Tavo LRT

2017.06.27 21:59

Ketvirtą vasarą Palangoje dirbantis R. Jonaitis: ji įaugusi į kiekvieno lietuvio kraują

Ketvirtąjį LRT OPUS terasos sezoną „I love Palanga“ pievelėje pradedantis Richardas Jonaitis tikina, kad Palangą jau gali vadinti antraisiais namais – šiame mieste, o ne gimtojoje Plungėje, jis leidžia savo vasaras. Nors radijo laidų vedėjas pastebi, kad lietuviai yra linkę pasiskųsti ne visuomet gerais orais ir palyginti kainas su pamėgtomis Pietų Europos valstybėmis, į Palangą jie yra linkę sugrįžti bent keletui vasaros dienų – vien tam, kad pamatytų, kaip keičiasi šis miestas.

LRT OPUS pradeda ketvirtąjį sezoną Palangoje. Su kokiomis nuotaikomis grįžti į vasaros sostinę?

– Visuomet labai gera į Palangą atvažiuoti po pertraukos. Vis vien ji savotiškai stebuklinga, daug gamtos. Pagalvojau, kad man Palanga, o ne gimtinė Plungė, į kurią grįžtu vos kelioms dienoms per metus, tapo antraisiais namais.

Dabar yra 16 laipsnių šilumos ir vėjuota, tad miestas toks tuštokas, nedaug žmonių. Bet vis tiek labai smagu sugrįžti ketvirtus metus, tai jau – nemenka tradicija. Prasideda LRT OPUS transliacijos ir labai džiaugiuosi, kad miesto centre skambės tokia „opusiška“ muzika, mes juk esame žinomi kaip nišinės, alternatyvesnės ir įdomesnės muzikos skleidėjai. Ir, jei pirmais metais atrodė kiek keisčiau, buvo klausimų, kaip tą mūsų muziką priims, nes tuo metu J. Basanavičiaus gatvėje buvo daugiau, sakykime, tokių „popsiškesnių“ atlikėjų, dabar jau nieko nebestebina tiek mūsų terasos, tiek „I love Palanga“ skleidžiama kultūra. Miesto kultūra, išieškota kultūra dabar – kaip čia buvus, ir, panašu, labai reikalinga.

Kaip per tuos ketverius metus keitėsi LRT OPUS terasa?

– Šiek tiek keičiasi mūsų radijo lokacija. Pirmais metais buvau kitoje pusėje, Saulė buvo labai karšta, ir šviesdavo tiesiai į mane. Jaučiausi kaip terariume, buvo labai karšta. Tad tie pokyčiai yra ganėtinai smulkūs, o esmė išlieka: tai yra didelė pieva, paprastas interjeras iš palečių ir daug medžio ir ta radijo studija, kur žmonės gali matyti vedėjus, t. y., mane arba mano kolegę Skaistę, ir mes galime matyti visus susirenkančius.

Ar daug klausytojų susirenka?

– Susirenkančių būna daug. Viskas priklauso nuo oro. Šiandien oras prastesnis, vėjuota, ir žmonių visiškai nedaug.  O būtų šilta... Vis vien tai yra didžiulis traukos centras. Jis toks neįpareigojantis, žmonės ateina, klausosi mūsų laidos, mūsų muzikos. Kai vyksta koncertai ar būna rodomi filmai, mėgaujasi jais.

Kai oras prastas, apytuštėje erdvėje dirbti neliūdna?

– Ne, man atrodo, visi radijo laidų vedėjai yra prie to pripratę, mes juk visada esame daugiau mažiau vieni. Sėdime studijoje ir vieni patys kalbame. Bet manau, kad tiek aš, tiek daugelis radijo vedėjų įsivaizduoja savo klausytojus, įsivaizduoja, kaip per radijo imtuvus sklinda balsas, nuotaika, muzika...

Esi minėjęs, kad LRT OPUS terasoje pasirodys daug lietuviškų grupių... Ar jau yra žinoma, kokių grupių klausysimės?

– Žinau tik artimiausius planus, jie dar nėra sudėlioti visai vasarai. Žinau, kad šiais metais bus bendraujama su Jungtinių Amerikos Valstijų ambasada, tad turėsime ne tik kylančių lietuvių grupių, bet bus ir svečių iš Latvijos, JAV ir kitų šalių. Kadangi visi koncertai yra nemokami, tos grupės yra dar tik pradedančios savo kelią. Kita vertus, šeštadienį atidarymo šventėje grojo „Ministry of Echology“, kurie visiems jau yra labai gerai žinomi.

LRT OPUS terasa žada ir įdomių pokalbių. Kas svečiuosis radijo studijoje?

– Daugiausia grupės... Bet su svečiais yra taip: tiesiog žiūriu, kas tuo metu yra Palangoje. Kartais pašnekovas gali būti ir atsitiktinis žmogus. Kažkurią dieną pamačiau Giedrių Savicką einantį pro šalį ir tiesiog pasikviečiau maloniai pasikalbėti. Orientuojuosi į tuos, kas atvyksta į Palangą: Andrius Kaniava, Andrius Mamontovas, tie, kas aplink rengia koncertus, – „Vandenyje“, „Ramybėje“, „Kablyje“, kitose vietose, kas koncertuos festivalių metu... Atkreipsiu dėmesį ir į tuos, kurie darys pasirodymus Tiškevičių rūmuose, „Kurhauze“, kalbinsiu ir vietinius palangiškius, Palangos orkestro narius, Gintaro muziejaus darbuotojus, kad per kelias valandas būtų visiškai atspindėta pajūrio kultūra ir visa tai, ką čia gali rasti. Žinoma, neužmiršiu paskambinti ir Palangos gelbėjimo tarnybos vadovui Jonui Pirožnikui, meteorologams, kad jie papasakotų apie svarbiausius dalykus – kokio aukščio jūros bangos ir kokios šilumos bangos mus šią vasarą, tikėkimės, užlies.

