Naujienų srautas

Tavo LRT

2017.08.04 20:02

Klausiate – atsakome. Kada ir kam naudojamos Lietuvos aukso atsargos?

Lietuvos banko finansinio turto, investicijų ir aukso, paskirtis yra užtikrinti Lietuvos ir Euro zonos finansų sistemos stabilumą. Taip pat sudaryti sąlygas vykdyti pinigų politiką, skatinti ekonomiką arba stabdyti, kai gresia jos perkaitimas. Taip sako Lietuvos banko bankininkystės tarnybos direktorius Mindaugas Vaičiulis.

LRT RADIJO klausytoja Jadvyga iš Vilniaus teiraujasi apie aukso atsargas, laikomas pasaulio finansų centre Didžiojoje Britanijoje.

„Lietuva iki 1940 metų turėjo 9,6 t aukso. Dabar, mano žiniomis, – 5,8 t. Kada ir kam naudojamos šios aukso atsargos?“, – domisi klausytoja.

Lietuvos banko bankininkystės tarnybos direktorius M. Vaičiulis sako, kad Lietuvos aukso atsargos, išsaugotos okupacijos ir aneksijos laikotarpiu, buvo saugomos penkiose skirtingose užsienio valstybėse. 1992-aisiais visą [aukso] kiekį grąžino Prancūzija ir Didžioji Britanija. Tai sudaro didžiąją dalį Lietuvos banko turimo aukso – daugiau nei 5 t. Taip pat ne visą, bet didžiąją dalį aukso grąžino Tarptautinių atsiskaitymų bankas, įsikūręs Šveicarijoje. 62 kg jis nurašė tam, kad padengtų nuostolius, kuriuos patyrė Lietuvos banke atitinkamą sumą praradęs užėmus Lietuvą Tarybų Sąjungai.

Fizinio Lietuvos aukso dalis sumažėjo ir dėl to, kad Švedijos Vyriausybė, kuri auksą buvo atidavusi tarybinei Vyriausybei, atgavusi nepriklausomybę, sumokėjo kompensaciją pinigais – Vokietijos markėmis. Šie pinigai buvo įtraukti į Lietuvos banko finansinį turtą.

„Įdomus pavyzdys, kaip panaudotas JAV saugotas auksas. Kaip žinia, JAV veikia Nepriklausomos Lietuvos diplomatinė tarnyba. JAV Vyriausybė Lietuvos turėtą auksą skyrė šios diplomatinės tarnybos veiklai finansuoti“, – pasakoja M. Vaičiulis.

1992 metais atgauta aukso dalis sudarė 5,8 kg. Kaip teigia M. Vaičiulis, nuo to laiko Lietuvos banko turimas aukso kiekis nesikeičia. Auksas šiuo metu saugomas centriniame banke Didžiojoje Britanijoje.

„Tačiau susiklosčius palankioms rinkos sąlygoms mes jį galime laikinai investuoti. Padėti aukso indelius centriniuose bankuose arba laikinai iškeisti auksą į pinigus ir investuoti“, – teigia M. Vaičiulis.

Lietuvos auksas laikomas Anglijos banke, nes tai – Europos finansų centras ir susidarius palankioms sąlygoms auksą galima investuoti. Anot M. Vaičiulio, Anglijos banke saugomas fizinis auksas, kurį transportuoti būtų brangu. Londonas yra didžiausias aukso prekybos centras Europoje, tad šio žemyno finansinės institucijos dažniausiai renkasi Anglijos banką.

M. Vaičiulio pasakojimu, saugomas auksas gali būti panaudotas ekstremaliais atvejais. Lietuvos banko finansinio turto, investicijų ir aukso, paskirtis yra užtikrinti Lietuvos ir Euro zonos finansų sistemos stabilumą. Taip pat sudaryti sąlygas vykdyti pinigų politiką, skatinti ekonomiką arba stabdyti, kai gresia jos perkaitimas.

„Kita paskirtis – užtikrinti Lietuvos banko finansinę nepriklausomybę. Finansinis turtas, investicijos leidžia Lietuvos bankui išsilaikyti, o atėmęs veiklos išlaidas Lietuvos bankas didžiąją dalį pelno perveda Vyriausybei. Turbūt svarbiausia paskirtis yra turėti rezervą, skirtą šaliai atlaikyti ekonominius, finansinius sukrėtimus ar kitas ypatingas aplinkybes“, – kalba Lietuvos banko bankininkystės tarnybos direktorius M. Vaičiulis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą