais tiesioginio eterio laidą vesiantis vaikų literatūros kūrėjas tikina bijantis tik vieno – susimaišyti tarp trijų balsų.

Šiuo metu vienas populiariausių Lietuvos vaikų rašytojų sako, kad kurti literatūrą vaikams – jo sena svajonė. „Nuo antros klasės ėmiau rašyti eilėraščius, be to, labai mylėjau vaikus: patikdavo žaisti su mažesniaisiais, dažnai, pats būdamas vaikas, prižiūrėdavau savo mažytę pusseserę. Vieną kartą tie du dalykai – meilė vaikams ir meilė literatūrai – ėmė ir susitiko. Tada neliko nieko kito, kaip rašyti vaikams“, – pasakoja T. Dirgėla.

Anot jo, kurti knygas vaikams yra sunku, nes šis darbas reikalauja didžiulės atsakomybės. „Nenoriu sumenkinti tų, kurie rašo suaugusiems, bet tiesa yra ta, kad suaugusio skaitytojo skonis jau susiformavęs, o vaiko literatūrinį skonį formuoja būtent vaikų rašytojai. Jeigu parašysi kokią kvailą knygą, ją perskaičiusiam vaikui gali susidaryti įspūdis, kad visos knygos yra tokios neįdomios, ir jis vietoj knygų toliau rinksis televizorių arba kompiuterį“, – svarsto būsimas radijo laidos vedėjas.

T. Dirgėla tikina pats nuolat skaitantis vaikų literatūrą – tai padeda atrasti mažiesiems įdomių temų: „Skaitau užsienio ir Lietuvos rašytojų literatūrą vaikams, kuri yra įvertinta apdovanojimais. Taip pat daug įvairių minčių padiktuoja vaikai, su kuriais susitinku miestų bibliotekose, mokyklose. Iš jų sulaukiu įvairiausių pasiūlymų, apie ką turėčiau parašyti.“

Labiausiai tarp jaunųjų skaitytojų T. Dirgėla išpopuliarėjo sukūręs personažus Domą ir Tomą. Jų nuotykius rašytojas sudėjo jau į trečiąją knygą. „Kilo mintis vaikams parašyti apie tai, kas man pačiam buvo įdomu vaikystėje. Man labai patiko detektyvai – „Šerlokas Holmsas“, Astridos Lindgren „Didysis seklys Bliumkvistas“. Būdavo, kad vaikystėje su draugu patys įsikūnydavome į Daktaro Vatsono ir Šerloko Holmso personažus, į kiemą išsinešdavau močiutės padidinamąjį stiklą – ji tuo metu tikriausiai jo ieškodavo. Pagalvojau, kad galbūt ir šiuolaikiniams vaikams būtų įdomūs detektyvai. Tad sukūriau Domą ir Tomą. O kad būtų dar įdomiau, visas veiksmas vyksta mokykloje“, – tikina rašytojas ir priduria, jog savo kūriniuose nestokoja humoro.

T. Dirgėlos nuotr.

Nuo rugsėjo 9-osios T. Dirgėlos sukurti personažai persikels ir į radijo eterį bei kartu su jaunuoju rašytoju ves laidą „Domas ir Tomas“. „Laidą pradėsiu aš, vieną rubriką ves vienas iš veikėjų – Domas, kuris yra gana rimtas, jis su vaikais dalinsis įvairiausiais faktais. Antrą rubriką ves Tomas, šiek tiek pakvaišęs berniukas. Tomas į studiją nuolat kvies įvairius pašnekovus. Pavyzdžiui, pirmosios laidos tema bus mokykla, tad Tomo svečias bus pradinių klasių mokytoja. Tomas užduos įvairiausius šmaikščius klausimus, o po šių dviejų rubrikų grįšiu aš ir pakviesiu vaikus dalyvauti keliuose konkursuose“, – pasakoja kūrėjas.

Vienas konkursas vyks tiesioginiame eteryje – vaikai galės skambinti ir laimėti prizų, kitas vyks visą savaitę, jo užduotis vaikai galės rasti www.lrt.lt/vaikams. Taip pat čia kiekvieną savaitę bus keliami nauji Domo ir Tomo komiksai, kuriuos piešia dailininkas Rytis Daukantas.

Radijuje jaunasis rašytojas naują laidą kurs be patyrusios komandos, tačiau tai jo anaiptol negąsdina. „Kai rašau knygas, esu įpratęs dirbti vienas pats. Iš tiesų savo darbo kambaryje esu prieš akis pasikabinęs grafiką, kada kokius darbus turiu padaryti, bet dar nei karto taip nebuvo, kad jo laikyčiausi“, – juokauja T. Dirgėla ir priduria, kad kol kas sunkiausia užduotis jam atrodo laiku pakeisti balsus. „Bijau, kad pradėjęs kalbėti Domo balsu užsimiršiu ir imsiu kalbėti savo balsu“, – prisipažįsta kūrėjas.

Prieš visiškai atsidėdamas rašymui, T. Dirgėla dirbo vaikų darželio auklėtoju, tačiau ilgainiui šios veiklos teko atsisakyti. „Kai buvau vaikų darželio auklėtojas, būdavo, kažkas kviečia atvažiuoti, susitikti su vaikais, o aš negaliu, nes turiu būti darželyje. Tad nusprendžiau, kad reikia visą laiką skirti tik rašymui“, – pasakoja vaikų literatūros kūrėjas.

„Domas ir Tomas“ – šeštadieniais 11.05 val. per LRT RADIJĄ.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą