Tavo LRT

2017.06.13 20:30

Pasaulio įdomybės: reikalaujama ramybėje palikti N. Teslą

Serbijoje grupė aktyvistų prisiekė užkirsti kelią išradėjo Nikola Teslos palaikų perkėlimui. N. Teslos pelenai dabar laikomi rutulio formos urnoje Belgrado muziejuje, pavadintame Nikola Teslos vardu. Aktyvistų grupė, pasivadinusi „Palikit Teslą ramybėje“, priešinasi planams urną perkelti į Šventojo Savos cerkvę.

Serbijos ortodoksų bažnyčios atstovai praeitą savaitę teigė, kad tokios didžios asmenybės, kaip N. Tesla, palaikai neturėtų būti laikomi kartu su eksponatais. Aktyvistų grupė teigia, kad toks buvo N. Teslos ir jo artimųjų noras palikti jo pelenus muziejuje, tad jo norą reikia gerbti.

Taip pat jie įtaria, kad ortodoksų bažnyčia taip tikisi prisivilioti turistų. Serbų kilmės N. Tesla gimė Kroatijoje. Mirė Niujorke 1943-aisiais.

***

Madride visuomeniniame transporte uždrausta, kaip transporto vadovai vadina, vyrams būdingą sėdėseną išsiskėtus. Visuomeninio transporto vadovai teigia, kad taip užimama daug daugiau vietos nei reikia, todėl dažnai šalia išsiskėtusio žmogaus jau nebėra vietos prisėsti kitam keleiviui.

Greitai visuose Madrido metro, autobusuose, traukiniuose atsiras naujas draudimo ženklas – žmogaus figūra, sėdinti plačiai išskėstomis kojomis ir perbraukta įstriža raudona linija. 2014 m. Niujorke po metro buvo iškabinėti plakatai skelbiantys „Biče, baik skėstis“ („Dude, Stop the spread please“).

***

Italijoje Florencijos valdžia ėmėsi priemonių, kad atbaidytų turistus valgyti ant miesto bažnyčių ir katedrų laiptų. Florencijos meras Dario Nardella paskelbė, kad ant laiptų bus pilamas vanduo. Meras tiki, kad ant šlapių laiptų turistai nebenorės prisėsti užkandžiauti.

Miesto vadovas pabrėžia, kad Florencijoje daugybė lauko restoranų ir kavinių, kur žmonės gali pavalgyti, o bažnyčių teritorija – religinė vieta, kur to daryti nedera. Meras teigia, kad vandens metodas bus išbandomas prie dviejų katedrų ir, jei pasiteisins, bus pritaikytas ir kitur.

Dalis vietinių kritikuoja miesto valdžios sprendimą ir baiminasi, kad tokia priemonė gali visai išvyti turistus iš Florencijos. Kiti pastebi, kad esant apie 30 laipsnių karščiui, drėgni laiptai kaip tik gali tapti vieta atsigaivinti.

***

Viena skurdžiausių Lotynų Amerikos valstybių Salvadoras skelbia stabdanti bet kokių metalų kasybą. Šalies parlamentas stipria dauguma priėmė naują įstatymą, kuriuo siekiama apsaugoti aplinką.

Kai kurios pasaulio šalys jau yra uždraudusios atviro tipo kasybas, tačiau Salvadore uždraustos bet kokio tipo metalo kasybos. Nevyriausybinės organizacijos „Oxfam“ šalyje atstovai teigia, kad tokios metalo gavyba tik didina socialinę atskirtį, konfliktus ir teršia vandenį, kuris dėl metalo gavybos Salvadore jau daug kur užterštas. Druskos, smėlio kasybos į įstatymą neįtrauktos.