Tavo LRT

2017.05.26 19:02

A. Daugininkaitienė: žiniose stengiamės surasti „oranžinį deimantą“

Monika Visockytė, LRT.lt 2017.05.26 19:02

Geros žinios turi būti aiškios ir nekeliančios dviprasmybių, o jų pabaigoje klausytojų laukia „oranžinis deimantas“. Taip sako LRT RADIJO žurnalistė Angelė Daugininkaitienė. 25 metus LRT dirbanti, iš jų 15 metų žinias rengianti ir skaitanti, žurnalistė papasakojo apie gyvenimo būdu tapusį darbą ir nuo jo neatsiejamą adrenalino jausmą.

– Ketvirtadienį jums buvo įteiktas Vinco Kudirkos publicistinis blaivybės apdovanojimas, kuris žurnalistams skiriamas už aukštą darbo kultūrą ir kokybę, taip pat už tai, kad palaiko blaivaus gyvenimo būdo filosofiją. Kokiomis taisyklėmis vadovaujatės dirbdama?

LRT RADIJO naujienų kambaryje stovi skaidri figūra, apie kurią mūsų vadovas Audrius Braukyla sako: „Štai tokia turi būti naujiena – skaidri, trumpa ir visiems aiški.“ Tai ir yra svarbiausia, kalbant apie žinių vedėjo darbą. Gal ir ne visada išeina laikytis tokių standartų, įsivelia klaidų, bet tai yra siekiamybė.

– Kuo įdomus jūsų darbas?

Dirbdama niekada nežinau, kas netrukus gali atsitikti – adrenalino gauname užtektinai. Bėgant į žinias, gali įvykti išpuolis ar kitas ekstremalus įvykis, tuomet naujieną tenka suredaguoti paskutinę minutę. Kartais studijoje tenka ir susitvardyti ar žinią pranešti nenukrypstant nuo fakto. Tai ir įdomiausia – nėra ramaus gyvenimo. Taip pat labai smagu dirbti šalia jaunų kolegų, turinčių savo požiūrį ir matymo kampą, pasimokyti iš jų.

– Kurios iš naujienų sunkiausiai pasiduoda įveikiamos, pareikalauja daugiausiai jūsų dėmesio ir darbo?

Tai konfliktai, kylantys tarp politikų ar kitų pareigūnų, apie kuriuos žmonėms svarbu žinoti. Taip pat tai kai kurios socialinės temos. Abiem atvejais reikia labai gerai patikrinti ir įsitikinti, kad galimybę pasisakyti turi abi pusės.

Dar kartą įsitikinti, kaip svarbu tikrinti faktus, galėjome prieš keletą metų, kai, rengiant žinias, įvyko kuriozinė situacija. Vienas naujienų portalas buvo pradėjęs tradiciją penktadieniais pakviesti redakcijai vadovauti meno srities ar kitą įžymų žmogų, kuris sumanytų nuotykį ir apie jį paskelbtų skaitytojams. Taip pasklido žinia: „Dingo signataras Rimvydas Valatka“. Visi naujienų portalai paskelbė, kad dingo žmogus, o mus vidinė nuojauta sulaikė, norėjosi gauti patvirtinimą, tačiau spaudimas buvo didelis. Pirmiausia skambinome į policiją, vėliau į Bendrąjį pagalbos centrą, bet niekas šios žinios nepatvirtino. Galiausiai paaiškėjo, kad vieninteliai jos nepaskelbėme ir „neapsišovėme“.

Kad ir kaip kartais norėtųsi naujieną skelbti, geriau kelias minutes praleisti ir ją patikrinti. Faktams nepasitvirtinus žiniose sakyti: „Atleiskite, įvyko klaida“, ypač jeigu tai susiję su žmogaus gyvybe, manau, yra neatsakinga.

Vytenio Radžiūno (LRT) nuotr.

– Šiemet bus 15 metų, kai rengiate ir skaitote žinias. Kaip per šį laiką jos keitėsi?

Žinios tampa vis dinamiškesnės ir įvairesnės. Stengiamės jose sukurti kuo daugiau originalios autorinės informacijos, naudoti tokių šaltinių kaip CNN ar BBC medžiagą, o pabaigai surasti „oranžinį deimantą“ – kokią nors įdomybę.

– Kiekviena žiniasklaidos medija – išskirtinė ir savaip įdomi. Kaip apibūdintumėte radijo magiją?

Vienu metu policija buvo aprūpinama naujais automobiliais ir į jų pristatymą nuėjusi mūsų kolegė atsinešė policijos automobilio sirenų garsą, kuris įspėja – reikia trauktis iš kelio. Žiniose naujiena prasidėjo šiuo garsu. Ją skaičiusiam kolegai po žinių skambino kita kolegė sakydama: „Aš vos nesustabdžiau mašinos gatvėje – viskas buvo taip tikroviška!“

Radijas – tai garsas ir, manau, vis labiau stengiamasi jį panaudoti. Štai įvyko „Eurovizija“ ir naujieną galima pradėti konkurso laimėtojo melodija. Kitą naujieną galima pradėti nuo paukščių garsų ir tokiame fone skaityti tekstą.

– Jūsų patirtimi, kas žinių žanrą labiausiai skiria nuo radijo laidų?

Tikslūs, aiškūs ir dviprasmybių nekeliantys žinių faktai turi būti pranešti per 5 minutes. Žinios susideda iš 5, 6 naujienų ir orų pranešimų. Vadinasi, vienai žiniai yra skirta 50 sekundžių ir per jas vedėjas turi pasakyti viską, kas svarbiausia.

– Kokios akimirkos jūsų darbe yra geriausios?

Malonu, kai komanda dirba išvien. Labai smagu, kai korespondentas parbėga iš įvykio, viskas vyksta sutelktai, spėjame paskelbti naujieną žiniose. Štai prieš kelias dienas Mančesterio mieste įvyko teroristinis išpuolis. Su naujienomis dirbome ne tik čia, Lietuvoje, bet apie tai, kas įvyko, kalbinome ir kolegę, gyvenančią Londone. Komandinis darbas turėtų būti ir kasdienybė, ir siekiamybė – be komandos nieko nepavyktų padaryti.

– Koks komplimentas, kalbant apie darbą, jums yra maloniausias?

Kai žmogus pasako: „Šiose žiniose sužinojau viską, ką norėjau“. Smagu, kai 5 minučių žinios tampa įvairios, kai į jas pavyksta sudėti ir Lietuvos, ir užsienio įvykius.