Tavo LRT

2017.06.12 17:51

Gedulo ir vilties dieną – paramos koncertas „Misija Sibiras“ per LRT

Išsaugokime kiekvieno ištremto ir įkalinto Lietuvos gyventojo vardą ir likimą – kviečia LRT ir projektas „Misija Sibiras“. Minint 76-ąsias tremties pradžios Lietuvoje metines, birželio 14-ąją, Gedulo ir tremties dieną, prieš pat vidurdienį visoje Lietuvoje skelbiama tylos minutė, o vakare 21.30 val. bus transliuojamas paramos koncertas „Misija Sibiras 2017”.

Tiesioginės transliacijos iš LRT Didžiosios studijos metu prisidėti prie gyvosios istorijos įamžinimo kvies visas būrys žinomų atlikėjų: Girmantė Vaitkutė, Loreta Sungailienė, Gabrielius Vagelis, Eugenijus Chrebtovas, Deividas Norvilas, grupė „The Backs“. Koncerto metu surinktos lėšos bus skirtos netrukus prasidėsiančiai šių metų ekspedicijai į Rusijos Irkutsko sritį, kur bus tvarkoma daugiau nei 10 skirtingų lietuvių kapinių bei susitinkama su lietuviais Nižneudinsko ir Tulūno rajonuose.

Per visą tremties laikotarpį iš Lietuvos buvo ištremta daugiau nei 131 000 gyventojų, dar apie 156 000 lietuvių buvo įkalinta. „Tremtis nėra vien skaičiai ar datos. Gyvuliniais vagonais Sibiro kryptimi pajudėjo žmonės su skirtingais likimais, istorijomis ir mintimis, todėl šiemet svarbu parodyti, kad kiekvienas likimas yra svarbus“, – pasakoja projekto „Misija Sibiras“ vadovas Ignas Rusilas.

„Misija Sibiras“ gyvosios istorijos išsaugojimu rūpinasi ištisus metus, vykdami į ekspedicijas, kurių metu tvarkomos lietuvių kapinės bei susitinkama su Sibire tebegyvenančiais lietuviais. Po ekspedicijų komandos dalyvių istorijos keliauja po Lietuvos ir pasaulio bendruomenes pristatymų metu, todėl visuomenės parama projektui yra nepaprastai svarbi.

Prisidėti prie gyvosios istorijos išsaugojimo kiekvienas gali jau dabar numeriais 1891 (auka 2 EUR) ir 1892 (auka 3 EUR) arba aukojimo portale aukok.lt.

Visuotinė tylos minutė

Tam, kad birželio 14-ąją visa Lietuva susivienytų vardan likimų bei istorijų išsaugojimo, lygiai 11 val. 59 min. skelbiama Visuotinė tylos minutė. Tai laikas, kuomet visi raginami minutei stabtelėti ir prisiminti ištremtų bei kalintų žmonių likimus. Kartu tai ir proga didžiuotis tuo, kad šiandien gyvename laisvoje šalyje.

Visuotinės tylos minutės metu visi kviečiami trumpam išjungti muziką, nustoti naršyti internete, atsiplėšti nuo darbų ir kartu su savo šeima, draugais, kolegomis pagerbti tremtinių atminimą.

Šiemet jau antrą kartą „Misija Sibiras“ organizuoja atminties akciją #IŠTARK #IŠGIRSK #IŠSAUGOK. „Istoriją ir likimus išsaugoti pavyks tik ištarus buvusių tremtinių vardus ir pavardes garsiai. Todėl net tris Lietuvos miestus – Vilnių, Kauną ir Klaipėdą – šiemet sujungs antrus metus organizuojama atminties akcija #IŠTARK #IŠGIRSK #IŠSAUGOK“, – pasakoja I. Rusilas.

Šiemet akcijos organizatorių tikslas yra perskaityti 60 000 vardų ir likimų, todėl skaitymai vyks per naktį, o skaitymuose kviečiami dalyvauti visi norintys – valstybinių institucijų, įmonių, bendruomenių nariai.

Pernai atminties akcijoje buvo perskaityta 22 000 vardų ir likimų, tad šiemet tikimasi pasiekti 82 000 išsaugotų likimų skaičių. Norint Lietuvą suvienyti dar labiau, skaitymai visuose miestuose prasidės lygiai 13 val. Registruotis skaityti organizatoriai kviečia adresu www.misijasibiras.lt.

Skaitymai vyks:

Vilniuje, Aukų gatvės skersgatvyje šalia Genocido aukų muziejaus (Aukų g. 2A, Vilnius)

Kaune, Vytauto Didžiojo karo muziejaus kiemelyje prie Amžinosios ugnies (K. Donelaičio g. 64, Kaunas)

Klaipėdoje, prie paminklo vieningai Lietuvai „Arka“ (Tiltų g. 2, Klaipėda).

„Mes tikimės, kad birželio 14-oji taps diena, kai visi susivienijame gyvosios istorijos išsaugojimui. Vadovėlyje matydami sunkiai suvokiamus skaičius, susijusius su tremtimi ar kalinimais, retai kada susimąstome, ką tie skaičiai reiškia iš tikrųjų. Pavyzdžiui, 20 000 vardų, kuriuos planuojame perskaityti Vilniuje, yra kone pusė Antakalnio rajono gyventojų. Būtent todėl šią dieną mes norime skirti laiko pagalvojimui, ką kiekvienas vadovėlinis skaičius reiškia iš tikrųjų. Mes norime, kad žmonės imtų galvoti ne skaičiais, o likimais ir istorijomis“, – apie birželio 14-ąją kalbėjo projekto „Misija Sibiras“ vadovas Ignas Rusilas.