Tavo LRT

2017.08.23 13:43

Televizijos filmo „Laisvės kaina. Partizanai“ užkulisiai: atkurti skaudūs istoriniai įvykiai

LRT.lt2017.08.23 13:43

Didelio žiūrovų dėmesio susilaukusio istorinio vaidybinio daugiaserijinio filmo „Laisvės kaina. Savanoriai“ kūrybinė komanda jau kuris laikas intensyviai dirba filmavimo aikštelėje ir kuria tęsinį, skirtą okupacijos ir rezistencijos laikotarpiui. 

Jis vadinsis „Laisvės kaina. Partizanai“. Išskirtinio projekto antroji dalis pasakos apie bene tamsiausią Lietuvos istorijos laikotarpį, XX a. vidurį. Dvylikos dalių filme žiūrovams bus priminti skaudūs istoriniai įvykiai, tarp kurių – žydų holokaustas. 

Prodiuserių kompanijos „Videometra“ daugiaserijinis filmas „Laisvės kaina. Partizanai“ primins apie praėjusio amžiaus viduryje vykusias tris okupacijas ir masinius trėmimus, holokaustą, terorą, bandymą fiziškai ir dvasiškai sugniuždyti Lietuvą. Kartu – ir apie šioje tamsybėje sužydusias gėles: žmones, kurie, nebijodami mirties, vieną ranką ištiesė žydams, o į kitą paėmė ginklą, kad apgintų Lietuvos laisvę.

„Tai yra vienas iš tragiškiausių laikotarpių mūsų tautos istorijoje: okupacijos, trėmimai į Sibirą, rezistencinė kova, partizaninis karas, holokaustas... Mes turime apie tai kalbėti, nes taip buvo, tai – labai svarbūs istoriniai faktai. Dabar bandome aprėpti tą neaprėpiamą dalyką ir viską sudėti į dvylika serijų“, – sakė „Laisvės kaina. Partizanai“ režisierius Saulius Balandis. 

Filmavimo aikštelėje jau kelis mėnesius dirbanti kūrybinė komanda serialo scenas filmuoja daugelyje unikalių, laikmetį atitinkančių Lietuvos vietų. Pasak serialo kūrėjų, filmavimo vietos renkamos ir parengiamos itin kruopščiai. 

LRT nuotr. 

Vienoje iš tokių lokacijų buvo filmuojama masinė žydų žudynių scena. Pasak prodiuserio Povilo Skaisgirio, tai buvo bene daugiausia pasiruošimo pareikalavusi scena: „Joje su aktoriais ir statistais dalyvavo arti 100 žmonių, buvo iškasta nemenko dydžio duobė, kuri tapo kapu mirti pasiųstiems žydams. Nors filmuodami supratome, kad tik atkuriame ir interpretuojame istorinius faktus, tačiau manau, kad tą kartą ne vienas susimąstė, kokie tai buvo žiaurūs įvykiai.“

Žydų sušaudymo scena buvo filmuojama Lietuvos liaudies buities muziejuje Rumšiškėse. Kad viskas atrodytų kuo tikroviškiau, į pagalbą filmuojant buvo pasitelktas Kauno karo istorijos klubas „Grenadierius“.

Šio klubo patirtis atkuriant XX a. karo istoriją ir sukauptas rekvizitas – kareivių uniformos ir karinės technikos rekvizitas – itin pasitarnavo šios scenos filmavimui. Nacių kareiviai atrodė lyg laiko mašina atgabenti iš praeities. 

Projekto prodiuseris P. Skaisgirys sako, jog didelio populiarumo susilaukusio dvylikos dalių filmo antrasis sezonas bus dar labiau įtraukiantis, netikėtas, jame netrūks trilerio elementų. 

Dvylikos dalių filme žiūrovų laukia jau ne tik pamėgtų Marcelės Kubiliūtės (akt. Toma Vaškevičiūtė), Kosto Boreckio (akt. Mykolas Vildžiūnas), Prano Kuktos (akt. Marius Repšys), bet ir naujų herojų nuotykiai ir žygdarbiai. Serialo autoriai tiki deramai atspindėję asmenybes, kurios, nepaisant kraupių aplinkybių, sugebėjo išsaugoti žmoniškumą.

Istorinis dokumentinis filmas „Laisvės kaina. Partizanai“, režisuojamas S. Balandžio, pasirodys naujame LRT TELEVIZIJOS sezone.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt