Tavo LRT

2017.09.01 09:46

S. Paltanavičius: elnių pasaulyje – mieli ir sudėtingi pokyčiai

Apsisuko gamtos metų ratas, suskaičiavome visas kalendorinės vasaros dienas. Rytoj kalendoriuje – jau ruduo. Ar jis jau tikras, pasakyti sunku – pagal kai kuriuos ženklus galima rasti dar vasaros reiškinių, bet daug kas liudija esant neabejotiną rudenį.

Ko gero, patikimiausias ženklas – vėsios naktys, niekais paverčiančios trumpėjančią dieną, saulės dovanotą šilumą. Vėsta žemė, vėsta vandenys, o vėsos ir šilumos kovoje gimę rūkai tirštu sluoksniu nugula klonius, užlieja miestus ir visą augaliją apiberia rasa.

Diena tapo trumpesnė daugiau kaip trimis valandomis, tačiau per trejetą savaičių ėjimas tamson bus be galo spartus. Kodėl tos trys savaitės? Rugsėjo 22-ąją diena susilygins su naktimi. Švęsime lyges, rudens lūžis taps dar akivaizdesniu gamtos pokyčių ženklu.

Dabar daug kas tiesiog prasprūsta pro mūsų akis, mes esame užimti savo reikalais, vaikams jau metas mokyklon, nuo rugsėjo prasideda ir daugelio mūsų veiklos pakilimas. Būtų nedovanotina likti tik su savimi, užsisklęsti žmonių pasaulyje ir nepastebėti gamtos.

Be meteorologinių reiškinių, apie rudens pradžią daug išraiškingiau kalba augalai, gyvūnai ir net grybai. Čia kalbame ne tik apie tuos krepšin dedamus grybus. Mūsų gamtoje jų tūkstančiai rūšių, jie atlieka svarbų skaidytojų vaidmenį.

Taigi dabar yra aktyvusis grybų veiklos metas. Jo šiaip sau nematome – mus užbūrusi manija surasti baravykų, o iš bėdos ir kitų grybelių. „Nieko gero, tik voveraitės“, –  skundžiasi su pilnomis pintinėmis iš girios grįždami grybautojai. Tačiau argi to maža?

Kai miške nutyla grybautojų šurmulys, vakaro prietemoje prabyla elniai. Jų pasaulyje – mieli ir sudėtingi pokyčiai – prasideda ruja. Jai startą duoda vėsios naktys. Kai kada tokios išaušta tik rugsėjį, šiemet jų sulaukėme anksčiau.

Šių metų pirmieji baubiantys vestuvių pradžią skelbiantys taurieji elniai Krekenavos miškuose girdėti jau rugpjūčio 23-iąją. Dabar jie garsinasi visur.

Miškuose sukruto kėkštai ir riešutinės. Šių metų riešutų derlius palyginti menkas, tad paukščiams lesalo tenka ieškoti visur. Bendrame rudenėjančio paukščių pasaulio šurmulyje jų rūpesčiai neatrodo svarbiausi.

Daug svarbesnė iki šiol dar regimų, bet kasdien vis retėjančių kregždžių būtis. Stojus vėsioms naktims, kregždutėms per ilgu laukti, kol rytas sušils ir ore ims skraidyti vabzdžiai. Jų dienos dar labiau sutrumpėja, todėl kregždės turi tik vieną išeitį – išskristi.

Paukščių migracija įsibėgėja, skuba iškeliauti vasaros paukščiai. Kol kas nežinome, kada tiksliai pratrūks rudens keliautojų migracijos srovės, bet to ilgai laukti nereikės, nes įžengėme į rudenį. Išlydėti paukščius – jo didžioji misija.