Tavo LRT

2017.06.08 12:37

Klausiate – atsakome. Ar nuo alkoholio priaugama svorio?

LRT.lt2017.06.08 12:37

Alkoholyje yra daugiau kalorijų negu angliavandeniuose, tačiau įtakos svorio didėjimui turi ne tik alkoholio kalorijos, bet ir kiti svarbūs veiksniai. Taip portalui LRT.lt sako gydytoja dietologė Daiva Pipiraitė-Lazarevičienė.

LRT.lt portalo skaitytojas domisi alkoholio kilokalorijomis bei jų įtaka medžiagų apykaitai.

„Ar tiesa, kad alkoholis turi daug kalorijų? Jei taip, kodėl jos nenurodomos ant pakuotės? Kaip žmogus turėtų jas susiskaičiuoti? Kuris alkoholis kaloringiausias ir nuo ko tai priklauso? Ar šios kalorijos, kaip ir gaunamos iš saldumynų, iš karto „kraunamos“ į riebalų ląsteles?“ – teiraujasi skaitytojas.

Gydytoja dietologė D. Pipiraitė-Lazarevičienė sako, jog alkoholis iš tiesų turi nemažai kalorijų.

„1 g gryno etanolio turi 7 kcal. Palyginimui – 1 g riebalų turi 9 kcal, 1 g angliavandenių turi 4 kcal“, – nurodo specialistė.

Tačiau, nepaisant kilokalorijų kiekio, jų nurodyti ant pakuotės ženklinimo taisyklėse nėra reikalaujama, todėl jas susiskaičiuoti tenka patiems.

„Paprasčiau suskaičiuoti nesaldžių alkoholių kalorijas. Tam reikia sužinoti, kiek gramų gryno spirito yra to gėrimo tam tikrame kiekyje“, – aiškina gydytoja dietologė.

Tačiau, jeigu gėrimas yra saldus, informacijos reikėtų ieškoti internete, kur įvairūs lietuviški bei užsienio portalai pateikia tokią informaciją.

„Žinoma, duomenys tam tikrais atvejais gali būti netikslūs. Kuo stipresnis ir kuo saldesnis alkoholis, tuo jis kaloringesnis“, – dėmesį atkreipia D. Pipiraitė-Lazarevičienė.

Priešingai, nei gaunamos iš angliavandenių, alkoholio kilokalorijos nėra kaupiamos riebaluose.  

„Alkoholio įtaka metabolizmui yra sudėtingesnė ir priklauso ne tik nuo kilokalorijų kiekio. Yra nustatyta, kad, vartojant vidutinius kiekius, alkoholis slopina riebalų oksidaciją (deginimą) ir tokiu būdu yra skatinamas teigiamas riebalų balansas, kitaip tariant – riebalų kaupimasis. Riebalai tuomet labiau kaupiasi pilvo srityje“, – tikina gydytoja dietologė.

Tačiau, kaip pastebi pašnekovė, kai alkoholio vartojama gausiai, kasdien, „įsijungia“ kitas alkoholio metabolizmo kelias ir alkoholio įtaka metabolizmui bei svoriui visiškai pasikeičia.

„Tokiu atveju pačiam alkoholio skaldymui suvartojama daug energijos ir svorio didėjimas, gausiai vartojant alkoholį, yra nebūdingas. Tačiau tai, anaiptol, nėra naudinga, nes susidarantys alkoholio metabolitai žaloja vidaus organus bei kitaip kenkia sveikatai. Be to, alkoholio įtaka svoriui priklauso nuo kartu vartojamo maisto bei individualių genetinių savybių“, – aiškina D. Pipiraitė-Lazarevičienė. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.