Tavo LRT

2017.06.09 07:22

Prezidentė: Lietuva – tarp ES šalių viena aktyviausių medicininės pagalbos teikėjų Ukrainai

Lietuva turi labai intensyvų ir karinį, ir medicininį, ir humanitarinės pagalbos projektą Ukrainai, prieš Lietuvos dienas Charkove LRT RADIJUI sako prezidentė Dalia Grybauskaitė. Be to, pabrėžia ji, Lietuva tarp ES šalių – viena aktyviausių medicininės pagalbos teikėjų Ukrainai, o mūsų, palyginti mažos, šalies pagalba ukrainiečiams ypač svarbi.

– Skelbiama, kad vienas iš jūsų vizito tikslų – paminėti nuo birželio 11 d. įsigaliosiantį bevizį režimą, kuris leis Ukrainos žmonėms laisvai keliauti Europos Sąjungoje. Kas konkrečiai bus aptariama šiuo klausimu?

– Džiaugsimės kartu su ukrainiečiais, nes sekmadienį visi šios šalies piliečiai jau galės vykti į ES be vizų. Tai ir puiki proga pasidžiaugti, palaikyti ukrainiečius, ir paskatinti toliau nenuleisti rankų, eiti pirmyn. Tikslas yra Europa, integracija, nauja gyvenimo kokybė ir nauja šalis.

Visą laiką rėmėme ir buvome šalia Ukrainos, su kiekvienu Ukrainos žmogumi, palaikydami jų siekį tapti europietiška valstybe. Važiuoju tai daryti ir dabar – palaikyti žmonių. Bet susitiksiu su Ukrainos prezidentu Petro Porošenka. Turime ką aptarti – tai ir dvišaliai santykiai, ir mūsų pagalba Ukrainai tiek karinėje, tiek ekonominėje srityje.

Nepamirškime, kad įsigalioja ir laisvosios prekybos sutartis su Europa, taigi ekonominiai santykiai greitėja ir gilėja. Tai mums visiems tikrai labai naudinga. Be to, važiuoju ne tik sveikinti, bet ir toliau pristatyti Lietuvą, nes dalyvausiu Lietuvos dienų atidaryme.

– Susitikimas šį kartą įvyks ne Kijeve, ne sostinėje, o Charkove. Kodėl?

– Tai įdomus miestas, Lietuva yra dariusi tokias dienas keliuose miestuose, vieta kasmet keičiama. Charkovas yra simbolinė vieta, vos 40 km nuo Rusijos sienos. Tai miestas, kuris žino, kas yra laisvė ir kaip ją ginti. Būtent 2014 m. prorusiški separatistai buvo užėmę vietos administraciją, siekė visiškai užimti regioną ir destabilizuoti padėtį.

Charkovo žmonės vieningai apgynė savo miestą – kovojo už jį, išėjo į gatves. Ėjo ne tik nacionalinė gvardija, bet piliečiai ir net futbolo sirgaliai. Charkovas tapo lyg kovos simboliu arba Ukrainos pasienio bastionas. Tai Ukrainos žmonių stiprybės miestas. Šiame mieste bus labai malonu pasidžiaugti Lietuvos dienomis.

– Kaip ir buvo skelbta, susitiksite su Ukrainos kariais, kurie buvo gydomi Lietuvoje. Kas yra žinoma apie jų sveikatą? Kiek sėkmingas buvo gydymas mūsų šalyje?

– Didžiąja dalimi pas mus vyksta reabilitacija. Intensyvusis gydymas suteikiamas iš karto, bet, žinoma, turime ir rimtesnių operacijų – ir akių, ir galūnių pažeidimų operacijų. Kasmet apie 50 sužeistųjų kariškių gydosi Lietuvoje. Per trejus metus jų iš viso – 150.

Mes esame vieni aktyviausių priėmėjų arba medicininės pagalbos teikėjų ES. Tai tikrai didelis mūsų indėlis. Taip pat paminėčiau, kad daug investuojame padėdami reformuoti ir parengti Ukrainos ginkluotąsias pajėgas.

Ką tik pateikiau dekretą į Seimą. Prašiau galimybės patvirtinti tarptautinę misiją mūsų kariams – iki 60 karių, kurie galėtų būti instruktoriais ir padėti toliau reformuoti Ukrainos ginkluotąsias pajėgas. Be viso to, ir dalyvaujame pratybose, ir bendroje Ukrainos, Lietuvos, Lenkijos brigadoje.

Taigi turime labai intensyvų ir karinį, ir medicininį, ir humanitarinės pagalbos projektą. Tikrai esame matomi. Džiaugiuosi, nes manau, kad mūsų mažos šalies pagalba turi didelę simbolinę reikšmę Ukrainos žmonėms. Jie žino, kad mes juos suprantame ir esame su jais sunkią valandą.

– Penktadienį vakare prasideda Lietuvos dienos Charkove. Jūs pradėsite šį renginį. Kas jame numatyta?

– Turime didelį bendradarbiavimo potencialą. Tokios dienos vyko ir Jaltoje iki Krymo okupacijos, Odesoje. Dabar – šiame mieste, gražiame parke. Turime gražią tradiciją būti matomi ne tik centre, Ukrainos vakaruose, bet ir rytinėje dalyje.

Žinoma, turime didelių galimybių ir turizmo, verslo, kultūros, studentų mainų srityse. Dalyvauja kelios mūsų įmonės, bus ir muzikos, ir maisto. Tai džiaugsminga diena, nes bus penktadienis, o jau sekmadienį lauksime ukrainiečių Lietuvoje su bevizio režimo įvažiavimu į Europos ir Šengeno teritoriją. Taigi yra ką švęsti, kuo pasidžiaugti ir pabūti su draugais.