Tavo LRT

2013.05.19 16:47

K. Garuolienė: atsiranda daugiau galimybių įsigyti pigesnių vaistų

Antradienį įsigalioja naujas kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainynas, kuriame – didesnė galimybė rinktis pigesnius vaistus, tačiau kai kurių vaistų kainos didės. Pasak Valstybinės ligonių kasos atstovės Kristinos Garuolienės, jei šiems vaistams nebūtų padidinta kaina, jie paprasčiausiai būtų išimti iš rinkos.

Antradienį įsigalioja naujas kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainynas, kuriame – didesnė galimybė rinktis pigesnius vaistus, tačiau kai kurių vaistų kainos didės. Pasak Valstybinės ligonių kasos atstovės Kristinos Garuolienės, jei šiems vaistams nebūtų padidinta kaina, jie paprasčiausiai būtų išimti iš rinkos.

„Gamintojai už buvusią kainą jų nebenori gaminti. Tai reiškia, kad pacientai nebeturėtų galimybės jais gydytis. Todėl buvo priimtas mažiau skausmingas sprendimas nežymiai didinti keliolikos vaistų kainas“, – sako K. Garuolienė. Ji pabrėžia, kad didėja tik kompensuojamoji kaina. Pacientams esą dėl to neteks primokėti daugiau.

Su Valstybinės ligonių kasos Vaistų kompensavimo skyriaus vedėja K. Garuoliene kalbėjosi LRT radijo laidos „Ryto garsai“ vedėjai Gabija Narušytė ir Deividas Jursevičius.

Naujajame kainyne iš viso – 1876 vaistai.

Šiandien įsigalioja naujas kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainynas. Ar tai reiškia, kad juo vadovaujantis nuo šiandienos bus parduodami vaistai vaistinėse?

Taip, nuo šiandien įsigalioja naujas kompensuojamų vaistų kainynas, pagal kurį pacientams išduodami kompensuojamieji vaistai. Į šį kainyną įrašyti nauji pigesni vaistai, todėl nuo šiol pacientams atsiranda daugiau galimybių įsigyti pigesnių vaistų.

Dėl kokių priežasčių atsiranda galimybė rinktis pigesnius vaistus?

Lietuvoje, kaip ir kitose Europos Sąjungos šalyse, pigesnių vaistų atsiranda dėl to, kad vaistų rinkoje vyksta konkurencija. Vaistų su tokiomis pačiomis veikliosiomis medžiagomis siūlo vis daugiau gamintojų, todėl konkuruodami tarpusavyje kai kurie vaistų gamintojai sumažino deklaruotas kainas ar suteikė nuolaidas kai kuriems vaistams.

Kiek ir kokių vaistų bus galima įsigyti pigiau?

Kompensuojamųjų vaistų kainyną sudaro 1876 vaistai, iš kurių 103 visai nauji vaistai, pigesni generiniai, 288 vaistams sumažėjo gamintojo deklaruotos kainos, o 1025 vaistams sumažėjo bazinės kainos.

Tačiau kai kurių vaistų kainos ir didės. Kodėl brangs ir kokie vaistai brangs?

Įvertinus, kad Lietuvos vaistų rinka yra pakankamai maža rinka, lyginant su kitomis šalimis, o vaistai pacientams turi būti kuo labiau prieinami, taip pat tai, kad kartais gamintojai pradeda netiekti rinkai kai kurių registruotų vaistų, šiuos klausimus sprendžianti komisija leido 17 padidinti gamintojo deklaruotą kainą. Tai vaistai skirti tuberkuliozei, vaikų alerginiam rinitui gydyti, pneumonijai, epilepsijai. Šiems vaistams vidutiniškai bazinė kaina didėja apie 16 proc. Ir jei šiems vaistams nebūtų padidinta kaina, jie būtų buvę paprasčiausiai išimti iš rinkos. Nes gamintojai už buvusią kainą jų nebenori gaminti. Tai reiškia, kad pacientai nebeturėtų galimybės jais gydytis. Todėl buvo priimtas mažiau skausmingas sprendimas nežymiai didinti keliolikos vaistų kainas.

Minėjot, jog 16 proc. didės vidutiniškai. O kiek didės daugiausiai?

Daugiausiai kaina didėja apie 30 proc. Bet norėčiau pastebėti, kad didėja kompensuojamoji kaina. Pacientams dėl to neteks daugiau primokėti. Tai nereiškia, kad pacientai mokės daugiau.

Kaip pakito kompensuojamųjų vaistų sąrašas, lyginant su senesniu? Kiek naujų atsirado? Kokių vaistų atsisakyta ir kodėl?

Na, mes matome kelių metų tendencijas, kad kompensuojamųjų vaistų įrašoma vis daugiau. Lyginant su prieš dvejus metus galiojusiu kainynu, galima sakyti, kad vaistų padaugėjo maždaug 200, nes iki tol būdavo apie 1650 vaistų, taigi matomos vaistų sąrašo didėjimo tendencijos. Ir, matyt, gamintojams įrašymas į kainyną yra pakankamai patrauklus procesas.

Gyventojams labai rūpi, kur galima susirasti visą informaciją. Kur ji būtų prieinama?

Informaciją apie vaistus, vaistų kainas yra skelbiama Valstybinės ligonių kasos tinklapyje www.vlk.lt ir ten yra specialus skyrelis. Jei pacientai pageidauja, be abejo, gali susirasti.

Kas kiek laiko yra atnaujinamas kompensuojamųjų vaistų sąrašas ir kodėl jis atnaujinamas?

Kartą metuose yra atnaujinamos visos kompensuojamųjų vaistų kainos. Kainynas yra atnaujinamas tada, kai gamintojai pateikia prašymą įrašyti vaistą į kainyną ar pateikia prašymą mažinti vaistų kainas. Tai vyksta kartą per mėnesį, na, kartą per ketvirtį – privalomai atnaujinamas kainynas, bet kartais šitas atnaujinimo procesas vyksta dažniau. Bet, palyginus su kitomis Europos Sąjungos šalimis, atnaujinama pakankamai retai. Kai kuriose šalyse vaistų kainynas keičiasi kartą per dvi savaites.