Tavo LRT

2017.07.24 18:47

Prestižinio džiazo žurnalo „Down Beat“ skaitytojų anketoje – ir lietuvių vardai

Vasaros pradžioje paskelbtos prestižinio džiazo žurnalo „Down Beat“ kritikų apklausos Šlovės panteonas („Hall of Fame“) – savotiška duoklė praeičiai ir savotiškas atsiprašymas už nepastabumą ankstesniais metais. Stebėtina, kad per 65 metus iki šiol nebuvo pažymėtas George`as Gershwinas, pasakojama LRT RADIJO laidoje „Muzikinis vidudienis“. Tačiau svarbu ir tai, kad tarp 82-osios skaitytojų anketos nominantų rasime ir lietuvių vardus – soprano saksofono kategorijoje nominuotas Petras Vyšniauskas, o tarp geriausių pasaulio perkusininkų – ir Vladimiro Tarasovo pavardė.

George`o Gershwino ir pianisto Herbie Nicholso vardai įrašyti į šį birželį paskelbtos prestižinio džiazo žurnalo „Down Beat“ kritikų apklausos Šlovės panteoną („Hall of Fame“), įvertinant ne konkrečių metų, o viso gyvenimo nuopelnus.

Šiemet čia įrašyti net keturi džiazo gigantai: šalia G. Gershwino ir H. Nicholso į simbolinį Šlovės panteoną įvesdinti pianistas ir kompozitorius Eubie Blake`as bei trimitininkas Donas Chery. Pastarasis – vienintelis, kurį išrinko kritikai, nes trys kiti minėti laureatai surinko po lygiai Veteranų komiteto balsų, ir tai lėmė tokį išskirtinį šiųmetinės apklausos sprendimą – net keturis naujus vardus Šlovės panteone.

Šiemet ypač akivaizdu, kad „Hall of Fame“ kategorija šioje apklausoje – visų pirma savotiška duoklė praeičiai, savotiškas atsiprašymas už nepastabumą ankstesniais metais. Stebėtina, kad per 65 metus (o būtent tiek gyvuoja „Down Beat“ kritikų apklausa) iki šiol nebuvo pažymėtas, tarkim, G. Gershwinas (vienintele išimtimi galime vadinti 1999-aisiais Metų albumu išrinktą Herbie Hancocko plokštelę „Gershwin's World“.)

Pagaliau buvo deramai įvertintas ir dar dviejų praeities pianistų bei kompozitorių indėlis į džiazą – vos 44 metus gyvenusio H. Nicholso  bei 96 metus (o kai kurių šaltinių teigimu, ir visą 100 metų) gyvenusio ir iki pat mirties muzikavusio, daugybę nepamirštamų kompozicijų sukūrusio regtaimų meistro Eubie Blake`o.

Džiazo kritikų, istorikų ir publicistų apklausos rezultatus prestižinis džiazo žurnalas „Down Beat“ tradiciškai skelbia metų viduryje, vasarą. Nors pačiame žurnale jie pasirodys tik rugpjūčio numeryje, internetinė „Down Beat“ versija juos jau pristatė. Baigiantis kalendoriniams metams, savuosius favoritus pasirenka mėgėjai, jie skelbiami gruodžio mėnesio žurnalo numeryje Skaitytojų apklausoje. Pastaroji šiemet vyksta jau 82-ą kartą. Abi apklausos turi garbingą praeitį ir ryškiai reflektuoja džiazo istoriją, tapdamos ir džiazo raidos indikatoriumi, ir savotišku varikliu.

Šįkart kritikų apklausos rezultatai nustebino radikalumu – iki šių metų vos vieną kartą kompozitoriaus kategorijoje įvertintas 75 metų geriausias avangardinio džiazo tradicijas tęsiantis trimitininkas ir kompozitorius Wadada Leo Smithas tapo trigubu laureatu. Jis pripažintas Metų trimitininku, Metų muzikantu, o paskutinis jo albumas išrinktas Metų albumu.

Su iškiliausiais avangardinio ir laisvojo džiazo meistrais muzikavęs, ir su istoriniu AACM sambūriu bendradarbiavęs Wadada Leo Smithas išplėtojo savitą stilių, kuriame garsais gali būti išreiškiama bet kas, kas tik patenka į kūrėjo akiratį ir minčių lauką. Naujausias jo albumas, kurio tyrinėjimo objektus atskleidžia jau pats pavadinimas „America’s National Parks“, tik patvirtina kūrėjo ambicingumą ir konceptualizmą.

W. L. Smithas – ne vienintelis šios apklausos multilaureatas. Dar daugiau įvertinimų, net keturis susirinko, dar viena avangardistė – gitaristė Mary Halvorson. Ji tituluota Metų gitariste pagrindinėje apklausoje, dar tris apdovanojimus pelnė Kylančios žvaigždės apklausos skiltyje – čia ji įvertinta kaip Metų muzikantė, kaip kompozitorė, o jos trio pelnė Metų džiazo grupės vardą.

Šis trio šių metų „Down Beat“ kritikų apklausoje pripažintas Metų džiazo grupe skiltyje „Rising Star“ („Kylančios žvaigždės“). Be įvertinimo neliko ir trio bosistas Michaelas Formanekas – jo „Ensemble Kolossus“ toje pačioje skiltyje tituluotas geriausiu bigbendu.

Ši skiltis „Down Beat“ kritikų apklausoje atsirado tik 2010 m. ir nepaprastai praturtino šiuos prestižinius, nuo 1953-ųjų gyvuojančius apdovanojimus. Per savo gyvavimo metus kritikų apklausa ne sykį keitėsi ir tobulėjo, prasiplėtė vertintojų skaičius bei geografija, ir nūnai, renkant geriausius, kritikų apklausoje dalyvauja šimtai profesionalių muzikologų, publicistų, žurnalistų. Pasikeitė ir pats apklausos turinys – nuo vos 14 pozicijų pirmojoje anketoje ji išaugo iki 62.

27 iš jų skiriamos jauniesiems džiazo kūrėjams ir atlikėjams, jos ir išskirtos į atskirą dalį „Rising Star“. Skirtingai nuo pagrindinės anketos, kurioje neretai metai iš metų matome tuos pačius vardus, ši skiltis džiazo mėgėjams žada intrigą ir atradimus. O jauniems džiazo kūrėjams įvertinimas tampa reikšmingu postūmiu karjeroje bei svarbiu laipteliu siekiant laurų pagrindinėse kritikų apklausoje.

Derėtų patikslinti – ne tik jauniems. Į kylančių žvaigždžių įvertinimus gali pretenduoti bet kurio amžiaus muzikas. Štai Metų prodiuseriu šioje apklausos dalyje pripažintas jau kurį laiką albumus prodiusuojantis bosistas Christianas McBride`as, pagrindinėje apklausoje tradiciškai nuskynęs geriausio bosisto laurus. O geriausia aranžuotoja išrinkta savo veiklą išplėtusi kontrabosininkė, dainininkė ir kompozitorė Esperanza Spalding.

Brandus amžius ne kliūtis ir tapti geriausiu vokalistu Kylančios žvaigždės skiltyje. Štai pernai geriausiu vokalistu tarp debiutantų buvo pripažintas 57 metų Frankas Ku-umba Lacy, o šiemet – 58 metų dainininkas Johnas Boutte.

Šioje apklausoje, skirtingai nei kituose apdovanojimuose, dainininkai ir dainininkės vertinami atskirai. Pagrindinėje skiltyje geriausiais dainininkais jau ketvirtus metus paeiliui tituluojami  Gregory Porteris bei Cecile McLorin Salvant. O renkant „Kylančios žvaigždės“ dainininkę susiklostė reta situacija – čia vienodą balsų skaičių surinko dvi dainininkės – Jen Shyu ir Becca Stevens.

J. Shyu – 39 metų amerikietė, imigrantų iš Taivano dukra, puoselėjančios savo protėvių dainavimo tradicijas.

O su J. Shyu geriausios kylančios dainininkės titulą pasidalino 33 metų amerikietė B. Stevens.

Pagrindinėje „Down Beat“ kritikų apklausoje, kaip jau minėta, – daugybė gerai žinomų vardų, pakartotinai patvirtinusių savo įvertinimus. Vėl įvertinta viena ryškiausių šiandienos džiazo kūrėjų Maria Schneider, tapusi triguba laureate: ji tituluota Metų kompozitore, Metų aranžuotoja, o jos orkestras pripažintas geriausiu bigbendu.

Šeštą kartą iš eilės geriausia leidykla pripažinta ECM, o jos idėjinis vadas Manfredas Eicheris vėl tapo Metų prodiuseriu. Geriausių instrumentininkų vardus apgynė klarnetininkė Anat Cohen, fleitininkė Nicole Mitchell,  klavišininkas Robertas Glasperis, smuikininkė Regina Carter ir daugelis kitų. Pakartotinai geriausiu saksofonininku tenoristu išrinktas džiazo veteranas Charlesas Lloydas, o jo ansamblis, su kuriuo 79 metų muzikas, kupinas kūrybinės energijos sugrįžo į džiazo sceną, tituluotas geriausia džiazo grupe.

Beje, visą laureatų sąrašą galima rasti internete, žurnalo „Down Beat“ svetainėje. Čia jau galima balsuoti ir rinkti „Down Beat“ skaitytojų favoritus („Readers Poll“).

O tarp 82-osios skaitytojų anketos nominantų rasime ir lietuvių vardus – soprano saksofono kategorijoje nominuotas P. Vyšniauskas, tarp geriausių pasaulio perkusininkų yra ir V. Tarasovo pavardė. Dar vienas pasididžiavimas – tarp geriausių leidyklų nominuota ir savito braižo Vilniuje dirbanti „No Business Records“. Renkant geriausius, savo nuomonę galite pareikšti ir jūs.