Tavo LRT

2017.07.18 16:42

Aiškinamasi, dėl ko Raseinių rajono vandenvietėse atsirado nuodingo arseno

LRT RADIJO laida „Lietuvos diena“, LRT.lt2017.07.18 16:42

Manoma, kad Ražaitėlių ir Šienlaukio vandenvietėse aptiktas didelis kiekis arseno yra gamtinės kilmės, tačiau situacija bus nagrinėjama toliau. Taip LRT RADIJUI sako Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausioji specialistė Vilija Galdikienė. Raseinių meras Algirdas Gricius teigia, kad įmonė „Raseinių vandenys“ nėra įpareigoti atlikti arseno tyrimus, tačiau, siekiant išsiaiškinti šį atvejį, intensyviai dirbama.

Tyrimai – ne Nacionalinio visuomenės sveikatos centro kompetencija

Raseinių rajone Ražaitėlių ir Šienlaukio vandentiekio geriamajame vandenyje nustačius didelį kiekį arseno, praėjusią savaitę nuspręsta sustabdyti geriamojo vandens tiekimą. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Raseinių skyriaus vedėja Jovita Endrikė LRT RADIJUI teigia, kad šiuo metu UAB „Raseinių vandenys“ gyventojams geriamą vandenį tiekia plastikinėse pakuotėse.

Kiek žalos sveikatai galėjo padaryti užterštas vanduo, specialistės žodžiais, turėtų atsakyti šeimos gydytojai: „Čia jų kompetencija. Tačiau jis veikia toksiškai ir gali būti viena iš susirgimų priežasčių.“

Taigi, kalba J. Endrikė, žmonėms buvo pasiūlyta profilaktiškai pasitikrinti sveikatą, o pasijutus ypač blogai, kreiptis tiesiai į šeimos gydytoją.

Paklausta, kokie tyrimai jau atlikti, J. Endrikė atsakė, kad ištirtos abi vandenvietės ir abiejose nustatytas didesnis arseno kiekis: „Ražaitėlių vandenvietėje norma viršyta keturis kartus, t. y. 42 mikrogramai litre. Šienlaukio vandenvietėje – 29,1 mikrogramai litre. Pagal higienos normą leidžiama iki 10 mikrogramų litre.“

Kiek laiko gyventojai vartojo užterštą vandenį, tiksliai pasakyti, anot specialistės, nepavyks, nes neaišku, kada buvo užteršta. „Bet, remiantis turima informacija, Ražaitėlių vandenvietėje tyrimai dėl arseno atlikti 2013 m. Tada norma nebuvo viršyta – buvo rasta 2 mikrogramai litre“, – teigia J. Endrikė.

Tačiau informacijos apie Šienlaukio vandenį, neslepia ji, Raseinių vandenų specialistai nepateikė.

Pasiteiravus, kas kontroliuoja vandens tiekėjus, J. Endrikė patikino, kad tai daro Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), Raseinių valstybinės maisto veterinarijos tarnybos specialistai. O NVSC informuoja gyventojus apie tai, ką sužino bendradarbiaudamas su kitomis įstaigomis, t. y. su VMVT bei su Raseinių rajono savivaldybės institucijomis.

Tačiau, pasak jos, NVSC tokių tyrimų neinicijuoja – tai ne jo kompetencija.

Apie kiekvieną taršos atvejį VMVT informacijos neturi

VMVT vyriausioji specialistė Vilija Galdikienė teigia, kad šiuo atveju atsakomybę turi dalintis tiek vandens tiekėjai, tiek Maisto ir veterinarijos tarnyba.

Anot V. Galdikienės, kada paskutinį kartą tirtas vanduo Šienlaukio vandenvietėje, VMVT informacijos neturi, bet, gavusi žodinę informaciją, kad galimai viršytas arseno kiekis tose vandenvietėse, tarnyba paėmė vandens mėginius tiek iš vandenvietės, tiek iš šalia esančių šulinių, kad patikrintų, ar neužterštas ir gruntinis vanduo.

„Paaiškėjo, kad vandenvietėje arseno kiekis padidėjęs, bet šuliniuose – ne. [...] Pasikonsultavę su geologais ir atsižvelgę į kitas aplinkybes, manome, kad arsenas yra gamtinės kilmės, kad tai nėra tarša iš aplinkos“, – sako V. Galdikienė.

Vis dėlto, neslepia ji, ši išvada dar nepatvirtinta – tai pirminiai duomenys ir situacija bus nagrinėjama toliau: „Tarnyba kreipėsi į Aplinkos ministerijos Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento Raseinių rajono agentūrą siekdama nustatyti, kokia arseno kilmė. Taip pat tarnyba informavo NVSC prie Sveikatos apsaugos ministerijos, Kauno departamentą.“

Paklausta, ar buvo žinomos spragos, V. Galdikienė atsakė, kad vandenvietes tiesiogiai kontroliuoja teritorinės maisto ir veterinarijos tarnybos, todėl apie kiekvieną atvejį informacijos VMVT neturi.

Tyrimai atliekami įstatymo nustatyta tvarka

Raseinių rajono savivaldybės meras Algirdas Gricius patvirtino, kad buvo surengtas Ekstremalių situacijų komisijos posėdis ir pirmiausia išsiaiškinta bei užtikrinta, kad gyventojai negautų pavojingo vandens.

„Antra, ko gero savivaldybė atliko patį didžiausią darbą, kai, rengiant viso rajono specialų vandentvarkos planą, paprašė, kad būtų atliekami tyrimai ne tik geležies, kalkių ir kai kurių kitų cheminių medžiagų, bet ir arseno. Todėl turime išsamią informaciją apie visas rajono vandenvietes ir pirmą kartą paaiškėjo, kad dviejose gręžiniuose buvo aptikta arseno“, – kalba A. Gricius.

Anot jo, „Raseinių vandenys“ atlieka patikrinimus įstatymo nustatyta tvarka, bet nėra įpareigoti atlikti arseno tyrimus: „Yra ten pasirinktinai tam tikri reikalavimai, bet savivaldybė paprašė platesnio cheminės vandens sudėties tyrimo, kuris leido dviejose vandenvietėse aptikti arseno.“

Kitose vandenvietėse, tikina meras, arseno nėra. O kad būtų išsiaiškinta, iš kur arsenas galėjo patekti į vandenį, intensyviai dirbama. „Sudaryta sutartis su įmone, kuri atliks papildomus gręžinių tyrimus ir bandomuosius gręžinius. Bandome ieškoti vandens sluoksnių, kur nebūtų arseno. Kitaip gyventojams nutrūktų centralizuotas vandens tiekimas“, – sako A. Gricius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt