Tavo LRT

2017.06.22 06:49

„JJA Awards“ – ne tik muzikantams, bet ir pasaulio džiazo specialistams

Jau 21-ą kartą vykę Džiazo žurnalistų asociacijos apdovanojimai išsiskiria savo verte ir prestižu, juos ypač vertina džiazo bendruomenė, nes rezultatus lemia žymiausi viso pasaulio džiazo specialistai – kritikai, publicistai, žurnalistai. Tad kukli „JJA Awards“ statulėlė su išgraviruotu laureato vardu iš tiesų reiškia visuotinį profesionalų pripažinimą. Iš viso „JJA Awards“ apdovanojimuose – 41 kategorija, o 9 prizai skiriami žurnalistams, publicistams, radijo laidų vedėjams, leidiniams, interneto portalams, fotografams ir albumo viršelių dailininkams.

Tradiciniuose „JJA Awards“ apdovanojimuose, kurių iškilminga ceremonija įvyko birželio 6 d. Niujorke, trimitininko Bryano Lyncho albumą „Madera Latino: A Latin Jazz Perspective On the Music of Woody Shaw“ džiazo žurnalistų asociacija paskelbė Metų albumu. O jo autorių, amerikiečių trimitininką B. Lynchą titulavo Metų trimitininku.

Iš viso „JJA Awards“ apdovanojimuose – 41 kategorija, 9 prizai skiriami ne džiazo kūrėjams ar atlikėjams, o žurnalistams, publicistams, radijo laidų vedėjams, leidiniams, interneto portalams, fotografams ir albumo viršelių dailininkams.

Beje, žurnalistai čia įvertinami ir apdovanojimu, paprastai teikiamu tik muzikantams, – tai apdovanojimas už viso gyvenimo nuopelnus. Šiemet šiuo garbingu prizu apdovanotas džiazo istorikas ir kritikas, knygų apie džiazą autorius Tedas Gioia. Metų džiazo periodiniu leidiniu antrus metus paeiliui paskelbtas žurnalas „Down Beat“, Metų internetinio dienoraščio prizą pelnė Ethano Iversono „Do the Math“. Trys vardinės premijos įteiktos Ashley Kahnui, Markui Ruffinui, Frankui Stewartui.

Tačiau net 32 apdovanojimų kategorijos ir pagrindinis dėmesys, žinoma, skiriamas muzikantams.

Netikėtu rakursu perskaityta Woody Show muzika, sulaukusi įvertinimo kasmetiniuose Džiazo žurnalistų asociacijos apdovanojimuose, šiemet varžėsi ir dėl geriausio latin džiazo albumo „Grammy“, bet nusileido Chucho Valdeso darbui. Džiazo žurnalistų asociacijos įvertinimas tapo pirmu tokiu svariu 60-mečio B. Lyncho įvertinimu po 2007 m. drauge su Eddie Palmieri pelnyto „Grammy“ už albumą „Simpatico“, tąsyk tituluotą geriausiu latin džiazo albumu.

Savo favoritus Džiazo žurnalistų asociacija tradiciškai pagerbia birželį, šiųmetinė „JJA Awards“ laureatų pagerbimo ceremonija įvyko vakar Niujorke. Tiesa, joje, kaip ir kasmet, dalyvavo tik dalis laureatų – daugybė muzikantų tokiu metu gastroliuoja ir koncertuoja, tad „JJA Awards“ organizatoriai yra priėmę sprendimą, nugalėtojus apdovanoti individualiai, artimiausių jų koncertų metu.

Pirmoji šių apdovanojimų kategorija – savotiška duoklė istorijai – tai apdovanojimas Už viso gyvenimo nuopelnus. Jį šiemet džiazo žurnalistai skyrė 78 metų pianistui McCoy Tyneriui. Į džiazo istoriją jis pirmiausia įėjo kaip legendinio Johno Coltrane`o kvarteto narys. Tačiau pastaruosius dešimtmečius, per kuriuos jis įsitvirtino kaip vienas įtakingiausių džiazo pianistų ir kompozitorių, M. Tyneris kuria su įvairių formatų ansambliais, plėtodamas unikalų spalvingą stilių ir netipiškos džiazui harmonijos žodyną.

Savitas ir stiprus M. Tynerio braižas inspiravo ištisą naujų džiazo muzikantų kartą, be to, jis neabejotinai turėjo įtakos ir šiemet Metų atradimo premija įvertintam Joey Alexanderiui.

Technišku ir brandžiu muzikavimu stebinantis J. Alexanderis – džiazo vunderkindas. Šį mėnesį jam sukaks vos 14 metų. Tačiau jo diskografijoje jau pora puikiai vertinamų albumų ir trys „Grammy“ nominacijos. Gimęs džiazo šviesuliais pernelyg negarsėjančioje Balio saloje, J. Alexanderis dosniai apdovanotas talentu. Pirmą sykį susidūręs su fortepijonu būdamas šešerių, netrukus jis jau iš klausos grojo Thelonijaus Monko pjeses ir kitus džiazo standartus iš turtingos jo tėvo džiazo įrašų kolekcijos.

J. Alexanderis progresavo taip sparčiai, kad vos dvejų metų buvo pakviestas skambinti solo, arba popmuzikos terminais kalbant, „apšildyti“ publiką prieš džiazo ikonos Herbie Hancocko koncertą. Jį išgirdęs, H. Hancockas pasakė, kad tiki juo. Būtent tą dieną J. Alexanderis nusprendė savo gyvenimą paskirti džiazui. Sulaukęs dešimties, jis jau dalyvavo džiazo festivaliuose Džakartoje ir Kopenhagoje bei laimėjo Odesos džiazo konkursą. 2014 m. vienuolikmetis J. Alexanderis pasirašė kontraktą su prestižine Niujorko leidykla „Motema Music“, kuri išleido ir jo debiutinį albumą „My Favorit Things“ ir pastarąjį albumą „Countdown“.

Geriausiu jaunu muzikantu tituluoto jaunuolio neabejotinai laukia tokia pat sėkminga karjera, kaip ir ankstesnių metų šio prizo laimėtojų, tokių kaip Esperanza Spalding ar Anat Cohen.

Tai, kad „JJA Awards“ nesivaiko madų ir vertina plačią šiandieninio džiazo stilistinę skalę, patvirtina šiųmetinis Metų džiazo muzikanto apdovanojimo laureatas. Tai 75 metų trimitininkas ir kompozitorius Wadada Leo Smithas, savo kūryboje tęsiantis geriausias avangardinio džiazo tradicijas. 7-ajame dešimtmetyje muzikavęs su istoriniu AACM sambūriu, bendradarbiavęs su iškiliausiais avangardinio ir laisvojo džiazo meistrais, jis išplėtojo savitą stilių, kuriame garsais gali būti išreiškiama bet kas, kas tik patenka į jo akiratį ir minčių lauką: ar tai būtų „9 akmenys ant kalno“, ar „Imbieras, alyvos ir muskatas“, ar demokratija. Savomis jis paverčia net ir neoriginalias kompozicijas.

W. L. Smithas tapo dvigubu šių metų „JJA Awards“ laureatu. Jo duetas su pianistu Vijay Iyeriu tituluotas geriausiu mažu džiazo ansambliu (džiazo žurnalistai ansamblio dydį apibrėžia gana tiksliai – duetas arba trio). Jei grupėje groja keturi muzikantai, toks kolektyvas nominuojamas jau vidutinio dydžio ansamblio kategorijoje.

Čia šiemet laurus nuskynė Charlesas Lloydas ir „The Marvels“. Būtet su šia grupe 79 metų džiazo veteranas kupinas kūrybinės energijos sugrįžo į džiazo sceną. Jis taip pat tituluotas ir Metų tenorsaksofonininku.

Ką tik paskelbtuose „JJA Awards“ apdovanojimuose daugybė džiazo meistrų išsaugojo savo ankstesnius vardus: Metų aranžuotoja pakartotinai išrinkta Maria Schneider, Metų trombonininku – Wycliffe`as Gordonas,  geriausia soprano saksofonininke vėl tapo Jane Ira Bloom, geriausia klarnetininke – Anat Cohen, o geriausia fleitininke – Nicole Mitchel. Metų dainininko titulą išsaugojo Gregory Porteris, o Metų dainininke pirmą sykį tituluota 61 metų Rene Marie.

Profesinę dainininkės karjerą ši amerikietė pradėjo labai vėlai – būdama 42 metų. Ir į ją pastūmėjo vyro ultimatumas po 23 santuokos metų – šeima arba dainavimas. R. Marie pasirinko muziką ir, nuosekliai siekdama profesinių aukštumų, išleido jau 13 albumų. Pastarasis „Sound of Red“ šiemet buvo nominuotas geriausio vokalinio džiazo albumo „Grammy“ apdovanojimui. Visas jo dainas sukūrė pati dainininkė.

Geriausio atlikėjo elektroniniais instrumentais prizas atiteko „Grammy“ laureatui, nenustygstančiam eksperimentatoriui, pianistui, klavišininkui bei prodiuseriui Robertui Glasperiui. Šis 39 metų muzikas ypač pagarsėjo su savo intriguojančiu kolektyvu „Robert Glasper Experiment“. Su šia grupe įgrotas ir jo naujausias albumas, skirtas Mileso Daviso 90-mečiui, kuriame, pasitelkus kviestinius svečius, naujai permąstoma M. Daviso muziką.

Visus laureatus nesunkiai galima rasti internete. O pabaigoje – kompozicija iš Metų istorinio įrašo apdovanojimą pelniusio Billo Evanso albumo „Some Other Time“. Tai beveik pusę amžiaus studijos seife Vokietijoje pragulėję B. Evanso trio įrašai, kurie nebuvo išleisti dėl juridinių kolizijų. Įrašus sutvarkiusi bei dvigubą albumą išleidusi „Resonance Records“ ką tik paskelbtuose apdovanojimuose pelnė geriausios leidyklos prizą.