Naujienų srautas

Tavo LRT2017.07.18 17:07

Aplink Lietuvą keliaujantys LRT RADIJO žurnalistai: pamatę vieną vaizdą, sustingome

Į dešimties dienų išvyką aplink Lietuvą išsirengę LRT RADIJO žurnalistai Edvardas Kubilius ir Rūta Kupetytė tikina, kad, nors kelionės diena – dar tik antra, jie jau spėjo pamatyti Lietuvą kitokią, nei ją įsivaizduoja didmiesčių gyventojai. Lietuvos pasienio miesteliais keliaujantys žurnalistai pastebi ne tik daugybę socialinių problemų, bet ir stabtelėti šalikelėje priverčiančius vaizdus bei itin nuoširdžius žmones.

„Didžiąją laiko dalį praleidome pietryčių Lietuvoje, toje vietoje, kuri labiausiai išsikišusi į Baltarusiją. Šiuo metu esame Druskininkuose, o savo kelionę pradėjome Medininkuose, užsukome į Padvarionių užkardą. Mums pareigūnai parodė, kaip moderniai yra saugoma išorinė Europos Sąjungos siena, visur sustatytos vaizdo kameros, ir galiu pasakyti, jei norėtum kirsti sieną [nepastebėtas – LRT.lt], tai padaryti beveik neįmanoma. Ypač – naktį“, – pirmuosius įspūdžius pasakoja E. Kubilius.

Nuo pasienio užkardos žurnalistai patraukė gilyn į pietryčius, į ypatingą Lietuvoje vietą – išsikišimą į Baltarusiją, vadinamąjį „apendiksą“. „Ten, deja, važiuojant per kaimus, nori to, ar ne, matosi didžiulė Lietuvos socialinė atskirtis. Ir žodžius, kad pietryčių Lietuva yra šiek tiek ekonomiškai atsilikusi, galiu patvirtinti – matosi ir plika akimi, kalbėjomės su ne vienu žmogumi.

Vien tam, kad patektum į tą pietryčių Lietuvos išsikišimą, turi parodyti savo dokumentus, o išvažiuojant patikrina automobilio bagažinę. Atsakymas, kodėl taip vyksta, – be galo paprastas: todėl, kad ta Lietuvos dalis beveik iš visų pusių yra supama Baltarusijos. Nors siena yra kruopščiai saugoma, bet pripažįsta tai visi: ir pareigūnai, ir vietos gyventojai, kad pragyvenimo lygis ten yra labai žemas, nėra darbo, tad lengvi pinigai yra cigarečių kontrabanda. Pastebėjau, kad kaimo parduotuvėje yra vos trijų rūšių cigarečių. Pasirinkimas labai mažas, ir gali numanyti, kad didžioji dalis žmonių rūko būtent kontrabandines cigaretes“, – pastebi žurnalistas.

LRT nuotr.

Anot E. Kubiliaus, tai, jog atlyginimai šioje Lietuvos vietoje yra itin maži, netruko patvirtinti sutikti vietos gyventojai. „Apie atlyginimus kalbėjomės ir su viena socialine darbuotoja. Buvo gaila girdėti tą skaičių. Vos kiek daugiau nei 200 eurų, toks yra jos atlyginimas“, – pažymi jis.

Nepaisant to, E. Kubiliaus teigimu, ten sutikti žmonės – itin nuoširdūs. „Ko paklausi, tą gausi. Nesvarbu, ar tau žmogus atsako lietuviškai, ar maišyta kalba, jie vis tiek labai noriai padeda. Su Rūta sustojome pamiškėje, kur buvo labai neblogas interneto ryšys, kad įkeltume vaizdo įrašą. Viena porelė, pravažiuodama su džipu, stabtelėjo, ir paklausė, ką veikiame, galbūt mums reikia pagalbos, gal užklimpome“, – pasakoja LRT RADIJO laidų vedėjas.

Dar vienas žurnalistą nuliūdinęs pastebėjimas – šiuose miesteliuose žmonės itin linkę piktnaudžiauti alkoholiu. „Važiuodami toje vietoje, deja deja, mes matėme labai daug išgėrusių žmonių, kurie jau ir pavakare, ir popietę, o kai kurie – ir vidurdienį yra įkaušę tiek, kad kartais net kyla baimė, jog jie tiesiog parkris po ratais“, – sako E. Kubilius.

Anot LRT RADIJO balso, kelionių po mažus miestelius tikslas yra pasižiūrėti, kaip atrodo gyvenimas nedidelėse gyvenvietėse, kokie yra namai, kokiais automobiliais žmonės važinėja, kokie žmonės ten gyvena. Daug apie miestelį pasakyti gali ir vietinės parduotuvės darbuotojos.

„Pardavėjos gali paklausti, ko nori. Jos iškart pasako, kad gali važiuoti, kur tu nori, ir nerasi, kur pavalgyti. Jos nuoširdžiai padeda ir kartais gal net šiek tiek pašiepia, sakydamos „Jūs atvažiavot į kaimą, nejaugi nežinot, kad čia nieko nėra? Ieško čia kažkokie du princai iš Vilniaus, kur čia būtų galima pavalgyt tame „apendikse“, – nuotaikingai pasakoja E. Kubilius.

Ir vis dėlto, LRT RADIJO žurnalisto nuomone, tos mažos gyvenvietės turi savito žavesio. „Vienas epizodas, kuris mus vakar su Rūta Kupetyte tiesiog šokiravo: išvažiuojam iš Eišiškių, važiuojam, važiuojam, abu staiga pasukam galvą į dešinę, ir sustingstam: ant kalno, tarp rugių laukų, matome namą. Medinį, kelių aukštų, su balkonais, kuris yra, be abejo, apleistas. Namas akivaizdžiai griūvantis, dėl to į jį neužėjome. Bet tas žydras dangus, vienas kitas debesis, tas didžiulis griūvantis namas... ir tokia tyla, tik kažkur tolumoj girdi burzgiantį traktorių laukuose, matyt, ten kažką ūkininkėlis daro.  Tiesiog sustingsti. Toks nuošalus kampelis, kuris užburia. Mes ten kokių 15 min. tiesiog prastovėjom sustingę: Dieve, kaip gražu. Tad ta Lietuva tokia įvairiapusė!“, – sako žurnalistas.

LRT RADIJO žurnalistų E. Kubiliaus ir R. Kupetytės kelionę galite sekti LRT.lt portale.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą