Tavo LRT

2017.08.11 17:37

Kokie LRT televizijos vaizdai žavėjo Europos žiūrovus

Algirdas Acus, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.08.11 17:37

Europos transliuotojų sąjungai priklausantys kanalai pernai iš viso LRT medžiagą savo žinių laidose transliavo daugiau nei 350 kartų.

Įsibėgėjus vasarai, birželio 29 d., Vilnių užgriuvo daugiausia lietaus per pastaruosius du dešimtmečius atnešusi audra ir LRT nufilmuotais vaizdais stebėtis galėjo ne tik sostinės ar Lietuvos žiūrovai. Iš Europos transliuotojų sąjungos pirmojo pusmečio duomenų aišku, kad skęstantį Vilnių birželį stebėjo dar devynių Sąjungai priklausančių televizijų žiūrovai.  

Ši kol kas populiariausia vasaros televizijos naujiena. LRT pagal sutartį naujienomis dalijasi su Europos transliuotojų sąjungos partneriais. Populiariausia viso pusmečio naujiena tapo iš pradžių laidoje „Labas rytas, Lietuva“ pasirodęs pasakojimas apie menininką, fotografuojantį gyvūnus iš apačios.  

Kai pasakojimą LRT pritaikė Europos partneriams, vaizdai sulaukė 15 kanalų dėmesio. Iš viso Andrių Burbą ir jo kūrinius Europos televizijos įvairiose žiniose kartojo 66 kartus ir su fotografo metodika susipažino labai plati auditorija.

A. Burbos nuotr.

„Kažkada seniai internete pamačiau katės, ant stiklo nufotografuotos paprastų žmonių namie ant paprasto stalo naminio. Pamačiau, kaip užlenktos kačių letenos atrodo ir man tai įdomu pasirodė. Aš nesakau, kad kažką atradau, tai – mano versija. Aš padariau patį paprasčiausią dalyką: stalas, katė, apšvietimas, fonas juodas, tik tiek, kad aš kokybiškai padariau“, – tuomet pasakojo fotografas A. Burba.

Sausį kitas menininkas Tadas Vosylius, darantis skulptūras iš dervos, sulaukė penkių kanalų dėmesio. Iš viso panašių lietuviškų įdomybių kategorijai priklausančios naujienos pirmą šių metų pusmetį Europos kanalų transliuotos 102 kartus. 

Tačiau daugiausia dėmesio šį pusmetį Europos transliuotojų sąjungoje sulaukdavo vaizdai iš Lietuvos, priklausantys grupei naujienų, susijusių su įtampa tarp Vakarų ir Rusijos. Šiai grupei priklausantys vaizdai transliuoti du šimtus devynis kartus. Daugiausia kanalų – 15 – pritraukė vokiečių vadovaujamo NATO bataliono oficiali pasitikimo ceremonija vasarį. Daugiausia kartota – 44  kartus – Lietuvos žvalgybų ataskaitos apie Rusijos grėsmę pristatymas balandį.

„Rusija sugebėtų per 24–48 valandas pradėti kovos veiksmus prieš Baltijos valstybes“, – taip balandžio mėn. sakė Antrojo operatyvinių tarnybų departamento prie KAM direktorius plk. Remigijus Baltrėnas.

Gana plačiai nuvilnijo ir birželio pratybų Suvalkų koridoriuje vaizdai, LRT televizijai perduoti krašto apsaugos ministerijos. Juos rodė šeši Europos kanalai. Vasaros pradžioje pradėtas tvoros palei sieną su Kaliningradu statybas nušvietė 13 kanalų – vaizdai žiniose iš viso kartoti dvidešimt penkis kartus. Beje, kitos – neteisėtai Vilniaus Žvėryne gyventojų užveistos tvoros ardymas mero Remigijaus Šimašiaus rankomis – Europoje irgi sulaukė dėmesio. Nors ir gerokai mažiau. Šiuos LRT vaizdus parodė trys kanalai.

Šį pusmetį netrūko Lietuvai didelės garbės nedarančių naujienų. LRT pasakojimas apie savižudybių žaidimo Mėlynasis banginis apraiškas Lietuvoje kovą pritraukė penkių kanalų dėmesį. Pasakojimą savo žiniose jie kartojo 21 kartą. 

20 kartų septynių kanalų žiniose pasirodė naujiena apie skandalą Lietuvos turizmo departamente vasarį, kai turistus į Lietuvą bandyta pritraukti reklamuojant šalį užsienyje darytomis fotografijomis iš pigiai kainuojančių fotobankų. Lietuvos socialiniuose tinkluose kilus pasipiktinimo bangai, į ją įsitraukė ir premjeras – jis juokavo, kad vyriausybė dirbs naujame pastate, kuris iš tikrųjų yra Europos Komisijos pastatas. Tačiau Europos auditorija per žinias klausė jau kur kas rimtesnių Sauliaus Skvernelio kritikos turizmo departamentui skirtų žodžių. Jo teigimu, situacija, kai valstybė reklamuojama su netikromis nuotraukomis, yra nenormali.

„Mokame milžiniškus pinigus ir visa tai diskredituoja idėją“, – teigė ministras pirmininkas.

Iš viso LRT filmuotų naujienų Europos transliuotojų sąjungos kanalai pirmąjį pusmetį transliavo tris šimtus penkiasdešimt aštuonis kartus. Kokias naujienas transliavo konkretūs kanalai, pavyzdžiui BBC ar ARD – duomenys neatskleidžia. Tačiau galima spėti, kad Vokietijos kanalai galėjo susidomėti viena reikšmingiausių pačiai Lietuvai naujienų – kovą Vokietijos archyvuose radus Vasario 16-osios Nepriklausomybės aktą. Europoje ši naujiena pritraukė trijų kanalų dėmesį.