Tavo LRT

2017.05.23 14:46

Pastaraisiais metais žmonės televizijos žiūri vis daugiau

2016 metais vienas Lietuvos gyventojas vidutiniškai prie televizoriaus praleido 3 val. 45 min., sako rinkos tyrimų ir konsultacijų bendrovės „Kantar TNS“ projektų vadovė Lina Petraitienė. Jos teigimu, „tai – dideli skaičiai ir pastaruosius keletą metų stebime didėjančias televizijos žiūrėjimo tendencijas.“ LRT TELEVIZIJOS laidos „Labas rytas, Lietuva“ dokumentinių pasakojimų cikle, skirtame televizijos 60-mečiui Lietuvoje, L. Petraitienė pasakojo apie televizijos žiūrimumą, tyrimus ir naujausias tendencijas.

TV auditorijos tyrimų istorija Lietuvoje prasidėjo paskutiniame XX amžiaus dešimtmetyje. Pradžioje televizijos auditorija buvo matuojama dienoraščio metodu – tyrimo dalyviai gaudavo anketą, joje visą savaitę žymėdavo, kurį kanalą kuriuo laiku kiekvieną dieną žiūri. Pirmieji TV metrai buvo įrengti 1999 m., o jau po poros metų visa televizijos rinka pradėjo naudoti elektroninio auditorijos matavimo TV metrais duomenis.

Šiuo metu, pasak L. Petraitienės, TV metrų tyrime dalyvauja 1200 žmonių, gyvenančių 500 namų ūkių. Jų namuose yra instaliuoti beveik 800 TV metrų, kurie fiksuoja televizijos žiūrėjimą.

Anot pašnekovės, šis tyrimas turi savitą specifiką. Pavyzdžiui, labai svarbu, kad TV metrai būtų instaliuoti prie kiekvieno namuose esančio televizoriaus. Taip pat labai svarbu, kad tyrime dalyvaujančių žmonių visuma labai tiksliai atspindėtų visos Lietuvos gyventojų sudėtį pagal demografinius ir techninius parametrus.

„Jeigu žinome, kad Šiaulių apskrityje gyvena tam tikras žmonių procentas, tai TV metro tyrime turi būti tiksliai toks procentas žmonių pagal lytį, amžių. Atliekant tyrimą svarbus tikslus proporcijų išlaikymas tam, kad gautume maksimaliai tikslius duomenis, atspindinčius visos Lietuvos žiūrėjimą“, – kalba L. Petraitienė.

Telemetrijos įranga prijungiama prie kiekvieno namuose esančio televizoriaus. Ji kaupia siunčiamus garso signalus arba parašus, o naktį juos persiunčia į centrinę tyrėjų būstinę. Ten duomenys apdorojami ir jau ryte pasiekia užsakovus.

Kaip sako L. Petraitienė, TV metrų duomenys yra analizuojami specialia programa, kuri suteikia daug galimybių tyrėjui įvertinti skirtingus žiūrėjimo aspektus. Tačiau plačiajai visuomenei labiausiai žinomas terminas „reitingas“.

„Jis naudojamas įvertinti laidų auditorijai ir parodo, kiek vidutiniškai žmonių žiūrėjo konkrečią laidą kiekvieną tos laidos transliacijos minutę“, – pasakoja L. Petraitienė.

Be reitingo, kalbant apie reklaminės kampanijos efektyvumo įvertimą, naudojami tokie rodikliai kaip „pasiekta auditorija“. Specialistės pasakojimu, tai – procentas žmonių, mačiusių tam tikrą laidą arba tam tikrą reklaminį klipą bent vieną minutę tos laidos transliacijos metu.

„Tai leidžia įvertinti unikalių žiūrovų skaičių. Yra dar vienas rodiklis – „auditorijos dalis pagal žiūrėtą laiką“. Jis leidžia įvertinti, kokia viso žiūrėto laiko dalis teko vienam ar kitam kanalui. Šis rodiklis svarbus, nes leidžia įvertinti žiūrėjimo trukmę“, – teigia L. Petraitienė.

Šiuo metu telemetrija yra labiausiai paplitęs televizijos auditorijos vertinimo būdas visame pasaulyje. Tokiose technologiniu požiūriu pažangiose rinkose kaip Didžioji Britanija ar Skandinavijos šalys naudojama tokiu pačiu principu kaip ir Lietuvoje veikianti telemetrijos įranga. Pasak pašnekovės, nors dažnai pasigirsta kalbų, esą televizijos žmonės žiūri mažiau, pastarųjų metų statistika rodo priešingą rezultatą.

„2016 metais vienas Lietuvos gyventojas vidutiniškai prie televizoriaus praleido 3 val. 45 min. Tai – dideli skaičiai ir pastaruosius keletą metų stebime didėjančias televizijos žiūrėjimo tendencijas“, – kalba L. Petraitienė.

Specialistės manymu, televizija, kaip medija, tikrai nemiršta ir gyvuos ilgai. Keičiasi tik formos ir prietaisai, per kuriuos žiūrimas televizijos turinys. Tačiau paskutinės tendencijos rodo, kad net ir televizijos žiūrėjimas per televizorių išlieka didelis, o tai patvirtina, kad televizija žmonėms yra svarbi jų gyvenimo dalis.