Tavo LRT

2017.06.30 06:48

O. Gasanovo atradimai Lietuvos pajūryje: nuo pasaulio krašto iki Nidos prakeiksmo

„Žmonės poilsiauti Lietuvoje važiuoja nieko negalvodami, neturėdami jokio plano, nors, prieš važiuodami į Turkiją ar Kretą, visuomet pagalvoja, ką pamatys, ką padarys“, – sako jau šešerius metus iš eilės viduvasarį Kunigiškėse leidžiantis LRT TELEVIZIJOS laidos „Emigrantai“ žurnalistas Orijus Gasanovas. Jis tikina, kad Lietuvos pajūryje neįtikėtinų vietų yra apstu – čia galima rasti ir pasaulio kraštą, ir pajūriu vaikštančių laukinių gyvūnų – tereikia pasidomėti.

Kaip atrodytų tobula diena Lietuvos pajūryje pagal Orijų?

– Rinkčiausi poilsį Kunigiškėse, miestelyje tarp Palangos ir Šventosios, nes ten – ramus paplūdimys, yra prekeiviai, kurie parduoda šviežius vaisius, taip pat – žuvies rūkyklėlė. Ten aš praleisčiau pusdienį, o tada nuo tos vietos labai mielai dviračių taku palei jūrą važiuočiau iki Šventosios. Važiuodamas prie jūros, labiausiai laukiu galimybės visur laisvai važinėtis dviračiu, tai visada ir darau.

Kaip manote, ar apskritai verta kasmet bent kelioms dienoms nuvykti į Lietuvos pajūrį?

– Žinoma, kad verta. Apskritai manau, kad kiekvieną savaitgalį vertėtų kur nors nuvykti, nesėdėti ten pat, kad nebūtų nuobodu gyventi. Dauguma žmonių skundžiasi, kad labai nuobodu gyventi, o Lietuvos pajūris yra gana nebrangiai pasiekiamas. Oras nėra garantuotas, nėra ir kainos ten geros, kas yra labai blogai, bet į Lietuvos pajūrį aš asmeniškai rekomenduoju nuvykti bent savaitgaliui.

O. Gasanovo asmeninio archyvo nuotr.

Palanga, kaip miestas ir kurortas, man nelabai patinka, – labiau patinka Kunigiškės ar Nida, aplink ją esantys miesteliai, bet ten viskas labai brangu. Pats neseniai ruošiau leidinį apie atostogas Lietuvoje, jis vadinasi „Pliažo knyga“. Ten bandžiau sudėlioti taškus, kodėl vertėtų važiuoti į lietuvišką pajūrį, kas ten įdomaus.

Šiemet atradau vyruką, kuris rengia ekskursijas po laukinę gamtą, tokias pajūrio vietas, kuriose nesame buvę, kur, pavyzdžiui, gyvena briedžiai, stirnos ar kitokie gyvūnai. Taip pat jis parodė laivų gelbėjimo stotį. Net nenutuokiau, kad tokia egzistuoja: žinojau, kad yra žmonių gelbėjimo stotis, bet laivų – nebuvau girdėjęs. Tad mažai kam žinomų įdomių vietų dar tikrai yra.

Tiesa, poilsiautojai yra skirtingi. Vieni važiuoja dėl gero oro, nors dėl gero oro lietuvišką paplūdimį rekomenduoti būtų apgaulinga. Pažiūrėjau liepos mėnesio orų prognozes – nieko gero nežada. Bet, jeigu žmonės mėgsta kažkokia veikla užsiimti, kažką įdomaus pamatyti, tokių vietų tikrai galima surasti.

Aš, pavyzdžiui, mėgstu restoranus ir kavines. Valgau ir degustuoju maistą, bet kitiems žmonėms tai gali pasirodyti nuobodu.

Dar turiu maniją: visuomet fotografuoju saulėtekius ir saulėlydžius, kiekvieną vasarą padarau didžiulius kiekius tokių nuotraukų. Keliuosi anksti, dviračiu važiuoju pasitikti saulės ir grožiuosi, tai pakrauna mane dienai.

O. Gasanovo asmeninio archyvo nuotr.

Ko įdomaus pajūryje galima paragauti?

– Šiemet Lietuvoje turėtų atsirasti toks daiktas, kuris gimė ir išpopuliarėjo Jungtinėse Amerikos Valstijose, atrakcionų mieste Orlando, lankiausi jame. Ten gaminamos tokios milžiniškos kalakutienos kulšys, jos skrudinamos, marinuojamos, glazūruojamos, ir vadinasi, jei neklystu, „Dinozauro koja“. Mano žiniomis, toks dalykas atsiras Palangoje ir bandys užgožti kebabus, dešrainius ir visą kitą greitą maistą. Kalakutiena juk sveikiau, nors kai glazūruota... nežinau, ar labai sveika.

Visai neseniai rašiau apie šiuo metu populiariausią pasaulyje desertą – burbulinį vaflį. Jis atsirado Honkonge, o dabar jo jau galima įsigyti ir Palangoje.

Dviračių take, kuriuo rekomendavau važiuoti, taip pat yra visokių įdomių dalykėlių. Ten ne tik apstu labai gražių gamtovaizdžių, kur smagu pasifotografuoti, – taip važinėdamas radau nuostabių burgerių. Iš emigracijos grįžęs Audrius, apie kurį esu daręs reportažą „Emigrantams“, sugalvojo tokioje netradicinėje vietoje, šalia dviračių tako, vadinamame vagonėlyje kepti burgerius. Kiek žinau, jam tas verslas puikiai sekasi, sulaukia labai daug klientų.

