Tavo LRT

2017.07.11 14:44

Pasaulio įdomybės: kelia klausimą, ar Indijoje saugiau būti karve nei moterimi

Indrė Anskaitytė, LRT Radijo laida „Pasaulio laikas“, LRT.lt2017.07.11 14:44

Indijoje vis garsiau kalbama apie smurtą prieš moteris, nes prievartavimas ir seksualinis priekabiavimas nesibaigia. Šios šalies menininkė nusprendė atkreipti dėmesį į problemą užsidėjusi karvės galvos kaukę ir su ja besifotografuodama Indijos gatvėse.

Rašytojai niekada nesužinos, kaip bus įvertintos jų knygos

Norvegijoje jau treti metai vyksta projektas, kurio rezultatus gyventojai užčiuops tik po 100 metų. 2014 m. netoli Oslo grupė norvegų pasodino tūkstantį medžių, kurie lygiai po šimto metų bus nukirsti, o iš jų bus pagamintas popierius, skirtas knygoms leisti. Kiekvienais metais prie šios iniciatyvos kviečiama prisidėti po vieną autorių, kuris sutiktų, kad jo kūrinys pirmą kartą būtų išleistas būtent tada, kai bus nukirsti medžiai – 2114 m.

Prieš trejus metus pirmoji prie šio projekto nusprendė prisidėti kanadiečių rašytoja Margareta Atwood, o šiemet projekto dalyviu tapo Islandijos poetas Sjonas. Šiame projekte dalyvaujantys kūrėjai pripažįsta – sunku suvokti, kad autoriai taip niekada ir nesužinos, kaip jų kūrinius įvertins pirmieji skaitytojai, kurie dar net nėra gimę.

Apie smurtą kalbama vis garsiau

Viena Indijos menininkė sumanė, kaip atkreipti dėmesį į šalyje vyraujantį smurtą prieš moteris. Ji nusprendė fotografuotis ir vaikščioti po gatves mūvėdama karvės galvos kaukę, nes karvės Indijoje laikomis šventomis. Socialiniuose tinkluose viešindama savo nuotraukas menininkė klausia: „Ar šioje šalyje saugiau būti šventu gyvuliu nei moterimi?“

Nuo tada, kai  2012 m. grupė vyrų išprievartavo ir nužudė studentę iš Delio, Indijoje vis garsiau kalbama apie sunkiai suvaldomą smurtą prieš moteris. Praėjusiais metais Indijos sostinėje kasdien buvo pranešama mažiausiai apie šešis išprievartavimus ir 12 seksualinio priekabiavimo atvejų. Tik maždaug trečdalis prievartautojų praėjusiais metais sulaukė bausmės.

Basharo al Asado atvaizdas – ant naujos kupiūros

Sirijos prezidento B. al Asado atvaizdas pirmą kartą panaudotas ant pinigų – jis atsidūrė ant naujos 2 000 Sirijos svarų kupiūros. Skelbiama, kad tokias kupiūras numatyta išleisti jau prieš kelerius metus, bet idėjos atsisakyta dėl nestabilios politinės ir finansinės padėties šalyje.

Šiandieninė padėtis Sirijoje toli gražu neatrodo pasitaisiusiu tiek politine, tiek ir finansine prasme. Prieš Sirijos pilietinį karą 47 Sirijos svarai prilygo 1 doleriui, šiandien 1 doleriui prilygsta 500 Sirijos svarų. Anksčiau didžiausia piniginė kupiūra Sirijoje buvo tūkstantis svarų, ant kurios puikavosi B. al Asado tėvo atvaizdas. Akivaizdu, kad šiandienis Sirijos režimo lyderis gyventojams pasiryžęs pademonstruoti savo galią ir įsitikinimą dėl savo politinės ateities.

Per dešimt minučių – 72 dešrainiai

Kiek daugiausia per dešimt minučių įveiktumėte dešrainių? Vieną? Du? Amerikietis Joey Chestnutas, minėdamas Jungtinių Valstijų Nepriklausomybės dieną, dalyvavo kasmetinėse dešrainių valgymo varžybose ir per dešimt minučių sukimšo 72 dešrainius.

Tiesa, atrankos varžybose jis pasiekė savo asmeninį rekordą – per 10 minučių įveikė 73 su puse dešrainio. Varžybas gyvai stebėjo apie 30 tūkst. žmonių. Pirmosios greitojo maisto valgymo varžybos JAV surengtos 1916 m., tačiau šiandien jos sulaukia vis daugiau kritikos, nes amerikiečiai turi itin rimtų problemų dėl nutukimo.