Tavo LRT

2017.06.16 15:23

Klausiate – atsakome. Kodėl, pakitus nedarbingumo lygiui, nesikeičia išmoka?

Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, nedarbigumo išmoka didėja tik esant ryškiam nedarbingumo lygio pokyčiui, tačiau ateityje ši tvarka keisis. Taip sako Socialinio draudimo ir kaupimo pensijų skyriaus vedėja Rita Babenskaitė.

LRT RADIJO klausytoja Erika iš Kauno teiraujasi: „Mano sūnus serga išsėtine skleroze ir glaukoma, buvo nustatytas 45 proc. neįgalumas ir jis gavo 120 eurų per mėnesį. Dabar neįgalumas padidėjo iki 55 proc., tačiau gauna tiek pat. Kodėl taip yra?“

Socialinio draudimo ir kaupimo pensijų skyriaus vedėja aiškina, kad taip yra todėl, kad, pagal šiuo metu galiojančius įstatymus, 45–55 proc. nustatytas netektas darbingumas prilygintas buvusiai trečiajai grupei, todėl laikoma, kad pokyčio išmokų atžvilgiu nėra, nes klausytojos sūnus išliko tos pačios buvusios grupės intervale.

Tačiau, Socialinio draudimo ir kaupimo pensijų skyriaus vedėjos teigimu, situacija, nuo 2018 metų įsigaliojus naujai pensijų įstatymo redakcijai, keisis.

„Naujame įstatyme numatyta netekto darbingumo pensijų dydžio susiejimas su kas 5 proc. nustatomu darbingumo lygiu. Kitaip tariat, nuo naujų metų, kai žmonėms bus nustatomi darbingumo lygio procentai, atitinkamai pagal jų procentus, keisis ir pensijų dydžiai“, – tikina R. Babenskaitė.

Taigi, nedarbingumui padidėjus 5 proc., atitinkamai keisis ir pensijos dydis.