Tavo LRT

2017.09.04 15:16

Pirmoji naujojo sezono laida „Mes nugalėjom“ – jau šį šeštadienį

LRT.lt 2017.09.04 15:16

Kas tos moterys, įteikusios duonos kepalą ir rūtų puokštę Sąjūdžio Steigiamojo suvažiavimo vedėjams – poetui Justinui Marcinkevičiui ir profesorei Meilei Lukšienei? Kas sugalvojo tokią simbolinę dovaną? Kaip šios moterys atėjo į Sąjūdį? Apie tai bus pasakojama šį šeštadienį, rugsėjo 2 dieną, LRT TELEVIZIJOS dokumentinėje apybraižoje „Mes nugalėjom“. Prisiminsime kertinį pirmųjų Sąjūdžio metų akordą – Steigiamąjį suvažiavimą.

1988 m. spalio 22–23 dienomis Vilniuje, Sporto rūmuose, vyko išskirtinis renginys – Lietuvos persitvarkymo Sąjūdžio Steigiamasis suvažiavimas. Šio renginio vedėjai buvo poetas J. Marcinkevičius ir profesorė M. Lukšienė. Fotografo Virgilijaus Usinavičiaus objektyvas sugavo puikią akimirką – dvi moterys įteikia renginio vedėjams simbolines dovanas: duonos kepalą ir rūtų puokštę. Kas buvo šios moterys? Kaip jos sugalvojo tokią dovaną?

Jauna mergina, įteikusi prof. M. Lukšienei rūtų puokštę – žurnalistė Birutė Vyšniauskaitė, šiuo metu dirbanti portale LRT.lt. 1988 m. birželio 24 d., ką tik baigusi universitetą, atsiėmusi diplomą, Birutė sudalyvavo viename pirmųjų Sąjūdžio mitingų, o tą pačią vasarą žengė žurnalistės keliu – tapo Sąjūdžio spaudos korespondente.

Moteris, įteikusi duonos kepalą poetui J. Marcinkevičiui, – Čiurlionio menų mokyklos mokytoja Danutė Jadzinskienė. Būtent jai kilo mintis iškepti duonos kepalą ir kartu su rūtų puokšte įteikti renginio vedėjams. Vienai tai padaryti buvo nelengva, tad į talką Danutė pasikvietė atsitiktinai tądien sutiktą ir tautiniais drabužiais apsirėdžiusią B. Vyšniauskaitę – merginą, kuri studijų metais pas ją nuomojosi kambarį. Toks atsitiktinis dviejų moterų susitikimas ir pavirto šia vaizdinga Lietuvos Sąjūdžio istorijos akimirka.

Sąjūdžio Steigiamajame suvažiavime dalyvavę ir prie jo organizavimo prisidėję žmonės atsimena ypatingą atmosferą, lydėjusią šį renginį. Stasys Paškevičius, atsakingas už sklandžią techninės įrangos veiklą suvažiavimo metu, atsimena, kad žmonės tuo metu buvo pamiršę visus ginčus ir nesutarimus. Vienybė ir noras, kad Sąjūdis sėkmingai žengtų Nepriklausomybės link – tai buvo visus žmones vienijusi idėja. Vienas iš Sąjūdžio steigėjų Arvydas Medalinskas atsimena, kad Steigiamasis suvažiavimas sukėlė tokį ažiotažą, kad net nomenklatūros atstovai bandydavo susisiekti su sąjūdiečiais ir kaip nors gauti išsvajotą kvietimą dalyvauti Steigiamajame suvažiavime...                       

Kaip „Bananų balius“ pakeitė sovietinės valdžios požiūrį į Sąjūdį? Kaip „Pabudome ir kelkimės“ tapo neoficialiu Atgimimo himnu? Kaip šios nuotraukos herojės žvelgia į šiandieninę Lietuvą?

Atsakymus į šiuos ir kitus klausimus sužinosime šeštadienį, rugsėjo 2 dieną, 15:15 val. įsijungę LRT TELEVIZIJOS laidą „Mes nugalėjom“.