Tavo LRT

2017.06.15 00:32

Premjeras: nemanau, kad susiduriame su patriotiškumo stoka

LRT.lt 2017.06.15 00:32

Išsaugokime kiekvieno ištremto ir įkalinto Lietuvos gyventojo vardą ir likimą – kviečia LRT ir projektas „Misija Sibiras“. Minint 76-ąsias tremties pradžios Lietuvoje metines, birželio 14-ąją, Gedulo ir tremties dieną, iš LRT didžiosios studijos buvo transliuojamas paramos koncertas, kurio metu surinkti 34 685 eurai.

Tiesioginės transliacijos iš LRT didžiosios studijos metu prisidėti prie gyvosios istorijos įamžinimo kvietė visas būrys žinomų atlikėjų: Girmantė Vaitkutė, Loreta Sungailienė, Gabrielius Vagelis, Eugenijus Chrebtovas, Deividas Norvilas, grupė „The Backs“. 

Koncerto metu surinktos lėšos bus skirtos netrukus prasidėsiančiai šių metų ekspedicijai į Rusijos Irkutsko sritį, kur bus tvarkoma daugiau nei 10 skirtingų lietuvių kapinių bei susitinkama su lietuviais Nižneudinsko ir Tulūno rajonuose. Koncerto LRT didžiojoje studijoje metu surinkti 34 685 eurai.

S. Skvernelis: tai – žmonių likimai

Koncerte dalyvaujantis premjeras Saulius Skvernelis sako, kad tremtis visų pirma yra žmonių likimai. „Tai yra kiekvieno tėvas, mama, vaikai... Tragiški likimai, atimta Tėvynė“, – mintimis dalijasi S. Skvernelis.

Misija Sibiras/Facebook nuotr.

Jo žodžiais, net ir tie, kurie sugrįžo iš Sibiro, negalėjo gyventi tokio gyvenimo, kurio nusipelnė. „Valstybei tremtis gali būti kaip istorinė pamoka. Valstybė turi ginti savo laisvę ir savo žmones“, – teigia S. Skvernelis.

Premjeras tvirtina, kad projektas „Misija Sibiras“ yra simbolinis lietuvių tautos pareiškimas, kad tremties niekas nepamiršo. „Lietuva nepamiršo nieko. [...] Šis projektas yra atsakymas, kad turime daug puikaus jaunimo. Kurie, esant būtinybei, tvirtai stotų už Tėvynę“, – tikina S. Skvernelis.

LRT studijoje – staigmena. Čia papasakoti savo istorijos iš Sibiro pirmą kartą į Lietuvą atvyko tremtinio dukra – Viktorija Braškytė. Nors ji pati niekada nėra buvusi Lietuvoje ir nekalba lietuviškai, moteris pasakoja, kad šaliai rašo eilėraščius.

„Šiandien išgyvenu stebuklą. Tai buvo mano tėčio svajonė, kuri, deja, neišsipildė. Esu labai dėkinga projektui „Misija Sibiras“. Ir žmonėms, kurie aplankė mane Sibire“, – pasakoja V. Braškytė. Moteris priduria, kad pats nuostabiausias dalykas šiame projekte yra tai, kad jis jungia kartas.

Vienas iš „Misija Sibiras“ iniciatorių, Europos Sąjungos (ES) atstovybei Rusijoje vadovaujantis Vygaudas Ušackas tikina, kad projektas pralenkė visas prognozes.

„Kai pradėjome prieš 14 metų, turėjome viziją. Vizija pranoko realybę 150 proc. [...] „Misija Sibiras“ jau tapo ne tik „Misija Sibiru“, bet „Misija Lietuva“, – sako V. Ušackas.

Koncerto vedėjai ir visi susirinkę svečiai pabaigoje vieningai sugiedojo „Tautišką giesmę“.

Per visą tremties laikotarpį iš Lietuvos buvo ištremta daugiau nei 131 000 gyventojų, dar apie 156 000 lietuvių buvo įkalinta. „Tremtis nėra vien skaičiai ar datos. Gyvuliniais vagonais Sibiro kryptimi pajudėjo žmonės su skirtingais likimais, istorijomis ir mintimis, todėl šiemet svarbu parodyti, kad kiekvienas likimas yra svarbus“, – pasakoja projekto „Misija Sibiras“ vadovas Ignas Rusilas.

„Misija Sibiras“ gyvosios istorijos išsaugojimu rūpinasi ištisus metus, vykdami į ekspedicijas, kurių metu tvarkomos lietuvių kapinės bei susitinkama su Sibire tebegyvenančiais lietuviais. Po ekspedicijų komandos dalyvių istorijos keliauja po Lietuvos ir pasaulio bendruomenes pristatymų metu, todėl visuomenės parama projektui yra nepaprastai svarbi.

Prisidėti prie gyvosios istorijos išsaugojimo kiekvienas gali jau dabar numeriais 1891 (auka 2 EUR) ir 1892 (auka 3 EUR) arba aukojimo portale aukok.lt. Aukoti galima iki rugpjūčio 2 d.