Tad temos suksis apie įvairiausius dalykus?

– Taip, temos bus įvairios, lengvos. Iškart čia atvažiavęs pajunti, kad tempas sulėtėja. Ir net ne iškart gali į jį įsivažiuoti atvykęs, pavyzdžiui, iš Vilniaus. Reikia šiek tiek laiko, poros dienų, kad galėtum adaptuotis, su šniokščiančiu vėju, šnarančiom pušim ir jūros bangom gyventi ramesniu Palangos ritmu. Tą ritmą ir nuotaiką norisi perduoti žmonėms.

Kiek laiko veiks terasa?

– Manau, kad iki rudens. Esame labai priklausomi nuo oro. O ką, jeigu antra rugpjūčio pusė bus saulėta? Manau, tiek terasa, tiek mūsų radijas pratęs savo transliacijas. Kol kas savo transliacijas esame numatę iki rugpjūčio 19 d., nes atrodo, kad po to oras blogėja, bet ką gali žinoti?

Savo vasaras leidi Palangoje. Kuo gyveni ir ką darai, kai nesi eteryje?

– Daug važinėju dviračiu. Gyvenu link Nemirsetos, šiek tiek atokiau, ten yra labai gerų vietų pasivaikščioti. Vėliau prasideda žemuogės, mėlynės, netgi grybų atsiranda, tad juos visai mielai renku. Kai geras oras, būtinai pabūnu prie jūros su knygomis. O vakaroju čia, LRT OPUS terasoje, ar aplink, lankausi kultūriniuose renginiuose.

Kaip manai, verta lankyti lietuvišką pajūrį ir čia atostogauti?

– Manau, kad verta. Žmonės labai skundžiasi dėl kainų, bet Palanga yra visiškai išskirtinė tuo, kad, kaip pernai sakė Turizmo informacijos centro darbuotoja, Palangoje gali rasti nakvynę nuo 10 iki 700 eurų. Taip pat čia yra ir su maitinimo įstaigomis: juntama ir ta senoji Palanga, kur gali rasti valgyklą su gerokai pigesniu maistu, ir, aišku, visokių prabangių užeigų.

Žmonės piktinasi, peikia, lygina kainas su visokiom bulgarijom ir turkijom. Lyginkite, smagu yra išvykti kitur, pasižmonėti, bet Palanga yra įaugusi į kiekvieno lietuvio kraują, ir manau, kad kas antras bent kelioms dienoms per vasarą čia atvažiuoja pasižmonėti, pasižiūrėti, kaip ta Palanga pasikeitė, juolab kad ir nemokamų renginių pilna, ir tos kainos, jei žinai, kur ieškoti, tikrai nesikandžioja. Galų gale, paplūdimys arba pasivaikščiojimas pušynu visada nemokamas.

Kaip tau atrodo, kaip pati Palanga keičiasi? Visa kultūrinė aplinka, pats miestas...

– Manau, kad labai stiprų pokytį padarė kultūrinės pievelės „I love Palanga“ egzistavimas, nes iki tol Palangą stereotipiškai vertinome kaip tokią, kuri skleidžia J. Basanavičiaus gatvės kultūrą. Kitaip sakant, buvo tokios dvi linijos: arba J. Basanavičiaus g. kultūra su tokia popsine, vestuvine muzika, arba klasika su Palangos orkestru, tam tikrais vasaros festivaliais, ir nebuvo tokios LRT OPUS klausytojui skirtos vietos. „I Love Palanga“ tai pradėjo, įsijungė kitos vietos – „Kablys“, „Vaidilutė“, šiais metais atsidaranti „Rąžė“, ir dabar tokios vilnietiškos, „opusiškos“ kultūros yra žymiai daugiau.

Palanga pasikeitė ne tik šia prasme – ir praktiškai ji pagražėjo, Jūratės gatvė dabar yra tokia įspūdingesnė, su savo fontanais ji tarsi alternatyva Basanavičiaus gatvei. O kiti dalykai nesikeičia, ir ačiū Dievui. Gintaro muziejus, Birutės parkas – jie išlieka tokie patys estetiški ir gražūs su tais rožynais ir fontanais.

O Vilniaus per vasarą pasiilgsti?

– Ne pernelyg. Visko man čia pakanka, ir, galų gale, labai smagu iš tos pačios Palangos dviračiu pabėgti į Nidą. Važiuoji sau dviračių takais iš Palangos į Klaipėdą, persikeli, ir tada – jau Neringa... Nežinau, kažkaip labai gera tuos porą mėnesių pabūti čia.

O patys klausytojai Tave pakalbinti ateina dažnai?

– Ateina ir pakalbinti, ir nusifotografuoti. Kartais turime prizų, skelbiame konkursus, žmonės mielai juose dalyvauja. Ateina pasiklausti, koks kūrinys skamba... Smagu.