Tavo LRT

2017.06.26 13:50

Ar žinote, kada atsirado pirmoji gaisrų gesinimo tarnyba?

Deja, tačiau kaip ir nemaža dalis kitų puikių romėnų išradimų, organizuota pagalba įvykus gaisrui buvo pamiršta ir iš naujo atrasta tik XVII a. Mintis steigti specialias ugniagesių brigadas atsirado norint patenkinti privačių draudimo kompanijų interesus.

Pirmosios gaisrininkų mašinos buvo ant ratų pastatytos ir spaudimo principu veikiančios pompos. Tokia mašina turėjo savo prižiūrėtoją, kuris, įvykus nelaimei, kviesdavosi į pagalbą praeivius. Per gaisrą savanorių komanda turėdavo privažiuoti pavojingai arti liepsnojančios vietos. Problema išspręsta 1672 m., kai olandas Janas van der Heijdenas išrado lanksčią gaisrinę žarną.

Po 100 metų atsirado ir pirmasis gesintuvas, sudarytas iš stiklinių sūdyto vandens pripildytų burbulų. Mestas į ugnį, toks gesintuvas turėjo sudužti ir sūriu vandeniu užgesinti liepsnas.

Pirmoji draudimo nuo gaisro kompanija įsikūrė Hamburge, Vokietijoje. Vėliau ši praktika paplito ir kiekviena įstaiga turėjo savo vyrų brigadą gaisrams gesinti. Šios privačios komandos vėliau ėmė dirbti drauge ir jas ėmė kontroliuoti miesto valdžia, o ne privačios kompanijos.

Kam buvo naudojamos pirmosios Brailio rašto užuomazgos

Napoleono armijos veteranas Charles`is Barbier karo metu buvo sukūręs raštą, sudarytą iš painiai išdėstytų iškilių taškų ir brūkšnių. Jis buvo naudojamas siekiant slaptais kodais perduoti žvalgybos duomenis. Deja, Ch. Barbier kodas nesulaukė pripažinimo, nes buvo per sudėtingas, bet karininkas jautė, kad jo išradimą būtų galima pritaikyti mokant akluosius.

Šią jo mintį patvirtino aklas dvylikametis Louis Braille`is –  tikrasis Brailio rašto autorius. Ch. Barbier sistema jam pasirodė per daug paini ir 15 metų sulaukęs vaikinas pristatė savo sukurtą popieriaus kauburėlių raštą. Metodas buvo puikus ir lengvas išmokti, tad L. Braille`is netrukus jį pritaikė natoms ir matematikos simboliams.

Apmaudu, tačiau L. Braille`is liko nesuprastas savo mokytojų, kuriuos papiktino nauja, plika akimi nematoma ir nepažįstama sistema. Pasipriešinimas buvo toks stiprus, kad net pasamdžius L. Braille`į mokytojauti Karališkajame neregių vaikų institute, per visą jo gyvenimą šio rašto mokymas taip ir nebuvo įtrauktas į lavinimo programas.

Brailio raštas paplito po išradėjo mirties, šį metodą perėmus Anglijos ir Amerikos mokykloms.

Kokie siuntiniai ir dovanos popiežių pasiekė iš Lietuvos ir Portugalijos 1514 m.?

Viduramžiais Lietuva ir Portugalija tarpusavio kontaktų daug neturėjo. Tik kartais didžiojo kunigaikščio dvarą aplankydavo Portugalijos karaliaus pasiuntiniai. Tačiau Lietuva ir Portugalija buvo panašios tuo, kad gyveno krikščioniško pasaulio paribyje.

Savo egzotiškais objektais jos kartais nustebindavo Vakarų pasaulį. Lietuva garsėjo kaip miškų ir didelių laukinių žvėrių kraštas, Portugalija – iš savo kolonijų atvežamais nematytais gyvūnais.

1514 m. rugsėjo 8 d. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kariuomenė prie Oršos įveikė kelis kartus gausesnes Maskvos pajėgas. Lenkijos ir Lietuvos valdovas Žygimantas Jogailaitis pergalę pažymėjo to meto papročiu – iš karo lauko stovyklos išsiuntė laišką Romos popiežiui Leonui X.

Po kurio laiko ta pačia kryptimi pajudėjo keistesni vežimai. Juose buvo gabenami belaisviai rusai, kurių viešas demonstravimas katalikiškai Europai turėjo skelbti apie naują grėsmę iš Rytų. Tačiau tais pačiais metais popiežiaus kuriją pasiekė gyvūnas, sukėlęs kur kas didesnį susidomėjimą.

Portugalijos karalius Emanuelis Laimingasis popiežiui dovanų atsiuntė retų laukinių žvėrių kolekciją, kurios puošmena buvo Indijos dramblys, romiečių pavadintas Anone. Tikra sensacija ir popiežiaus numylėtiniu tapusiam drambliui Vatikane buvo skirtas specialus pastatas, o jį nupiešė pats Rafaelis.