Tavo LRT

2017.07.01 12:12

D. Grybauskaitė: šiuolaikinė Europa – H. Kohlio palikimas

Buvęs Vokietijos kancleris Helmutas Kohlis buvo tvirtumo pavyzdys, turėjęs įtakos Europos stiprėjimui, plėtrai ir Lietuvos atsiradimui Europos Sąjungoje (ES), LRT RADIJUI sako prezidentė Dalia Grybauskaitė. Anot jos, H. Kohlis yra ne tik Vokietijos susivienijimo architektas, bet ir viena didžiausių Europos simbolinių asmenybių.

Su Helmuto Kohlio vardu susijęs laikotarpis, kai Lietuva siekė atgauti savo nepriklausomybę, tvirtina D. Grybauskaitė. Kaip teigia ji, H. Kohlis net 16 metų buvo Vokietijos kancleris: „Likimas jam lėmė tapti pagrindiniu Vokietijos susivienijimo architektu. Vėliau – ir Europos vienybės simboliu įvedant bendrą valiutą – eurą.“

Pasak D. Grybauskaitės, H. Kohlis traktuojamas kaip viena didžiausių Europos simbolinių asmenybių. „Jo nuopelnai ir įtaka Vokietijos susivienijimo procesui ir stiprėjimui – didžiuliai. Šis žmogus mums iš tiesų buvo stabilumo, tvirtumo ir europietiškumo pavyzdys. Matėme jį griūvant sienai tarp Rytų ir Vakarų Vokietijos, taip pat Lietuvos atsiradimo ES projekte, kurio mes siekėme“, – tvirtina prezidentė.

D. Grybauskaitė sako, kad H. Kohlis palaikė ES plėtrą: „Integracija, kurią matėme ES, Europos stiprėjimas buvo paliesti jo įtakos. XXI a. Europa – H. Kohlio palikimas. Mes tikrai jį vertiname ir esame dėkingi už tokias asmenybes, kurias Europai davė Vokietija.“

D. Grybauskaitė Strasbūre pagerbs mirusį Vokietijos kanclerį. Jo garbei Strasbūre pirmą kartą rengiama gedulinga Europos Sąjungos ceremonija.

Kaip LRT RADIJUI sakė žurnalistė Vida Kaliuca, 16 metų Vokietijos kanclerio pareigas ėjęs H. Kohlis Strasbūre bus pagerbtas kaip Europos pilietis, siekęs Europos Sajungos šalių vienybės, daug prisidėjęs prie euro įvedimo. Vėlų vakarą H. Kohlis bus palaidotas netoli Špejerio katedros.

Ši paskutinioji ceremonija vyks tik siaurame šeimos rate. H. Kohlio vaikai iš pirmosios santuokos joje nedalyvaus, kadangi jie norėjo tėvą laidoti šeimos kapavietėje Liudvigsburge, šalia jo tėvų bei pirmosios žmonos Hannelore. Vokietijos susivienijimo kancleriui, kaip dar vadinamas H. Kohlis, jo sūnūs norėjo valstybinių laidotuvių ceremonijos Berlyne, prie Brandenburgo vartų, tačiau tam nepritarė jo antroji žmona ir našlė. Tokiu būdu H. Kohlis bus pirmasis Vokietijos vyriausybės vadovas nepagerbtas valstybiniu gedulo aktu.

Atsisveikinimas su buvusiu Vokietijos kancleriu H. Kohliu – 12 val. per LRT TELEVIZIJĄ ir LRT.lt.