O. Gasanovo asmeninio archyvo nuotr.

Kalbant apie įprastą maistą, viena mėgstamiausių vietų pavalgyti Palangoje yra šeimos restoranėlis „Apetit“. Ten labai gražu, jauku, paprastas maistas. Pavyksta labai gražios nuotraukos, man fotografuoti maistą labai patinka. Dar viena vieta, kur visuomet puikus naminis maistas – ukrainietiška virtuvė vila „Žvaigždė“. Ten daug vilniečių važiuoja.

Labai skanūs pusryčiai – muzikiniame klube „Vandenis“, dar man patinka „Ramybė“. Tai – pagrindinės vietos, kur einu pavalgyti.

Kokių dar neatrastų ir lietuviams negirdėtų vietų yra Lietuvos pajūryje?

– Turbūt daug kas žino, kad yra Olando kepurė, bet ar žinote, kad Kunigiškėse yra pasaulio kraštas? Visi miestai prie jūros turi savo pasaulio kraštus. Ant pasaulio krašto buvau Portugalijoje, kitose šalyse, ir lietuviai turi tokį, kuris yra Kunigiškėse. Kalbama, kad ten baigiasi pasaulis. Iš tikrųjų tai ne, bet tokia jau legenda. (juokiasi)

Kelis kartus paminėjote kainas, iš tiesų nemažai žmonių skundžiasi Lietuvos pajūrio kainomis. Jūs – nuolat keliaujantis žmogus. Kaip manote, ar tos kainos yra iš tiesų aukštos, o galbūt užsienyje, mokėdami tiek pat, pinigų negailėtume?

– Ne, ne, ne... Palyginkite, Vilniaus viešbučiuose galima rasti nakvynę už 45 eur, 50 eur, tuo tarpu pajūryje, Palangoje, nakvynės viešbutyje kainos prasideda maždaug nuo šimto eurų... Savo pažįstamiems norėjau užsakyti viešbučio kambarį savaitei, septynios naktys kainuos 600 eurų. Į Turkiją nuvykti su skrydžių bilietais pigiau gaunasi.

Jei verslininkai siūlytų kokius nors kompleksus, žmonės atvyktų ir viešbučiai būtų užimti šimtu procentų. Net jeigu oras ne toks jau geras, bet pinigų nakvynei išleidi nedaug, tuomet kitos sąlygos... Aišku, visada yra bobutės, kurios dabar išgyvena labai sunkius laikus. Neseniai kalbinau vieną bobutę, buvau jos bute. Tas jos butas – kaip muziejus.

Jei keliauji ir tau reikia ne tiek daug komforto, bet, pavyzdžiui, patinka susipažinti su įdomiais žmonėmis, pas bobutę visada įdomu gyventi. Bobučių nuomojamo kambario kaina yra apie 7 eurus už naktį. Tokia kaina yra nebloga, bet, jeigu esi pratęs Turkijoje gyventi bent trijų žvaigždučių viešbutyje, tuomet su viešbučių kainomis yra sudėtinga.

O. Gasanovo asmeninio archyvo nuotr.

Ne tik poilsiautojai skundžiasi kainomis, bet ir pajūrio verslininkai – nedideliu pelnu, mažais keliautojų srautais. Ir pats minėjote, kad gerais orais pasigirti negalime. Kaip manote, ar mūsų pajūrio verslininkai yra pakankamai prisitaikę, kad pasiimtų maksimaliai, ką gali iš poilsiautojų čia, Lietuvoje?

– Ne, manau, kad tos kainos ir atbaido, sako, dėl jų ir srautai mažėja pajūry. Nors aš nežinau, tie verslininkai nuolat skundžiasi, kad nepasisekusi vasara, bet kavinės J. Basanavičiaus gatvėje visada būna perpildytos, o „Lietuvos geležinkeliai“, kaip rašo spauda, nesutalpina keleivių į traukinius. Tai nežinau, kurioj vietoj prapuola tie žmonės, jei verslininkams pelno neatneša.

Tad kaip reikėtų puikiai pailsėti Lietuvos pajūryje?

– Rekomenduočiau visiems žmonėms pajūryje pasileisti dviračiais. Iš tikrųjų esu kalbinęs kelis žmones, kurie nuo Nidos važiuoja iki Šventosios, ir taip pasidaro dienos arba dviejų dienų pramogą. Tai – visai kitoks poilsis.

Žmonės poilsiauti Lietuvoje važiuoja nieko negalvodami, neturėdami jokio plano, nors, prieš važiuodami į Turkiją ar Kretą, visuomet pagalvoja, ką pamatys, ką padarys. Manau, kad lietuviai galėtų truputėlį pasiieškoti įdomesnių minčių kelionei, kreiptis į turizmo informacijos centrą. Juk iš tikrųjų dabar siūloma visokių įdomių paslaugų – prie Palangos yra japoniški sodai, kitokių nestandartinių vietelių, taip galima susikurti smagias atostogas.

O. Gasanovo asmeninio archyvo nuotr.

Ką pats dar norėtumėte pamatyti Lietuvos pajūryje?

– Nidoj esu buvęs tik dukart gyvenime, ir, matyt, turiu kažkokį Nidos prakeiksmą. Kai tik ten nuvažiuoju, būtinai lyja ir būna pats blogiausias oras, toks, kad net sunku paeiti. Tad niekada nemačiau gražiosios Nidos ir nebuvau ant Nidos kopų. Sau linkėčiau nuvykti ten, kai šviečia saulė.