Tavo LRT

2017.09.04 11:18

Kodėl Izraelis pasirinko vieną stipriausių Europos rinktinių

Evelina Želvytė, Karolina Bieliauskaitė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2017.09.04 11:18

Izraelio krepšininkai dar 2016 m. spalį nusprendė, kad jų parteriai šalyje ir grupėje bus lietuviai. Izraelio krepšinio asociacijos vadovas Amiramas Halevy sakė, kad tai leis iš arti stebėti, kaip tokia maža valstybė, kaip Lietuva, sugeba pasiekti įspūdingų pergalių. Nors FIBA reitinge lietuviai aukščiau net 32 laipteliais, Izraelis pasiduoti neketina.

Šeštadienį į savo krepšinio aikštelę lietuvius pakvies Izraelio vyrų krepšinio rinktinė. Tel Avivas – vienas iš keturių miestų, kur šiemet vyksta Europos vyrų krepšinio čempionatas. Kiekviena šalis, kuriai buvo suteikta teisė rengti grupės etapo varžybas, turėjo pasirinkti po partnerę, su kuria žais jų šalyje ir grupėje. Izraelis dar 2016 m. spalį nusprendė, kad tai bus Lietuvos krepšininkai.

Kyla klausimas, kodėl Izraelis pasirinko vieną stipriausių Europos rinktinių? Izraelio krepšinio asociacijos vadovas A. Halevy sakė, kad tai leis iš arti stebėti, kaip tokia maža valstybė, kaip Lietuva, sugeba pasiekti įspūdingų pergalių. Nors FIBA reitinge lietuviai aukščiau net 32 laipteliais, Izraelis pasiduoti neketina.

Izraelio vyrų krepšinio rinktinė Europos čempionate debiutavo dar 1953 m. Praleidę kelias pirmenybes, šiemet čia jie varžysis jau 29 kartą. Per visą dalyvavimo istoriją ant nugalėtojų pakylos Izraelio komanda lipo vienintelį kartą – 1979 m. jie pasipuošė sidabru. Tąsyk rezultatu 76:98, jie nusileido Sovietų Sąjungos rinktinei.

Vienintelis NBA lygoje rungtyniaujantis izraelietis Omri Casspi nuo artėjančio sezono papildys šiųmečių NBA čempionų „Golden State Warriors“ gretas.

Tiesa, O. Casspi dėl traumų per visą sezoną žaidė tik 36 rungtynes ir dukart keitė komandą. Puolėjas čempionatą pradėjo Sakramento „Kings“ gretose, bet buvo išsiųstas į Naujojo Orleano „Pelicans“ ekipą, o paskui kaip laisvasis agentas pasirašė sutartį su Minesotos „Timberwolves“ komanda. Vis dėlto nesėkmingas sezonas nesumažino NBA klubų susidomėjimo Izraelio rinktinės žaidėju.

Verta paminėti, kad praėjęs sezonas nebuvo itin sėkmingas ir kitiems Izraelio rinktinės lyderiams. Tel Avivo „Maccabi“ marškinėlius vilkėjusiems Galiui Mekeliui, Guy Pnini ir Yogevui Ohayonui treneriai skyrė tik antraeilius vaidmenis. O pati komanda Eurolygoje pralaimėjo kovą dėl bronzos.

Vis dėlto rinktinės treneris Erezas Edelsteinas liepos pabaigoje ragino nepanikuoti ir pridūrė, kad jei krepšininkas gerai nežaidė atstovaudamas klubui, tai visai nereiškia, kad jis negali gerai žaisti rinktinėje. Pats rinktinės strategas – 56-erių izraelietis, rinktinei vadovauja nuo 2014 m. E. Edelsteinas beveik visą karjerą praleido treniruodamas įvairius Izraelio krepšinio klubus, todėl puikiai pažįsta rinktinės žaidėjus.

Su šios šalies krepšininkais jau teko susipažinti ir lietuviams. Oficialiose varžybose Lietuva su Izraeliu žaidė penkis kartus. Visus juos pergalę šventę Lietuvos rinktinė. Nors pastaraisiais metais rinktinėms neteko susidurti, abiejų šalių krepšinio sirgaliai turėtų ką aptarti. Likus kelioms dienoms iki čempionato pradžios, Izraelio žiniasklaidoje pasirodė įvairių publikacijų, skelbiančių, kad Tel Avivas niekada neužmirš Šarūno Jasikevičiaus.

Dabartinis Kauno „Žalgirio“ treneris Tel Avivo krepšinio klube žaidė 2003–2005 m. Abu sezonus Š. Jasikevičiaus vedama komanda tapo Eurolygos čempionais. Krepšininkui nusprendus persikelti už Atlanto ir žaisti NBA lygoje, daugelis tuometės krepšinio komandos narių, sirgalių kvietė Šarą pasilikti.

Na, o šiais metais Izraelis vėl kviečia, tik šįkart ne Šarą. Šios šalies krepšinio žvaigždės lietuviškomis frazėmis sveikina atvykstančią Lietuvos vyrų krepšinio rinktinę.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.