Tavo LRT

2017.06.26 13:50

V. Adamkus: dažnai kalbame apie vakarietišką demokratiją, bet gyvename ne pagal ją

Speciali LRT RADIJO laida, LRT.lt2017.06.26 13:50

Mums dar trūksta vakarietiškos kultūros, demokratijos, apie kurią dažnai kalbame, nors gyvename kitaip, LRT RADIJUI sako prezidentas Valdas Adamkus. Anot jo, dėl to judėjimo „Santaros-Šviesos“ uždavinys jaunajai kartai turėtų būti perimti idealus ir vertybes, kuriomis remdamasis gyvena pasaulis. 

Per 60 metų „Santaros-Šviesos“ organizacijos esmė nepasikeitė, tvirtina V. Adamkus. Kaip teigia jis, pirmasis tikslas kuriant organizaciją buvo išlaikyti lietuvybę, kalbėti už Lietuvą: „Žinojome, kad tuo metu Lietuva tikrai negali išsakyti savo idealų. Svarbiausia buvo išlaikyti bendruomenę – lietuvį prie lietuvio. Man atrodo, kad nors per 60 metų gyvenimas bangavo, kartos keitėsi, mums tai pavyko.“

V. Adamkus teigia, nors besidžiaugiantis, bet su skausmu sakantis, kad „Santaros-Šviesos“ pradininkų likę nebedaug. „Tačiau jų garbei galiu pasakyti, kad jų ir mūsų visų idealai ir šiandien gyvena Lietuvoje. Pradėjome toli už Lietuvos ribų. Kai kam tai gal buvo keista – kad jaunimas sugalvojo naują organizaciją, kuri skiriasi nuo kitų tuo, jog nesilaiko iš anksto nustatytų dogmų, kad pasirinkta išlaikyti ir burti lietuvius, palaikyti lietuvybės kūrybinį elementą. Svetimoje aplinkoje buvo daug sunkiau tai vystyti, todėl tai pareikalavo tikrai ypatingo talento“, – tikina pašnekovas.

Kaip teigia V. Adamkus, talentingiems žmonėms pavyko suteikti jėgos Lietuvos kultūrai, palaikyti lietuvybės dvasią, lietuvių vardą pasaulyje. „Kaip bebūtų, Sovietų Sąjunga, Kremlius buvo nušlavęs Lietuvos vardą iš pasaulio žemėlapio ir ta vienintelė veikla, pozityvi lietuviška veikla, ir išlaikė mūsų vardą ir šiandieną mes gyvename laisvoje Lietuvoje“, – sako prezidentas.

V. Adamkus tvirtina besidžiaugiantis atgauta laisve ir tuo, kad Lietuvai atsivėrė pasaulis, bet tvirtina mūsų šalyje dar matantis silpnų vietų. „Galbūt iš mano pusės reikalavimai būtų dideli, tačiau aš galvoju, kad mes neišnaudojame savo viso potencialo. Kartais neįvertiname talentų, kurių turime daug. Jie savo pajėgumu jau įrodė pasauliui, kad yra talentingi. Galbūt, ko mums labiausiai trūksta, tai, sakyčiau, savigarbos, pagarbos žmogui“, – tvirtina prezidentas.

Jo nuomone, mums dar reikėtų išmokti gerbti kitų nuomonę ir išklausyti net tada, kai išsakomos mintys nesutampa su mūsų pačių pozicija.

„Jokiu būdu nereikia smerkti žmonių dėl jų nuomonės. Išdrįstu pasakyti, kad galbūt mums dar trūksta tos vakarietiškos kultūros, demokratijos, apie kurią dažnai kalbame, bet dar ne pagal ją gyvename. Štai „Santaros-Šviesos“ uždavinys prieš akis jaunajai kartai – įsijausti, perimti tuos idealus, kuriais pasaulis gyvena, ir priimti tas vertybes, įgyvendinti jas savo bendruomenėje“, – ragina V. Adamkus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt