Tavo LRT

2017.07.16 15:31

Dovana džiazo gurmanams – T. Hamasyano muzika

Nors „Midsummer Vilnius“ atidarymo dieną Tigranui Hamasyanui sukanka vos 30 metų, pianistas ir kompozitorius iš Armėnijos jau pavergė daugybės džiazo mylėtojų širdis visame pasaulyje. Kai kas jo vardą išgirdo prieš metus, kai muzikas buvo įvertintas prestižine „Echo Jazz“ premija kaip geriausias džiazo pianistas, pasakojama LRT RADIJO laidoje „Muzikinis vidudienis“. Beje, naujausia solinė T. Hamasyano programa „An Ancient Observer“, anot paties autoriaus, yra „muzikinis stebėjimas pasaulio, kuriame mes gyvename, ir visos istorijos, kurią saugome savyje“. Tad čia skleidžiasi plati stilių puokštė – nuo baroko šokių iki hiphopo ir laisvos improvizacijos.

Vasarą daugybė išskirtinių festivalių ir renginių kultūros piligrimus vilioja į svečias šalis, bet nuostabiausią kultūros oazę rasite ir neišvykę iš Lietuvos, jei apsilankysite vasaros vidurį ženklinančio festivalio „Midsummer Vilnius“ renginiuose. Antrus metus rengiamas festivalis žiūrovams žada nepamirštamų įspūdžių. Jis prasidės liepos 17 d. baletu „Radio and Juliet“, kurį choreografas Edwardas Clugas pastatė pagal anglų roko ir elektroninės muzikos grupės „Radiohead“ muziką.

Festivalis „Midsummer Vilnius“, prasidėjęs moderniu baletu, per dvi savaites Valdovų rūmų kiemelyje pristatys įvairių žanrų Lietuvos ir užsienio meistrų programas, kurios pradžiugins ir klasikinės, ir populiarios, ir džiazo muzikos gerbėjus. Džiazo gurmanams festivalis pateikė ypatingą dovaną – pianisto T. Hamasyano koncertą. „Muzikinis vidudienis“ kviečia jus artimiau susipažinti su šiuo savitu kūrėju ir jo spalvinga kūryba ir pažintį pradėti nuo šį pavasarį pristatyto T. Hamasyano albumo „An Ancient Observer“.

T. Hamasyano kūrinių skambės ir „Midsummer Vilnius“. Nors festivalio atidarymo dieną T. Hamasyanui sukanka vos 30 metų, pianistas ir kompozitorius iš Armėnijos jau spėjo pavergti daugybės džiazo mylėtojų širdis visame pasaulyje. Kai kas jo vardą išgirdo prieš metus, kai muzikas buvo įvertintas prestižine „Echo Jazz“ premija kaip geriausias džiazo pianistas.

Tačiau tie, kas atidžiai seka džiazo įvykius, šį menininką įsidėmėjo gerokai anksčiau – už Atlanto jo pavardė linksniuojama nuo 2006 m., kai tąsyk 18-metis pianistas iš Armėnijos nugalėjo prestižiniame Thelonijaus Monko pianistų konkurse. Dauguma džiazo mylėtojų su savitu T. Hamasyano braižu susipažino per skambesio estetika garsėjančioje „ACT“ leidykloje išleistus albumus su skandinavų muzikantais, būtent – per Larso Danielsono „Libretto“, kurį garsusis švedų kontrabosininkas įgrojo su savo tautiečiu būgnininku Magnusu Ostromu, norvegų trimitininku Arve Henriksenu, britų gitaristu Johnu Parricelli bei tąsyk vos 25 metų T. Hamasyanu. Beje, šiame albume jis pasirodė ir kaip kompozitorius.

Šis albumas atidarė „Libretto“ ciklą L. Danielssono diskografijoje. Dviejuose šio ciklo albumuose dalyvauja ir T. Hamasyanas. Tiesa, čia jis pristatomas tiesiog vardu – Tigran. Tačiau nebūtinas nė vardas, kad atpažintum tą savitą pianisto stilių, į nedalomą visumą sujungusį klasikinį pianizmą, džiazo improvizaciją, gimtosios Armėnijos intonacijas ir progresyviojo roko raiškos priemones. Stilių, kurį mielai įrašinėja ir leidžia garsiausios pasaulio leidyklos, tokios kaip „Verve“, „ACT“, „ECM“, „Nonesuch Records“, ir apie kurį ypač palankiai atsiliepia iškiliausios pasaulio džiazo asmenybės.

„Nuostabu. Nuo šio momento tu – mano mokytojas“, – entuziastingai pripažino Herbie Hancockas, išgirdęs T. Hamasyano muzikavimą. „Brandus, didis, gilus ir turtingas vidumi muzikantas“, – 2011 m. T. Hamasyaną įvertino Chickas Corea. Tais pačiais metais 24-erių pianistą įvertino ir jo kolega Bradas Mehldau: „Tigranas visiškai mane užvaldė savo fantastiška skambesio maniera“, – citavo „New York Times“.

Iš tiesų, išskirtinį pianistinį braižą dar papildęs savitu balsu T. Hamasyanas pavergia klausytojus savita, nuoširdžia ir jautria kūryba, kurioje glūdi aiškiai juntamos gimtos šalies muzikinės tradicijos. „Aš, kaip paleontologas, studijuojantis žemės gelmėse glūdinčius artefaktus, nekuriu naujo, o atstatau sena, [...] atnaujinu stengdamasis nepažeisti to, kas kadaise buvo sukurta ir prarasta“, – apie savo kūrybą sako T. Hamasyanas.

Beje, ši kompozicija „Obelų sodas Sagmosavane“ – iš albumo „Mocroot“, prieš porą metų atnešusio muzikui geriausio pianisto vardą „Echo Jazz“ apdovanojimuose.

Sekant T. Hamasyano, apie kurį vis garsiau kalba džiazo pasaulis, muzikinę karjerą, stebina, kaip muzikantui iš pasaulio džiazo žemėlapyje savo kūrėjais neišsiskiriančios Armėnijos pavyko pasiekti tokių aukštumų.

1987 m. liepos 17 d. Armėnijoje, Giumri mieste, gimęs berniukas buvo apdovanotas talentu. Nuo mažumės jis nepaprastai domėjosi muzika, vos dvejų metukų sulaukusiam Tigranui magnetofonas ir namie esantis fortepijonas buvo svarbesni už bet kokius žaislus. Trejų jis be klaidų galėjo dainuoti daugybę dainų iš „Led Zeppelin“, „The Beatles“, „Queen“ repertuaro.

Nuo mažens miklino pirščiukus grodamas namie stovinčiu pianinu, o nuo šešerių metų, kaip ir daugybė vaikų, pradėjo mokytis muzikos mokykloje. Būdamas septynerių, jis atrado džiazą ir tiesiog paniro į jo įrašus, mėgindamas ir pats improvizuoti fortepijonu. Matydama tokį berniuko susidomėjimą, 1997 m. šeima persikraustė į Jerevaną, kad sūnus galėtų rimčiau gilintis į šią muziką.

1998 m., rengiant I tarptautinį Jerevano džiazo festivalį, į organizatorius kreipėsi tąsyk 11-mečio Tigrano tėvai, prašydami išklausyti berniuką, kuris labai myli džiazą ir neblogai skambina fortepijonu. Nenorėdami įžeisti tėvų, festivalio rengėjai sutiko išklausyti jaunąjį kandidatą... ir liko apstulbę jau po pirmų jo pasirodymo minučių. Vienuolikmetis pianistas buvo įtrauktas į festivalio programą, ir taip prasidėjo tarptautinė T. Hamasyano karjera. Į antrąjį festivalį jis jau buvo kviečiamas, o jį tąsyk išgirdęs Ch. Corea, sužavėtas muzikavimo, patikino, kad berniuko laukia puiki ateitis.

Tai – T. Hamasyano perkurta tradicinė lopšinė iš albumo „Shadow Theatre“‚ kurį 2013 m. išleido legendinė „Verve“ leidykla. Tai buvo jau penktasis jaunojo muziko albumas ir antrasis, kurį išleido „Verve“.

Pirmasis albumas „World Passion“ įrašytas Los Andžele, jį 2006 m. išleido leidykla „Nocturne“. Tąsyk T. Hamasyanui buvo tik 18 metų, bet jame jau skamba savitas armėnų kūrėjo braižas ir juntama susiformavusi kūrybinė asmenybė. O T. Hamasyano fortepijonas skambėjo saksofonininko Beno Wendelio, bosisto Fransua Motiano, būgnininko Ari Heningo bei duduko atlikėjo Rubeno Airapetiano draugijoje.

Šiandien T. Hamasyanas jau gerai žinomas džiazo pasaulyje, jis ne tik leidžia albumus garsiausiose leidyklose, jo muzikos festivalis šiemet surengė garsusis Berklee džiazo koledžas.

T. Hamasyano kūryba reflektuoja ne tik armėnų muzikos tradicijas. „Liaudies muzika man labai svarbi. Iš jos radosi visa intelektualioji muzika, – tvirtina T. Hamasyanas. – Aš klausau įvairios liaudies muzikos – ir armėniškos, ir indų, ir persų, ir skandinaviškos. Ir labai mėgstu dirbti su skirtingos kilmės muzikantais, man pažįstamų muzikinių kultūrų atstovais.“

Praeitą rudenį „ECM“ išleistame albume „Atmospheres“ T. Hamasyanas muzikuoja su norvegų muzikantais: trimitininku Arve Henriksenu, gitaristu Eivindu Aarsetu bei prodiuseriu ir elektroninės muzikos kūrėju Janu Bangu.

Šį pavasarį pristatyta naujausia, solinė T. Hamasyano programa „An Ancient Observer“, kuri skambės ir „Midsummer Vilnius“, anot paties autoriaus, yra „muzikinis stebėjimas pasaulio, kuriame mes gyvename, ir visos istorijos, kurią saugome savyje“. Tad čia skleidžiasi plati stilių puokštė – nuo baroko šokių iki hiphopo ir laisvos improvizacijos.